"Süper Ekici" için ne dersiniz?.. ( Anıza Ekim, Azaltılmış Toprak işleme)

Bu kadar çok toprak işleme maydanoz ya da ıspanak ekmiyorsanız iyi birşey değildir. Eğimli bir arazide o toprağın çoğu akar gider. Agregat yapısını bozmanın azaltılmış toprak işlemenin mantığına aykırı olduğunu düşünüyorum. Ben örtü bitkileri ile şeritvari toprak işlemenin özellikle çok büyük artıları olduğunu düşünüyorum. Araştırmanızı tavsiye ederim. Google da ( strip tillage ) yazarsanız çok güzel videolar bulursunuz.

Tam olarak toprağı ve tarlada kalan bitki sap köklerini neyle kesiyor dövüyor toprağa gömüyor görmedikki, dikine değil orası tamam, önemli olan taş kök hiçbişey olmayan yerde epey devirli çalışıyor düzgün iş çıkarıyor, ceviz büyüklüğünde taşları olan yerde, veya arada yumruk büyüklüğünde taş olsa ne kadar dayanır?

Bu şekil toprakda dönen iş gören parçalar aşınmaz kırılmaz olmalıki makine kullanımı kurtarsın, yoksa ikidebir kırılır yamulur aşınır biterse iş değil.

Anıza ekimde güzel, fakat aşırı sap bitki gömerek tohum ekmek boşluk yapıyor yeni çıkacak ve kök geliştirecek olan bitkiye, bir önceki harmandan kalan sap bitkilerin çok fazla kalmadığı yerlerde anıza ekimlerde iyi olur bence, zaman kısıtı ve sürmenin zahmetli olacağı tavlı toprak durumlarında gir bununla direk ek iyi iş görür.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87