SUNNİ TOHUMLAMA İÇİN SİMENTAL SPERMA TAVSİYESİ ?

Ynt: SUNNİ TOHUMLAMA İÇİN SİMENTAL SPERMA TAVSİYESİ ?

Arkadaşlar selamlar, uygun sperma veya boğa seçimi çok kompleks bir konu. Boğa ve sperma seçerken, spermanın kullanılacağı hayvanın vücut ölçüleri çok önemli 45- 50 kg doğum ağırlığına sahip buzağıları doğuracak bir annenin bu strese dayanabilecek ölçülerde olması gerekli. Özellikle zor doğumların sık rastlandığı ırkların spermaları doğum sırasında annenin veya yavrunun ölmesine kadar gidecek ciddi komplikasyonlara neden olmakta (örnek verecek olursak belçika mavisi büyük oranda zor doğum görülür) bütün bunları göz önünde bulundurursak kolay doğum sperma veya boğa tercihinde en önemli kriter olmalı. Bunların dışında işletme sahibi kullanacağı sperma ile işletmesinde bulunan hayvanların zayıf yönlerini tespit edip bu eksikleri giderecek tercihler yapmalı. Örnek verecek olursak süt verimi düşük hayvanların süt verimini artırmaya yönelik sperma, et verimi düşük ise et verimini artıracak spermalar tercih edilmelidir. Naçizane benim önerebileceğim iki boğa var. Saygılarımla.

Süt verimi için kesinlikle PERİNO http://www.genovet.com.tr/urundetay.php?group=1&kt=2&urun=17

Et verimi için kesinlikle OTO P http://umutmedikal.gen.tr/urunler/boga-spermalar/etci-ve-diger-irklar-spermalari/etci-simental/item/645-oto-p.html

Maşallah geleceği parlak. Özellikle renk kombinasyonu ve tip çok güzel. Tam yorum için 1,5 yaşını görmek lazım. Besleme hususunda, damızlık boğalara özellikle aşım döneminde havuç ve kuru üzüm (700 kg canlı ağırlığa 3 kg havuç) yedirildiğini ayrıca protein yönünden takviye edildiğini okumuştum.

Seçim noktasında; Bekir ULUBAŞ ve Murat GÜNAY ' ın Pratik Sığırcılık Yayını (2004) alıntı;

2-DAMIZLIK BOĞA SEÇİMİ
Seçilecek boğa adayları; sütçü yada kombine verimli ırklar için, ırk özelliklerine göre belirlenen ortalama süt verimleri ortalamasından en az %70 daha fazla süt veren annelerden doğan yavrular arasından seçilir. Gerek sütçü, gerek etçi, gerekse kombine verimli ırklarda boğa adayı olarak seçilecek erkek buzağıların kendi ırk özelliklerini göstermesi gerekmektedir. Yine boğa adayı olacak buzağılar; baba, anne ve anneannelerinin süt verimleri, canlı ağırlıkları, hastalıklara dayanıklılık durumları, güç doğumların görülme sıklığı ölçüsünde arastırılır. Önemli bir nokta, sürünüzün zayıf ve güçlü taraflarının tespit edilmesidir. Örneğin, süt verimi düsükse, yüksek süt verimli boğaların seçimi; doğum kanalı darlığına bağlı güç doğumlar fazla ise, genis arkalı (pelvisli) boğaların seçilmesi, gibi özellikler aranır. Buna göre boğanın belirli özelliklerine belirli puanlar verilerek damızlık
erkek danalardan ya da genç boğalardan seçim yapılır.

CİNSİYET ORGANLARININ MUAYENESİ
Fiziksel Muayene:Sperma almadan önce yapılır. İstenmeyen fiziksel karakterler ya da anormallikler var ise boğa elden çıkarılır.
1- Haya kesesi (Skrotum) ve hayanın (testis) muayenesi: Haya kesesinin muayenesi ayakta tutulan hayvanın arkasından ve yandan, gözle ve elle yapılır. Pratik olarak, ısı sartları da göz önüne alınarak, arkadan bakıldığında sarkık hayaya sahip hayvanların normal ölçülerde olduğu söylenebilir. Hayaları sarkık olmayıp, karın duvarına yakın ya da birlesmis gibi görünen hayvanların hayalarının normalin dısında olduğu göz önüne alınmalıdır. Ayrıca deri kalınlığı ve renk durumuna da bakılır. Hayalar normal olarak yumusak ve kaygan bir yapıya sahiptir. Çesitli hastalık hallerinde ve kalıtsal kusurlarda, hayaların kıvamı ve yapısı değisir ve anormal sperma üretimi artar.
2- Kamıs (penis) ve kamıs kılıfının (prepusyumun) muayenesi: Kamıs kılıfının kıllanma durumu, rengi, büyüklüğü, konumu, iltihaplanması, akıntısı, parazit ve mantar yönünden muayene edilir. Spermanın değerlendirilmesi:Mümkünse veteriner hekime sperma muayenesi yaptırılmalıdır. Böyle bir imkan yoksa ve her seyi normal ise yaptığı asımlar ve gebe bıraktığı inek sayısına göre spermasının normal olup olmadığı hakkında fikir sahibi olunabilir. Yukarıdaki bilgiler ısığında boğa adayı olarak ayrılmasına karar verilen erkek buzağılardan kan alınarak veteriner kontrol ve arastırma
enstitülerinden bir tanesinde yetistirme hastalıkları yönünden gerekli muayeneler yaptırılır. Sonuçta hastalıksız olduğu anlasılan hayvanların
gelisimi 18. ayın sonuna kadar izlenmeye devam edilir. 18 aylık yasa gelen adaylar asağıda belirtilen muayenelerden geçirilir.

VÜCUT KONDİSYONU
Boğanın yeteri kadar güçlü kondisyona sahip olması gerekir. Fazla enerji vücutta yağ seklinde depo edilmektedir. Dıstan görünen ve kondisyon değerlendirmesine tabii tutulan bölgelerde normal düzeylerde yağlanma olması gerekmektedir. Asırı yağlı hayvanların döl verimleri düser ve kızgın ineğe atlama ve yüklenme hareketi zayıflar.
1- Ayak, bacak ve eklemler: Bir boğanın ayak, bacak ve
eklemlerinin sağlıklı ve normal olması, gerek hareketi gerekse asım için
gereklidir. Bu nedenle bir anormalliğin olmamasına dikkat edilmelidir.
2- Gözler: Körlük yönünden muayene edilmesi gerekir. Bir gözü
kör ise bakıcılar için tehlikeli olabileceği gibi, asım için atlayacağı inek
içinde tehlikeli olabilir.
3- Pelvis (kalça kemiği) ölçüsü:Bazı saf ırklarda ergin
boğalardaki pelvis genisliği kalıtsal olması nedeniyle dikkat edilmesi
gereken bir özelliktir. Bir görüse göre büyük pelvisli boğaların
kızlarının da büyük pelvisli olacağı ve doğum güçlüğünün de azalacağı
ileri sürülmektedir. Genel bir kural, büyük vücutlu ineklerin, büyük
pelvisli olacağı ve daha ağır buzağı doğuracağıdır.
4- Asım isteği: Boğanın sperma üretimine etki eden önemli bir
faktördür. Bu nedenle kaliteli sperma asım isteği iyi olan boğalardan
elde edilir. . Buna karsılık, hem az sayıda hem de fazla sayıda asım yapan
boğaların döl verimleri düsük olmaktadır.

Yukarıda anlatılan muayeneler sonucunda, boğa olarak kullanılmalarına karar verilen hayvanların yılda iki kez, yetistirme hastalıkları yönünden muayeneleri ve testleri yapılmalıdır.

üsük link=topic=53349.msg574085#msg574085 date=1333452673' Alıntı:

şuan perino nun bir adet duvesi var elimde 9 aylık kafası ve vucudu aynen perino bakalım 1-2 aya çeviririm meme yapısı guzel hayvanda cok sevimli.. kardeşim boncuk takmış resmi :

üsük link=topic=53349.msg574112#msg574112 date=1333454406' Alıntı:

evet çok guzel danalar bakalım benim tohumluk oto p ye benziyor düve de perino ya nasıl yavruları olacak :) oto p çok guzel bi etçil ırk.. renk olarak ta kuşaklı belekli(sırtının uzerinde gecen belekler) ve koyu kırmızı bende tohumluk secerken bu özelliği aramıştım tohumlugumda bunu bulabildim birtek çevrede...

resimlerdeki buzagılar sana mı ait ? maaşallah çok guzeller.

Evet buzağılar bana ait kardeşim, 30 civarı hayvan var bende mümkün mertebe iyi koşullarda bakmaya çalışıyoruz. PERİNO ve OTO benim favorim.

üsük link=topic=53349.msg574123#msg574123 date=1333455436' Alıntı:
Evet buzağılar bana ait kardeşim, 30 civarı hayvan var bende mümkün mertebe iyi koşullarda bakmaya çalışıyoruz. PERİNO ve OTO benim favorim.

maaşallah ineklerinde guzel benimde niyetim sürüyu komple simental yapmak aradan montofonları cıkarmak.. burada tarex in mandy adlı bogasını veterinerler tavsiye ediyor.. bende arastırdım 3. en iyi simental miş.. alman tohumu oda.. ama oto p cok hoşuma gitti dogumu nasıl zor olmadı mı ?

http://www.tareks.com.tr/_hayvancilik/index.php?ac=004_boga_spermalari_003_simmental_011_mandy

ceya023 link=topic=53349.msg574128#msg574128 date=1333455977' Alıntı:
maaşallah ineklerinde guzel benimde niyetim sürüyu komple simental yapmak aradan montofonları cıkarmak.. burada tarex in mandy adlı bogasını veterinerler tavsiye ediyor.. bende arastırdım 3. en iyi simental miş.. alman tohumu oda.. ama oto p cok hoşuma gitti dogumu nasıl zor olmadı mı ?

http://www.tareks.com.tr/_hayvancilik/index.php?ac=004_boga_spermalari_003_simmental_011_mandy
doğum kolay oldu inek zaten standartların üstünde bir hayvandı 650 kg temiz gelir gayet kolay oldu

üsük link=topic=53349.msg574153#msg574153 date=1333458186' Alıntı:
doğum kolay oldu inek zaten standartların üstünde bir hayvandı 650 kg temiz gelir gayet kolay oldu

guzel bilinçli ve düzgün işletiyorsunuz işletmenizi.. biz merada besledigimiz için hep melez ırk beslerdik ama saf ırk simentallerinde meramızda gayet iyi yetiştigini ve sorun yaşamadıgını görunce yavas yavas hayvanları hep saf ırka çeviriyoruz.. önce simental tohumluk alarak iyi ve yaşlı ineklerden buzagı alıp sonra iinekleri elden çıkaracagız kademe kademe yerine yeni genc hayvanlar geçiçek 2 yıl içinde sürüyü düzeltiriz inş..

ceya023 link=topic=53349.msg574156#msg574156 date=1333458701' Alıntı:
guzel bilinçli ve düzgün işletiyorsunuz işletmenizi.. biz merada besledigimiz için hep melez ırk beslerdik ama saf ırk simentallerinde meramızda gayet iyi yetiştigini ve sorun yaşamadıgını görunce yavas yavas hayvanları hep saf ırka çeviriyoruz.. önce simental tohumluk alarak iyi ve yaşlı ineklerden buzagı alıp sonra iinekleri elden çıkaracagız kademe kademe yerine yeni genc hayvanlar geçiçek 2 yıl içinde sürüyü düzeltiriz inş..
Kardeş benim sana tavsiyem hayvanlarını birden elinden çıkarma deidiğin gibi 2 yada 3 yıl dişini sık sürüdeki hayvanlarını suni tohumla yoluyla değiştir mazallah burada benim bir akraba yapmaya kalktı 20 civarı hayvanı sattı gitti pazardan simental hayvan topladı bazılarını alırken bende vardım yanında alma dedim bunları anlattım eksiklerini aldı geldi benimde kırmızı olsun diye; sonuç fiyasko 4 ölü doğum 1 adet verem hastası inek geri kalanlar zor doğum v.s v.s acele etme hedef belirleyip o hedefe uygun planlar dahilinde ilerle derim.

simentalci link=topic=53349.msg611634#msg611634 date=1341256794' Alıntı:
İyi bir boğa. hayırlı olsun. 60 tl. yol ve emek parası almış veterinerin.
evet daha önce sende yatırmıştın bu bogayı yanlış hatırlamıyorsam söylemiştin saolasın..

VANSTEIN yavrularını tohumlattım, yaz sonunda inek olacaklar inşallah.
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000934586859&table=DATEN_FV
PEPSI yavruları büyüyor.
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000936877792&table=DATEN_FV
WINNOR yavruları annelerinin karnından çıkmayı bekliyorlar. İlk doğum yılbaşında.
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000813074651&table=DATEN_FV

WINNOR için konuşuyorum. 60 tl ye firmadan tohumları aldım. Veterinerin tankında duruyor. 40 TL de tohumlama ücreti veriyorum. 20 km den geliyor yapmaya.

ceya023 link=topic=53349.msg556032#msg556032 date=1331017236' Alıntı:
ARKADAŞLAR SUNNİ TOHUMLADA HANGİ ŞİRKETİN HANGİ BOGA SPERMALARINI KULLANIYORSUNUZ ? DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIRMISINIZ ? EN İYİ SPERMA HANGİSİ?
SİMENTAL CİNSİ İÇİN ÖZELLİKLE TAVSİYENİZ NEDİR ET VE SÜT İÇİN...
en iyisi alman ithal sperma bende yerliside var ithalda çektirdik çiğ düveyse yapma olurdürebilr çünkü büyük doğuyo simental bızalar tosun bulabilrsen oda iyi