Son Sistem Besi Ahırı

Benim arazimzzde hayvancilik yapmam neredeyse imkansiz, yazin sicaklik 50 derecenin uzerinde.

Sera kurup kaktus yetistirmek istiyorum, nispeten masrafsiz karliligi yuksek, hergun azar azar atiliyor, satilmayip kaldikca buyuyor buyudukce pahali satiliyor.

Sadece sulama icin elektrik lazim, gunes enerjisi ile oluyor, 1 bakici aile yetiyor.

Kucuk saksilara tohum atip gubreli suyle otomatik suladin mi is bitti sayilir, bakici tutmayan saksilari alip tekrar ekiyor okadar, soguk havalarda seranin hertarafini kapatip isitiyorsun , yilda olsa olsa 15-20 gun.

Baslarsak detaylari veririm.

Hocam az detay verseniz süper olur

Piyasada kaktus tohumlari satiliyor, alip hazir plastik fide tepsilerine dikiyorsunuz. Burada yapan arkadasim
humus toprak + pirinc kabugu + perlit karisimina dikip bir miktar humik asit katilmis suyla sulayarak tohumdan cikisi bekliyor, bu arada fide tepsisi uzeri naylon kapli, hava alabilecek sekilde gunes goren bir sicak yerde duruyor. Biraz buyuyup yesillenince 10 cm capli plastik saksilara sasirtiyorlar.

Bunlari masa seklinde yerlere bitisik nizam koyuyorlar bir metrekareye 100 e yakin saksi sigiyor. Bundan sonra sadece sulama var, bol gunes sicak hava yetiyor artik. Istediginiz boyda satabilirsiniz, 6 ayda satilmaya basliyor, satilmayip kalanlar buyudukce fiyati da artiyor.

Cabuk buyuyen tipler var, bunlarin uzerine cok orijinal sekli olanlari asilayip melez kaktus yapip satiyorlar, cok para ediyor.

Bazi turler birkac senede buyuyor ama 400-500 TL ediyor meraklilari icin.

Cesit ve asilamayla yapilanlara bakinca sonsuz sayida kaktus yetistirmek mumkun.

Internette kaktus yetistiriciligi diye arasaniz cok site var.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Cactus Yetiştiriciliği.pdf

Bu link Milli Egitim Bakanliignin kurs icin cikarttigi kaktus yetistirme kitabinin, okursaniz faydali olur.

Sonra piyasada satilanlara bakip fiyatlara bakip isimlerini alirsaniz onlarin tohumlari ile baslayabilirsiniz.

Gelisip buyuyen kaktusler cicek verdiginde tohumlarini almaniz da mumkun ama cicegi uzerinde olanlar kolay satiliyor, bu da isin cilvesi.

Internette kaktus serasi yazsaniz seralarin fotograflari var. Oradaki kadar buyuk sera istemiyor, burada arkadasim tunel serasi var, ortada yukseklik 3 metre, borudan yapiyor cok ucuza cikiyor, Kisin donmamasi lazim iceride soba oluyor, yazin gunes cok gelirse uzerine golge agi atiyorlar.

Sulama icin iki yol var, sera sisleme sistemi kurup icerideki nemi artirmak, hani su lokantalara falan kurulan cok kucuk su damlalri sacan sistem varya o iste, buna bir su deposu bir yuksek basincli pompa lazim, surekli de calismadigindan masrafli degil, pompa pahali oladar.
Ikincisi bildigimiz damlama sulama, vanayi-pompayi zaman saatine baglayinca hergun ayni saatte kendisi otomatik acilip ayarladiginiz dakika kadar calisip kapaniyor, hava durumuna gore calisacagi sureyi ayarlayin yeter.

Bir kisi tihum dikimi, sasirtma ve sulama ayarlarini yapsa kisin isitme gerek okadr. Caliskan birisi icin isciye bile gerek yok.

Isitma sistemini sebze seralarindaki gibi sobayla kurmak mumkun, termometre koyup otomobil kornasina baglamis arkadas, hava sicakligi dumeye baslayinca korna caliyor kalkip sobayi yakiyorlar, sabanin odunlu, gazli, komurlu tezeklisi de farketmiyor, sera cok yuksek olmayinca isitiyorlar kolayca.

Sutculuk besicilik falan yapanlar icin 500-1000 metrekare yerde ek is ve iyi kazanc bence, agir is olmayinca bir kadinin yapacagi rahat is, gunde bir iki saat, acik hava olmadigindan cok da rahat.

• Beğen
Tepkiler: tenta90
Piyasada kaktus tohumlari satiliyor, alip hazir plastik fide tepsilerine dikiyorsunuz. Burada yapan arkadasim
humus toprak + pirinc kabugu + perlit karisimina dikip bir miktar humik asit katilmis suyla sulayarak tohumdan cikisi bekliyor, bu arada fide tepsisi uzeri naylon kapli, hava alabilecek sekilde gunes goren bir sicak yerde duruyor. Biraz buyuyup yesillenince 10 cm capli plastik saksilara sasirtiyorlar.

Bunlari masa seklinde yerlere bitisik nizam koyuyorlar bir metrekareye 100 e yakin saksi sigiyor. Bundan sonra sadece sulama var, bol gunes sicak hava yetiyor artik. Istediginiz boyda satabilirsiniz, 6 ayda satilmaya basliyor, satilmayip kalanlar buyudukce fiyati da artiyor.

Cabuk buyuyen tipler var, bunlarin uzerine cok orijinal sekli olanlari asilayip melez kaktus yapip satiyorlar, cok para ediyor.

Bazi turler birkac senede buyuyor ama 400-500 TL ediyor meraklilari icin.

Cesit ve asilamayla yapilanlara bakinca sonsuz sayida kaktus yetistirmek mumkun.

Internette kaktus yetistiriciligi diye arasaniz cok site var.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Cactus Yetiştiriciliği.pdf

Bu link Milli Egitim Bakanliignin kurs icin cikarttigi kaktus yetistirme kitabinin, okursaniz faydali olur.

Sonra piyasada satilanlara bakip fiyatlara bakip isimlerini alirsaniz onlarin tohumlari ile baslayabilirsiniz.

Gelisip buyuyen kaktusler cicek verdiginde tohumlarini almaniz da mumkun ama cicegi uzerinde olanlar kolay satiliyor, bu da isin cilvesi.

Internette kaktus serasi yazsaniz seralarin fotograflari var. Oradaki kadar buyuk sera istemiyor, burada arkadasim tunel serasi var, ortada yukseklik 3 metre, borudan yapiyor cok ucuza cikiyor, Kisin donmamasi lazim iceride soba oluyor, yazin gunes cok gelirse uzerine golge agi atiyorlar.

Sulama icin iki yol var, sera sisleme sistemi kurup icerideki nemi artirmak, hani su lokantalara falan kurulan cok kucuk su damlalri sacan sistem varya o iste, buna bir su deposu bir yuksek basincli pompa lazim, surekli de calismadigindan masrafli degil, pompa pahali oladar.
Ikincisi bildigimiz damlama sulama, vanayi-pompayi zaman saatine baglayinca hergun ayni saatte kendisi otomatik acilip ayarladiginiz dakika kadar calisip kapaniyor, hava durumuna gore calisacagi sureyi ayarlayin yeter.

Bir kisi tihum dikimi, sasirtma ve sulama ayarlarini yapsa kisin isitme gerek okadr. Caliskan birisi icin isciye bile gerek yok.

Isitma sistemini sebze seralarindaki gibi sobayla kurmak mumkun, termometre koyup otomobil kornasina baglamis arkadas, hava sicakligi dumeye baslayinca korna caliyor kalkip sobayi yakiyorlar, sabanin odunlu, gazli, komurlu tezeklisi de farketmiyor, sera cok yuksek olmayinca isitiyorlar kolayca.

Sutculuk besicilik falan yapanlar icin 500-1000 metrekare yerde ek is ve iyi kazanc bence, agir is olmayinca bir kadinin yapacagi rahat is, gunde bir iki saat, acik hava olmadigindan cok da rahat.

Hocam gerçekten hobi işi için bile düşünebilirim. Verdiğiniz bilgiler çok aydınlattı fakat sormam gereken şu var bu işin pazar payı nasıl oluyor kim ayarlıyor kimler satıyor ? Solucan gübresinde para var diyolar ve coğu kişide gübreyi satamamaktan şikayetçi nasıl bir durum anlayamadım

Kaktus ve diger cicekleri yetistirip satmak isterseniz once cicekciler ve cicek toptancilari ile konusmaniz pazari bulmaniz gerek, sadece bu degil her is icin boyle. Sizin oralarda mutlaka cicek toptancilari vardir once onlarla bir gorusun.

• Beğen
Kaktus ve diger cicekleri yetistirip satmak isterseniz once cicekciler ve cicek toptancilari ile konusmaniz pazari bulmaniz gerek, sadece bu degil her is icin boyle. Sizin oralarda mutlaka cicek toptancilari vardir once onlarla bir gorusun.
Abi ufak kaktüsler ankarada 5-10 tl arası. Eğer fazla üretip fazla satarsan belki güzel kazanc sağlayabilirsin ama az yaparsan çok zor. Ama ben sana bişi deyim istiridye mantarı üretsen daha geniş bi pazarin olur

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Yav abi ocak ayından beri (9 aydır) arıyom bulamıyom sen herseyi nasıl hemen bulabiliyorsun helal olsun valla. Abi o eğimli yere bunlar yatınca rahmi dışına çikmazmi

Kandemir

Acik ahirlar icin arama yaparken open barn yazip bak , yani acik ahir, veya open barn plan yaz.

Taze ot toplayip ahira goturme icin " zero grazing " ( yani sifir otlatma ) yazip bak.

Arama yapmak istedigin baska seyler olursa yaz sana ingilizce ne yazip arayacagini soylerim, metin kismini google tercume yaptirir okursun.

Abi ufak kaktüsler ankarada 5-10 tl arası. Eğer fazla üretip fazla satarsan belki güzel kazanc sağlayabilirsin ama az yaparsan çok zor. Ama ben sana bişi deyim istiridye mantarı üretsen daha geniş bi pazarin olur

Onemli olan satabilecegin sayi, internet uzerinden satanlar da var.

Uretimi kolay. 7.5 cm ve ya 10 cm cap saksi kullaniliyor. Bir hesap yap, 10 cm saksidan metrekareye 100 adet sigar, 1000 metrekare eraya bu hesapla 100.000 adet sigar. Seranin yarisini yol olarak ayirsan eder 50.000 adet. Bu arada kenar kesimlar tek sira orta 2 sira olur ama biz toplam 50.000 diyelim. Zaten masrafsiz is ama diyelim tanesinde 5 TL ortalama kazandin 50.000 sattiginda karin olur 250.000 TI toptan verip 2.5 TL kazansan eder 125.000 TL. Toptan pazar bulup birazini da internetten satarsan iyi para, isci falan yok isletme sermayesi cok az.

• Beğen
Onemli olan satabilecegin sayi, internet uzerinden satanlar da var.

Uretimi kolay. 7.5 cm ve ya 10 cm cap saksi kullaniliyor. Bir hesap yap, 10 cm saksidan metrekareye 100 adet sigar, 1000 metrekare eraya bu hesapla 100.000 adet sigar. Seranin yarisini yol olarak ayirsan eder 50.000 adet. Bu arada kenar kesimlar tek sira orta 2 sira olur ama biz toplam 50.000 diyelim. Zaten masrafsiz is ama diyelim tanesinde 5 TL ortalama kazandin 50.000 sattiginda karin olur 250.000 TI toptan verip 2.5 TL kazansan eder 125.000 TL. Toptan pazar bulup birazini da internetten satarsan iyi para, isci falan yok isletme sermayesi cok az.
Abi istiridye mantarı da kat kat oldugu icin oda cok yer kaplamiyor diye hatirliyorum. Duydugum bikac kisi mantarı ek is olarak yapiyor yani mesai istemeyen bisey. Tabi ne kadar dogrudur bilinmez

• Beğen
kızıltan isimli arkadaş da GERçekten agaçlar .netten de biliyorum iyi bilgi ve fikirler var araştırmacı ama bir türlü ne iş yapar öğrenemedim adam bildiğin ansiklopedi ahır yapacak arkadaş da eğer kendisi polatlıysa büyük ihtimal tarlalar çok değerlenmiştir 1 yada 2 trılyon pek etkilemez besicilikten ne kazanırsa fayda diye görüyor kandemir arkadaş da benim gibi her işi ve iş yapmayı seviyor ama destekçi ve sponsor yok bir de şunu bence artık anlar burası türkiye çok nadir insanlar üretip büyütür satar herkes ne kadar az emek ve ne kadar çabuk zengin olurum diye çabalar

kAndemir hiç duydun mu çok az tarım ürünleri hariç şunu ürettik sattık ihraç ettik diye çok nadirdir en basit silgiyi dahi bilmem hangi ülkeden ithal ederiz çünkü hangi zengin olursa olsun üretmez hemen para kazanmak ister şimdiler de mesela kendi halkımıza bolca ev yapıp yapıp satıyoruz millet bi daire alalım diye ömrunu veriyor tv miz samsung telefonumuz ıphone arabamız toyota ayakkabımız adidas bunları düşün sen söyle o zaman büyükbaşımız niye yerli olsun da herşey bu ülkede kalsın alırız şaroleyi angusu salarız paramızı gavura oda bize her gün bir ayrı oyun oynar

kızıltan isimli arkadaş da GERçekten agaçlar .netten de biliyorum iyi bilgi ve fikirler var araştırmacı ama bir türlü ne iş yapar öğrenemedim adam bildiğin ansiklopedi ahır yapacak arkadaş da eğer kendisi polatlıysa büyük ihtimal tarlalar çok değerlenmiştir 1 yada 2 trılyon pek etkilemez besicilikten ne kazanırsa fayda diye görüyor kandemir arkadaş da benim gibi her işi ve iş yapmayı seviyor ama destekçi ve sponsor yok bir de şunu bence artık anlar burası türkiye çok nadir insanlar üretip büyütür satar herkes ne kadar az emek ve ne kadar çabuk zengin olurum diye çabalar

Hocam yazdıklarınız mantıklı ama katılamadığım baxı şeyler var burdaki üyelerin coğu üretici kısa yoldan para kazanmakdan ziyade emek karşılığı para kazanılacağının bilincinde bir buğday için 1 sene tarla ile uğraşırsın aklın orda olur, besicilik ve inekcilik öyle canlı hayvan bilmiyorsun ki 5 dakika sonra ne olacak 9 ay inek doğmasını beklemek 8-12 ay besideki hayvanın kesimi için beklemek bunlar bence hep üretim hocam. Saygılar

kAndemir hiç duydun mu çok az tarım ürünleri hariç şunu ürettik sattık ihraç ettik diye çok nadirdir en basit silgiyi dahi bilmem hangi ülkeden ithal ederiz çünkü hangi zengin olursa olsun üretmez hemen para kazanmak ister şimdiler de mesela kendi halkımıza bolca ev yapıp yapıp satıyoruz millet bi daire alalım diye ömrunu veriyor tv miz samsung telefonumuz ıphone arabamız toyota ayakkabımız adidas bunları düşün sen söyle o zaman büyükbaşımız niye yerli olsun da herşey bu ülkede kalsın alırız şaroleyi angusu salarız paramızı gavura oda bize her gün bir ayrı oyun oynar
Ya abi ben nasıl üzüluyorum bir bilsen varya. Ama en cok üzüldügüm şey batıdaki aşırı yüksek verimleri burda anlattığımda herkesin beni ti ye alması ve benim kandırıldığımı düsünmesi. Diyorum holsteinden senelik 11 ton süt alinabilir simentalden 7 ton alınabilir kimse beni sallamiyor duve satmak icin söylenen yalanlar diyor. Herkes çalışıyor ama hickimse bi katmadeğer üretemiyor. Adamlar mısır ekiyor 1 ton civarı dane alıyorlar ama ABD bu işte coşmuş durumda. Geçenlerde yapılan dane mısırda dekardan en çok verim alma yarışında birinci olan sahıs 3.3 ton verim almıs. Nasıl almış? İlim ile almış. Bak abi ben bu yıl lise 3 e geçtim. Benim babam fabrika müdürü onun babası kaportacı onun babası aşçı onun babası eskici. Akrabalarımda hic tarımcı hayvancı 1 kisi bile yok. Ama nerden geldi bilmiyorum ben kendimi bildim bileli bu işe hastayım. 2 sene sonra lise bitince bi zootekni okuyucam Allah kısmet ederse. O alınamaz denilen verimlerin fazlasını alıp hepsini buraya yazacağım ama bu en aşağı 10 sene sürecek😔 neyse sayılı gün çabuk geçer. Zaten abi ben sana bişi diyimmi hani herkes diyo ya tarımcı öldü bitti bilmem ne. Tarımcı öldüyse niye öldü biliyonmu bak şimdi giderimiz X gelirimiz de Y olsun. Y den X çıkarinca ortaya çıkan fark bizim verimimizdir bu rakam ne kadar coksa biz o kadar iyi ciftciyizdir. Biz Y yi artıralım ki kazancımız o kadar olsun. Ya abi aklım almiyor ithal gelen tahıllar yerliden daha ucuz o kadar nakliye maliyetine ragmen. Bunun sebebi verimi yakalayamamak. Verimi yakalarsak cok guzel para kazanabiliriz. Verimi yakalamanin yolu da egitimden geciyor. Abi ben ankara batıkentte (bilen bilir sosyete semti) bi sitede oturuyom mini etekli karıların köpek gezdirdiği bi site. Gittiğim de ozel fen lisesi hep hippi gibi bebeler var. Böyle bir cevrede yaşamama ragmen bu işi cok seviyorum. Cevremdekilere bu islerden bahsedince (la git köye yap bunun icin okul mu okunur) diyor. Malesef ciftcimiz de aynı. Çiftçi nezaman ki "oglum okumasın bana yardım etsin" veya "oglum okusun da kurtulsun buralardan" mantığından kurtulursa ve ogluna ziraat okutturursa oglunu almanyaya ziraat okumaya gonderirse bak iste o zaman verim artar. Bu işlerde sıkıntı şu: amele cok var ama bilgili ama tarlada iş görecek ara eleman yok. Ziraat muhendisleri burnu bi karış havada gezen tipler. Insanlarin ziraat okuyup sahada çalismasi lazim ki verim yakalansin. Yanlışim varsa düzeltin saygılar

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN

Hahahahahah:) bircok kisi aynısını dedi de hiç sanmıyorum:))

Kandemir bu is 10 sene demissin ya, sana kisaltayim, sen zootekni okurken veteriner birini bulup evlensen 4 sene universite yeter, zaten universiteye kalmis 2, 8 senede halledersin. Bu arada baban emekli olursa son iki senende ufak bir ahir kursa demekki 6 senede baslarsin ise.

Kandemir bu is 10 sene demissin ya, sana kisaltayim, sen zootekni okurken veteriner birini bulup evlensen 4 sene universite yeter, zaten universiteye kalmis 2, 8 senede halledersin. Bu arada baban emekli olursa son iki senende ufak bir ahir kursa demekki 6 senede baslarsin ise.
Valla abi bu işler hep nasip. Kimi 15 yaşında baba oluyor kimi 40 yaşında bekar geziyor. Allah kisinin alnına yazmış nolacağinı ona göre yaşayıp gidecez bu dünya misafirhanesinde:))