Sorgum sudan otu tohumu nasıl ekilir.

Hayırlı işler kolay gelsin.
4 dönüm kadar yerimiz var. Buraya sorgum sudan otu ekeceğim.

Normal darı sırası gibi ekersek damlama sulama yapicam. Tarlanın her tarafını homojen bir şekilde atarsak yağmurlama ile sulucam.

Hangisinde tonaj daha fazla olur. Sorgum sudan dikenler yardim edebilir misiniz. ilk kez ekeceğiz. Damlama ile sularsam benim işime gelir.

Sıraya ekili hic görmedim
Hem damlama sulama hortumları bicerken yada , hayvana salma yedirirken sıkıntı olur
Mısır sırası seyrek gelir tahminimce istedugin verimi alamazsın
Biz bu otu sıra bağımsız mısır silaj ile bicip komşulara silaj yaptık , guzel oluyor
Zaten diğer tür biçim çayır biçme ile olur

Sıraya ekili hic görmedim
Hem damlama sulama hortumları bicerken yada , hayvana salma yedirirken sıkıntı olur
Mısır sırası seyrek gelir tahminimce istedugin verimi alamazsın
Biz bu otu sıra bağımsız mısır silaj ile bicip komşulara silaj yaptık , guzel oluyor
Zaten diğer tür biçim çayır biçme ile olur

YouTube da var sıralı şekilde ekilmiş sıra araları daraltılmış. Damalama ile suladiktan sonra mahsül belli boya ulaştığında damlama borularını çekip biçmeyi düşünüyordum.sonra sulamak için tekrar yazacaktım. Sorgun yeri geliyor 2.5-3 metre boyu oluyor o şekilde yağmurlama yapılmaz ki

YouTube da var sıralı şekilde ekilmiş sıra araları daraltılmış. Damalama ile suladiktan sonra mahsül belli boya ulaştığında damlama borularını çekip biçmeyi düşünüyordum.sonra sulamak için tekrar yazacaktım. Sorgun yeri geliyor 2.5-3 metre boyu oluyor o şekilde yağmurlama yapılmaz ki
Sıra aralarını daraltirsan olur
Sulama şekli sistemi artik sana kalmis sana iklimine toprağına senin işçilik sistemine en uygun hangi sistem uyarsa

Teşekkürler yorumlarınız için.

Sorgum şeker oranı yüksekmis. Sürekli kullanımda inekler için ileriye dönük bir sıkıntı çıkar mı
Rasyon bilgim fazla yok ama
Besin değerlerini bilip canli ağırlık besi süt gebelik durumuna göre dengeli karma karistirma yapılirsa doğru olur diye düşünüyorum

Sudan otu yeşil samandan farksızdır, süte katkısı olmuyor.15 yıl kadar ektik, 3 yıldan beridir ekmiyoruz, fakat rasyon değerlerini azaltmak ve kaba ot olarak ekilebilir.Mısır ve arpa kırmasının içine kepek karıştırmak gibi diyebiliriz.
Dekara 5-6 kg tohum serpilir, tırmıkla taranıp, merdane çekilir.80 cm gibi boy yaptığında biçilir, yılda 3 kez biçilebiliyor.Otun boyu 1,5 m üzerine çıkınca sapı sertleşir, hayvanlar yemez, silajda yaptık, süt artışı göremedik.Fakat kökler süpürge bitkisi tarzında olduğundan tarlayı aşırı sertleştirir, tarlada tav namına hiç bir şey kalmıyor.Hasat arkası toprak işlemesi aşırı ağır olur.
Biçim arkası, dekara 15 kg üre gübresi atılıp fazla zaman geçmeden biçilirse hayvanda üre zehirlenmesi yapabilir.Gübreleme de dikkat ediniz.

Sudan otu yeşil samandan farksızdır, süte katkısı olmuyor.15 yıl kadar ektik, 3 yıldan beridir ekmiyoruz, fakat rasyon değerlerini azaltmak ve kaba ot olarak ekilebilir.Mısır ve arpa kırmasının içine kepek karıştırmak gibi diyebiliriz.
Dekara 5-6 kg tohum serpilir, tırmıkla taranıp, merdane çekilir.80 cm gibi boy yaptığında biçilir, yılda 3 kez biçilebiliyor.Otun boyu 1,5 m üzerine çıkınca sapı sertleşir, hayvanlar yemez, silajda yaptık, süt artışı göremedik.Fakat kökler süpürge bitkisi tarzında olduğundan tarlayı aşırı sertleştirir, tarlada tav namına hiç bir şey kalmıyor.Hasat arkası toprak işlemesi aşırı ağır olur.
Biçim arkası, dekara 15 kg üre gübresi atılıp fazla zaman geçmeden biçilirse hayvanda üre zehirlenmesi yapabilir.Gübreleme de dikkat ediniz.
Hocam ilk kez senden duydum bunu. Nette yazılana göre mısır silajindan kat ve kat iyi et ve süt artışı yaptıran bir yem bitkisi diye bahsediliyor 15 yıl ekmişsiniz neden daha önce vazgeçmediniz. Ben yazın süt artışı olsun diye yeşil ot (kaba yem) yedirmek istiyordum yem fiyatları çok yükseldi bı nebze alaztip süt arttıran kaba yem takviyesi yapmayı düşünüyordum sizin öneriniz var mı ne yapalım

Süt veren ineklere mısır silajını yılın 12 ayı veririz.Kuru yonca ve çayır otu eksik olmaz.Pancar küspesi de kullanıyoruz.Arpa, kılçıksız buğday, yulaf silajı da imkanlar ölçüsünde veririz.Fiğ de bir miktar ekiyoruz.
Mısır silajı Mayıs başı gibi bittiği dönemlerde, yeşile geçiş yaptık.Yeşilden yulaf,fiğ,sudan otu verdik, 5 ton mısır silajı aldığımız tarladan 7-8 ton sudan otu biçme imkanı oluyor.
Sütün maliyetini kurtarmadığı zamanlarda yaşam payı olarak kullanıyoruz.
Mısır silajı ile sudan otu silajı arasında fark var.Mısır silajında bariz süt artışı görülür.Yüksek verimli hayvanlarda kesinlikle tavsiye etmem.

• Beğen
Tepkiler: mazotcu
Avantaj veya dezavantaj olarak nasıl bir yem bitkisi sence.
Yeşil biçip yedirdiğinde sütte artış oldu mu.
Reygrass(karamba) kadar etkili midir.
Kuru ot olarak vermeyi düşünüyorum.
Kuru ot kalmiyor hocam sadece sap kısmı oluyor bende sanem vardi onlara verdim besin değeri nedir bilmiyorum fakat teke ortalığı yıktı [emoji16]sattım ben ticaretini yapiyorum paket az çıkınca bu sene reygrass ektim

• Beğen
Tepkiler: mazotcu