süt hayvanı için yapay mera

arkadaşlar süt hayvanları için yapay mera yapan varmı. bu konuda birçok tohum var. mesela trinova, caramba, aküçgül vb. ben daha önce trinovayı ayrı biryere, carambayı ayrı bir yere ektim. carambanın süt veriminde daha faydalı olduğunu gördüm. fakat çok kişi karışım olarak ekim yapılmasının daha iyi olacağını söylüyor ama hazır satılan karışımlar değilde kendimizin karıştırmasını öneriyorlar. bu şekilde karışık ekim yapan arkadaş varsa bilgilerini paylaşabilirmi..

Ynt: süt hayvanı için yapay mera

Dqn link=topic=53089.msg572126#msg572126 date=1333134686' Alıntı:
Tarlanın büyük olması lazım mesela 300 dekar.. kocaman tarlayıda bir hayvancılığa bağlayamazsınki..

benim ahırımın yanında 50dekar bir bölüm var. ben bu trinova ve carambayı buraya ektim. süt hayvanlarını buraya salıyorum. erkekleri salmıyorum tabiki.

Bizde imkan yok ama benim de ilgilendiğim bir konuydu bir zamanlar,yalnız şu açıdan emin olamadım acaba o tarlada yem bitkisi yetiştirmek mi daha karlıdır yoksa yapay mera yapmak mı? Bana sanki yem bitkisi daha karlı geliyor,siz uygulayan biri olarak ne dersiniz ?

yem bitkisi yetiştirmek daha kolay ama burda amaç hayvanların serbest dolaşıp otlaması, hem sağlık açısından hemde süt verimi açısından mera türü otlak çok daha iyi sonuçlar vermekte.

kesinlikle meralar, sayılamayacak kadar faydası var hem verimi arttırır hem hayvanların dolaşmasını stres atmasını sağlar bunun için çok büyük arazilere gerek yok hayvan sayısı oranında ve elektrikli çit çekerek kademeli olarak otlatılmasıyla sorun yaşamazsınız ben yurtdışında ki bi fuar da buralar için çok güzel tohumlar görmüştüm ama Türkiye ' de bulamadım yakın bi süre araştırmaya başlayacağım eğer bulabilirsem burada paylaşırım bilgisi olan kullanan varsa yorumları bekliyorum.

benimde elektrikli çit sistemim var, mera konusunu ufak bir bölmede denedim. önce bir hafta on gün kadar bir tarafta otlatıyorsun, sonrra öbür tarafı otlatırken eski yer çimleniyor. tabiki bu elektrikli çit ile gerçekleşiyor.benim aradığım burda on gün içinde tekrar hızlı büyüme yapabilecek yem bitkilerini bulmak.

subaykan link=topic=53089.msg574519#msg574519 date=1333484985' Alıntı:
benimde elektrikli çit sistemim var, mera konusunu ufak bir bölmede denedim. önce bir hafta on gün kadar bir tarafta otlatıyorsun, sonrra öbür tarafı otlatırken eski yer çimleniyor. tabiki bu elektrikli çit ile gerçekleşiyor.benim aradığım burda on gün içinde tekrar hızlı büyüme yapabilecek yem bitkilerini bulmak.

Hocam elektrikli çiti nasıl kullandınız? Daha doğrusu şöyle sorayım, ayırımı nasıl yaptınız? Fotoğraf varsa koyarsanız sevinirim.

Bir de bu trinova ile ilgili, GDO ' lu mu, kısır mı? Tohum veriyor mu? Yoksa sadece ot mu veriyor?