Sonunda bu da Oldu. Türkiye'de Yapay Et üretilmeye başlandı !..

Türkiye'de yapay et üretilmeye başlanmış. Sunucu bunu nasıl da ballandırarak anlatıyor."Hiç bir hayvanı ÖLDÜRMEDEN...,
Hatta bu et dışarıdaki etten daha sağlıklı."

Belli ki yapay ete ikna etmek için yalanların ardı arkası kesilmeyecek.
Medya senin yatacak yerin yok!Neymiş, Nasıl üretilir bu yapay et bir bakalım;


Yapay et için kaynak kök hücreler,düvelerden doğuma yakın karnı canlı canlı yarılarak çıkarılan canlı buzağıların kalbine kocaman şırınga saplanıp vampir gibi bütün kanını çekerek elde ediliyor. Amaç ne et üretmek ne hayvan korumak. azazelin dünyaya hakim olmasına yardım etmek.

En Son Haber

Yapay et nedir
38
OKU
YAZPAYLAŞ

Yapay et nedir​

Yapay et hayvanın kök hücrelerinden hayvana zarar vermeden oluşturulur. Kök hücreler, bir kültür ortamına yerleştirerek laboratuvarda çoğaltılır.​

Haber Merkezi
26.04.2021 14:33

Bill Gates, Yeni kitabı olan “İklim Felaketi Nasıl Önlenir” adlı kitabının tanıtımı sırasında yaptığı konuşmasında küresel ısınmadaki payından dolayı gelişmiş ülkelerin hayvan yetiştiriciliğini bırakıp yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini ifade etti.
Bu açıklamadan sonra yapay et merak konusu olarak araştırılmaya başlanıldı.

YAPAY ET NEDİR​

Laboratuvarda üretilen etler, hayvanlardan kök hücre alınması ve bunların laboratuvarda besleyici bir sıvının içine konularak büyütülmesi ile elde ediliyor. Bu süreçte hayvan öldürmeye gerek kalmıyor.
Yapay et nedir #1

YAPAY ET NASIL ÜRETİLİR​

İlk olarak yapay et üretilirken alternatif protein kaynakları kullanılmaktadır. Kullanılan bu alternatif protein kaynaklarına “et alternatifleri” de denilebilmektedir.
Yaygın olarak kullanılan alternatif protein kaynakları mantarlar(mikroproteinler) ve bitkilerdir.
Sonraki ise yapay et üretilirken canlı mikroorganizma kullanmak yerine laboratuvar ortamında üretilen hücre ve dokularından yapılan in-vitro et ve kültürlenmiş ettir.
Bir diğeri ise genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanılmasıdır. Genetiği laboratuvar ortamında değiştirilmiş olan hayvanlardan elde edilen et yapay et olarak kabul edilir.
Yapay et nedir #2

NEDEN YAPAY ET​

Yapay et üretimiyle birlikte, geleneksel üretim kaynaklı çevreye ve gıda güvenliğine olumsuz etkiye yola açan birtakım faktörlerin elimine edilebileceği düşünülmektedir.
Yapay etin kullanımı ile hayvansal üretim ortaya çıkan metan gazı başta olmak üzere sera gazlarının salınımının olabilecek en az seviye indirilmesinin hedeflendiği söylenmektedir. Bu sayede küresel ısınmanın önüne geçilmesine katkı sağlanmış oluyor.
Ayrıca hayvansal üretim sonucu meydana çıkan orman ve arazilerin tahribinin önüne geçileceği, artan dünya nüfusundan dolayı artan besin ihtiyacı için çok sayıda hayvanın kesilmesinin önüne geçileceği için mutlaka yapay ete geçilmesi gerektiğini savunmaktalar.
Yapay et nedir #3

YAPAY ET HELAL Mİ​

Yapay et üretimi konusu henüz çok yeni olduğu için bu hususta İslam hukukunun görüşünün paylaşıldığı yeterli ve doyurucu sayıda çalışma bulunmamaktadır. Konuyla ilgili literatür yeni oluşmaktadır.
Bu konuda fıkıhta iki temel kıstas vardır; kültürlenecek kök hücrelerin, eti helal ve İslami usullere göre kesilmiş hayvanlardan alınması ve bu hücrelerin gelişimi için kullanılacak besiyeri ortamının helal kriterlerine uygunluğunun karşılanmasıdır.

Haber cevabını vermemiş..

İslam'da kandan yapılmış yiyecekleri yemek içmek haramdır.
Yapay et; kök hücre denilen kandan yapılmakta. Kandan yapılan bu şeyi yemekte haram olmalıdır. Buna Domuz örneği de verilebilir. Domuz yemek nasıl haramsa, domuzun herhangi bir bölgesinde yapılan yiyecekte haramdır, buna helal denilemez. Kanda nasıl haramsa, kandan yapılan yiyeceği yemekte haramdır.

Oruçluyken aşı olmaya cevaz verenlerin bu yapay ete de cevaz vermeleri olası gözüksede, bildiğimiz kadarıyla konuşalım. 
Son düzenleme:
resimlerdeki parça et ve kıyma, kesilen hayvanlardan...
yapay et resimleri değil...diye düşünüyorum
bu haberler, sansasyon amaçlı...olabilir
araştırma...
dünyada, herşey araştırılıyor, kaynak (para) varsa...
 
Sevgili kardeşim,bunları nereden buluyorsun? Düve canlıyken karnını kesip buzağısını almak, buzağının kalbine enjektör saplayıp kanını vampir gibi çekmek..
Kök hücre böyle elde edilmez ki.Kemik iliğinden elde edilir.Onun için de insanda bazı hastalıkların tedavisinde yapıldığı gibi elde etmesi çok kolay.
İhale yine bil geytz'e kaldı.
Trakyayı topladı,tarlalarınızı kıymetlendirdi,yine yaranamadı adam :)
.
 
Son düzenleme:

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt