Süt alıcılar

Selamın aleyküm arkadaşlar sizlere bir sorum olacaktı, ben memleketime geri dönmeyi düşünüyorum ve aklımda yapabileceğim bir kaç iş var ve bunları sizlere sormak istiyorum.

İlk olan düşüncem memleketim Kırşehir Kaman da süt çığlığı kurmak ve işletmek.
Henüz tercubem yok ama akrabalarım besicilık yapıyor onlar bana yardım ederler.

Şimdi sizlere sorum Kırşehir Kaman'da süt alıcılar kimler vardır?
Düşündüğüm iş yeri 100 başlık kapasite sağmal olacak inşallah

Cevap gelirse sevinirim herkese hayırlı işler dilerim
IMG_20190224_161708.jpg

Hayvan fiyatları makul , yatırım için nispeten uygun bir zaman . Fakat ülkede hep süt fazlalığı gündemde . Buna göre karar verin hangi çeşit yatırım olabilecegine .
Evet bunu bende duymuştum hayvan fiyatları düştünü, yem olarak da Kendi uretigim bitkileri verirdim maliyeti düşürmek için ve böylece bir kazançlı bir işletmeye dönmez mi?

• Beğen
Tepkiler: erkunt_34
Yani benim anlamadığım insanlar niye küçükbaş değilde ineğe danaya özeniyorlar? Ya yılın en az yarısında koyun meradan yer yani yediğinin %50 si bedavaya gelir koyunun sütü 4 lira peynir yapıp satarsan en ucuzu 20 lira ki 3-3.5 kilo sütten 1 kilo peynir düşer. Kuzunun fiyatı danadan 10 lira daha pahalıdır herzaman. 23-25 kilo karkas gelen kuzu 3 çuval yem yer yani 200-250 lira 23 kilo kuzu karkas 1.000 lira eder. 750 lira kar kalıyo kuzu da. Danada en en az yarısını yer o da en az. Yav koyun kuzulamayacaksa yada altında kuzu yoksa ben günde bir kere yem döküyorum önüne karıp yemliklerim baya bol tüm bakım bu. İneği en az iki kez sağacaksın günde yani ne demek bu senin her 7-8 saatte bir orda olman gerek gezemezsin başka yere gidemezsin hasta olamazsın günde iki kez oraya bağlar seni. Bende inekle başladım allahtan öyle çok yatırımlar yapmadım büyük çaplı başlamadım da kolayca inekleri elden çıkarıp koyuna dönebildim. Benim tavsiyem koyun varken inek bakılmaz. Süt 2.2-2.5 civarına gelmedikçe yada dana etiyle kuzu eti eşitlenmedikçe inek bakmak hamallık başka bişey değil

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Yani benim anlamadığım insanlar niye küçükbaş değilde ineğe danaya özeniyorlar? Ya yılın en az yarısında koyun meradan yer yani yediğinin %50 si bedavaya gelir koyunun sütü 4 lira peynir yapıp satarsan en ucuzu 20 lira ki 3-3.5 kilo sütten 1 kilo peynir düşer. Kuzunun fiyatı danadan 10 lira daha pahalıdır herzaman. 23-25 kilo karkas gelen kuzu 3 çuval yem yer yani 200-250 lira 23 kilo kuzu karkas 1.000 lira eder. 750 lira kar kalıyo kuzu da. Danada en en az yarısını yer o da en az. Yav koyun kuzulamayacaksa yada altında kuzu yoksa ben günde bir kere yem döküyorum önüne karıp yemliklerim baya bol tüm bakım bu. İneği en az iki kez sağacaksın günde yani ne demek bu senin her 7-8 saatte bir orda olman gerek gezemezsin başka yere gidemezsin hasta olamazsın günde iki kez oraya bağlar seni. Bende inekle başladım allahtan öyle çok yatırımlar yapmadım büyük çaplı başlamadım da kolayca inekleri elden çıkarıp koyuna dönebildim. Benim tavsiyem koyun varken inek bakılmaz. Süt 2.2-2.5 civarına gelmedikçe yada dana etiyle kuzu eti eşitlenmedikçe inek bakmak hamallık başka bişey değil
Mustafa birileri sütten agzi yanacak yoğurdu üfleyerek yiyecek
Bu böyle buradan ne desek boşa
Devlet bazinda bu böyle kişisel bazda da böyle
Devlet havza bazlı uretim dedi havza bazlı üretimi destekliyecez dedi bakiyorsun hiç alakasi olmayan yerlerde alakası olmayan hayvan işletmeleri
Samani bilmem nerden taşıyacak yemi bilmem nerden taşıyacak sanki nakliye bedava hayvan bakacak
Benim ömrüm geçmiş yıkık dökük yarim yamalak işletmede bakiyorsun pırıl pırıl devlet destekli işletme bom boş
Bu hayvan doğada kendiliğinden yasamiyormu ? Yaşıyor
Doğada bir yavru yapamiyormu ? Yapıyor
Yok biz bunu illa para kuvvetine yapcaz
Kutuplardan ren geyiğini sıcakta özel soğutuculu işletme kurup
Afrikadan ceylan alıp isletmeyi ısıtıp bakacaz
Sanki bu hayvanlarin dogal iklimi yasama uygun yeri yok
Sanki isitacak sogutacak enerji bizde bedava
Ben yapcam diyor adam
Uzun lafın kısası bölge neye uygun hangi hayvancılığa uygun.
Bizde çoğu bölgede küçük baş olur
Büyük baş hele hostein sulu arazin yok ise kendi yemini çıkaracak bu gün ki şartlarda çok zor
Allah herkesin yardımcısı olsun
40 defa ölçüp bir defa biçsin

• Beğen
Tepkiler: erkunt_34
Devlet havza bazlı uretim dedi havza bazlı üretimi destekliyecez dedi bakiyorsun hiç alakasi olmayan yerlerde alakası olmayan hayvan işletmeleri
Samani bilmem nerden taşıyacak yemi bilmem nerden taşıyacak sanki nakliye bedava hayvan bakacak
Benim ömrüm geçmiş yıkık dökük yarim yamalak işletmede bakiyorsun pırıl pırıl devlet destekli işletme bom boş
Ben yapcam diyor adam
Büyük baş hele hostein sulu arazin yok ise kendi yemini çıkaracak bu gün ki şartlarda çok zor

Valla abim ağzın bal yesin her dediğine imzamı atarım.
Abi gel sen sat şu inekleri de koyuna dön örnek ol [emoji3][emoji3]

Valla abim ağzın bal yesin her dediğine imzamı atarım.
Abi gel sen sat şu inekleri de koyuna dön örnek ol [emoji3][emoji3]
Mustafa koyun var bizde babam ilgileniyor 73 yaşında
Babam cok sever koyunu
Hadi bildiği gibi yapsin diyorum destek oluyorum sadece
Ben kuru tarim ve inek işi yapıyorum
Ama böyle giderse dedigin gibi inek falan kalmaz cok yakında
Ineklere yaptığım masrafi koyuna yapsam cok daha iyi bu günlerde

• Beğen
Tepkiler: murat1919

Mustafa koyun var bizde babam ilgileniyor 73 yaşında
Babam cok sever koyunu
Hadi bildiği gibi yapsin diyorum destek oluyorum sadece
Ben kuru tarim ve inek işi yapıyorum
Ama böyle giderse dedigin gibi inek falan kalmaz cok yakında
Ineklere yaptığım masrafi koyuna yapsam cok daha iyi bu günlerde

Abi bizim koyunlar hep evde yine çok karlı ya bu yıl reygras ektim yeşil biçip veriyorum böyle çok süper oldu yaza da sudanotu ekicem onu da yeşile vericem inşallah

• Beğen
Ben yapcam diyor adam
Elinize sağlık , okuduğum en güzel yorumlardan olmuş yazdiklariniz

• Beğen