sonic boom (ses duvarı patlaması)

thx

Katılım
15.11.2007
Mesajlar
1,883
Konum
Sivas

ilginç bişe

Hepimiz bir kez olsun yaşamışızdır böyle bi anı, Sonic Boom yani ses duvarının aşılması olayını.. Tepemizden bir F-16 vs. geçerken birden felaket bir patlama olur, aklımız başımızdan gider.. Ses duvarını aştı uçak, bişey diil deriz, ama o ses duvarının gerçek bir duvar olduğunu bilmeyiz. Evet o duvar gerçek bir duvar! Peki nasıl oluşur bu duvar, onu biraz açmaya çalışiim sizin için. Arkasından da inanılmaz resimlere ve videolara bi göz atın..

Ses kaynağından halka şeklinde dalgalar halinde yayılır..Aslında ses, titreşimlerin madde üzerinde ilerlemesinden ibarettir -biz bu titreşimleri kulağımızla algılayıp frekansına (saniyede oluşan dalga sayısı) göre yorumlarız- O yüzden ses dalgaları boşlukta yayılamaz.Her bir dalganın hızı hava ortamında 340m/s yani 1225 km/saat civarındadır ve bu da 1 mach diye adlandırılır. (sesin hızı yayıldığı ortama göre değişir, ortamın yoğunluğu arttıkça hız artar).

Eğer sesi oluşturan kaynak hareketliyse, şöyle bir durum oluşur. (fizik derslerinden hatırlarsınız, doppler etkisi falan filan).Eğer kaynağın hızı, ses hızına ulaşırsa, o zaman olan olur. Ses dalgalarının hepsi üst üste biner. Yani kaynak, çıkardığı ses dalgalarıyla beraber aynı hızda ilerlemeye başlar.Bu dalgalar moleküller üzerinde titreşim etkisi yarattığından, üst üste binmiş bir çok ses dalgasının (bunlar artık bir şok dalgası oluşturmuştur) titreşim etkisi de katlanmış olur. Bu da bir basınç meydana getirir. Ve bir jet ses hızına eşit hıza ulaştığı an, bir yüksek basınçlı hava duvarı ortaya çıkar. Bu duvar, oldukça sert bir duvardır. Jetler bu duvarı delerek ses hızını aşarlar, ve bu sırada biz müthiş bir gürültü duyarız, hatta olay yere yakınsa şiddetli biçimde sarsılırız. İşte sonic boom yani ses duvarı patlaması böyle gerçekleşir.

ç (alıntıdır)

resimler[/
[URL=http://imageshack.us]


videolar
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=f756vzaL63w[/youtube]

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=XWrbip5TwJs&feature=related[/youtube]

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=QjpikTn2qAk&feature=related[/youtube]
 
Katılım
15.11.2007
Mesajlar
1,985
Konum
Ankara
: sonic boom (ses duvarı patlaması)

guzel paylasım bunlar terorıstlrın cogunu sagır edıomus ya gecerken kulak zarını patlatıomus dagda terorıslerın
 
Katılım
28.01.2008
Mesajlar
42
: sonic boom (ses duvarı patlaması)

paylaşım için saol emmioğlu
 
Katılım
14.11.2007
Mesajlar
2,296

: sonic boom (ses duvarı patlaması)

Güzel paylaşım...Bikere benim başımıda geldi böle bişi...ilkokul 5. sınıftayız okulca pikniğe gittik (ilk okulda her sene giderdik) ve bizim kumsahada sınıf maçı yapıyoruz.Maçın en heycanlı anlarında birden bi ses geldi ama ne ses ben hayatımda öle bi ses duymadım.Neyse herkes telaşa kapıldı falan biri diyo deprem oldu biri diyo kesin bomba atıldı, neyseki sonra bi adam yerel kanala çıktıda anlattı. Uçağın aşırı hız yapmasından dolayı ses duvarını aşmış.İlk defa o zaman öğrenmiştim bu olayı şimdi ise detaylarıyla biraz daha öğrendim.Paylaşım için saol...
 

thx

Katılım
15.11.2007
Mesajlar
1,883
Konum
Sivas
: sonic boom (ses duvarı patlaması)

saol yorum için benzeribi olay benimde başıma gelmişti :D
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt