Su Fakiri Bölgelerde, Damla Sulama Kullanmayan Mısır Üreticilerine "Fark Ödemesi" Yapılmayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Su Şurası çalışma grubu toplantılarında çıkan sonuçlardan bahsetti:
"İklim değişikliği ve kuraklık koşullarını dikkate alınarak su tasarrufu sağlayan modern sulama sistem ve yöntemlerinin yaygınlaştırılması için çalışmalara hız verdik. Yeraltı su kullanımını azaltmaya ve daha az su tüketen bitkilerin üretimini artırmaya yönelik destekleme modelleri oluşturuluyor”

"Ayrıca Bakanlıkça yeraltı suların yetersiz seviyede ve su kısıtının olduğu havzaların belirledik, bu havzalarda su tüketimi yüksek olan mısır gibi ürünler yerine, su tüketimi az olan bitkileri yaygınlaştıracak tedbirlerin alındı. Bu kapsamda, su kısıtı olan tarım havzalarında damla sulama yapmayan Dane Mısır üreticilerine Fark Ödemesi Desteğinin ödenmeyecek, buna karşılık bu havzalarda daha az su tüketen Mercimek veya Nohut yetiştiren çiftçilere ilave %50 fark ödemesi desteği, Yem Bezelyesi, Fiğ, Macar Fiği, Burçak ve Mürdümük eken çiftçilere ise ilave %50 yem bitkileri üretim desteği ödenecek."

Teknoloji ve inovasyona ne kadar öncelik verirsek, geleceğimizi garanti altına alacak adımları süratle atmış oluruz. Güçlü tarımsal Ar-Ge altyapımızla tarım konusunda imza projeler oluşturacağız. Teknolojiyi kullanarak, verimlilik artırıcı önlemleri alıp, vatanımızın suyuna sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.Not: Bakanlık tarafından "suların yetersiz olduğu bölgeler" ilgili paylaşımda belirtilmemiş.

WhatsApp%20Image%202021-09-14%20at%2010.34.55.jpeg
 
  • Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Benim bildiğim

Su fakiri bölgeler

Marmara
Ege
Akdeniz
İç Anadolu
Doğu Anadolu
Güney Doğu Anadolu

Su zengini bölgeler

Karadeniz


Karadeniz bölgesi de Çay ve Fındık tarımını bırakıp Mısır ekmez.
Geri kalan 6 bölge içinde sıkı koşullar geliyor demektir.

100 binden fazla olan Ruhsatsız Kuyular için işem yapılacak haberini paylaşmıştım. İş oraya doğru gidiyor. Birde Kanal, Vana ile sulamanın da fiyatları 2 katına çıkarılırsa hiç şaşırmam.

 

Benzer Konular