Süt koyunculuğuna giriş

Herkese merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve size internet ortamında cvplarını bulamadığım bazı sorular sorucam.Çanakkale de yaşıyorum ve köye taşınmayı düşünüyorum köyde 18 dönüm sulanabilir 16 dönüm kuru tarım yapılabilir topragımız var ben bunun üzerine 20 dönüm daha sulanabilir toprak alıp ilk başta 30 3 sene içinde de 100 hayvana çıkacak bir koyun çiftliği yapmak istiyorum hayvanlarımı bu 20 dönüm yerde 3 e bölüp dinlendirerek otlatmayı düşünüyorum buraya reygras tefgras 18 dönüme yonca 16 dönüme arpa planlıyorum.
Şimdi gelelim sorulara hayvanları yaylım dan getirdiğim zaman kuru dönemde hayvanlar ne yer ne kadar yer ?
Hayvanlar yaylıma gittiği yeşil ot yediği dönemde kuru ot ihtiyacı varmıdır (benim niyetim bu 20 dönüm yerde 7-8 ay yeşil ot yedirebilmek)
Bu 20 dönüm reygras tefgras bize 100 hayvan için kademeli şekilde otlatıldıggında yeterli olur mu?(bununda iki sefer ekilip dikileceği için tohum,sürme,Ekim dikim maliyeti)
Bu kadar toprak ekilip biçilecek ama benim traktörüm yok bana maliyeti ne olur? (Sürme,tohum,biçme,bağlatma)
Kendi süt yemimi kendim yapma planım var sütçü bir koyun (tahirova ,lacaune)yıllık tahmini kaç çuval süt yemi yer?
Birde 18 dönüm yere yonca ekebilirim ama 13+5 şeklinde 18 dönüm eğer 13 dönüm yonca 100 hayvana bu şekilde yeterli olursa 5 dönüme Mısır ekmek mantıklımıdır?
Şimdilik bu kadar arkadaşlar tecrübe sahibi arkadaşlardan cvplarını bekliyorum hepinize çok teşekkür ederim aklıma gelirse yine sorarım başınızı şişirdiğim ve şişireceğim için şimdiden özür dilerim 😊

Edindiğin tecrübeleri benimle de paylaşabilir misin.Köyüme dönüyorum proje konusunda bilgi aldı gerekli merciiler den.Projenin besi koyunculuğu olduğunu söylediler.Bende keçi veya koyun sütçülüğü yapmayı planlıyorum

• Beğen
Tepkiler: filizma
Herkese merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve size internet ortamında cvplarını bulamadığım bazı sorular sorucam.Çanakkale de yaşıyorum ve köye taşınmayı düşünüyorum köyde 18 dönüm sulanabilir 16 dönüm kuru tarım yapılabilir topragımız var ben bunun üzerine 20 dönüm daha sulanabilir toprak alıp ilk başta 30 3 sene içinde de 100 hayvana çıkacak bir koyun çiftliği yapmak istiyorum hayvanlarımı bu 20 dönüm yerde 3 e bölüp dinlendirerek otlatmayı düşünüyorum buraya reygras tefgras 18 dönüme yonca 16 dönüme arpa planlıyorum.
Şimdi gelelim sorulara hayvanları yaylım dan getirdiğim zaman kuru dönemde hayvanlar ne yer ne kadar yer ?
Hayvanlar yaylıma gittiği yeşil ot yediği dönemde kuru ot ihtiyacı varmıdır (benim niyetim bu 20 dönüm yerde 7-8 ay yeşil ot yedirebilmek)
Bu 20 dönüm reygras tefgras bize 100 hayvan için kademeli şekilde otlatıldıggında yeterli olur mu?(bununda iki sefer ekilip dikileceği için tohum,sürme,Ekim dikim maliyeti)
Bu kadar toprak ekilip biçilecek ama benim traktörüm yok bana maliyeti ne olur? (Sürme,tohum,biçme,bağlatma)
Kendi süt yemimi kendim yapma planım var sütçü bir koyun (tahirova ,lacaune)yıllık tahmini kaç çuval süt yemi yer?
Birde 18 dönüm yere yonca ekebilirim ama 13+5 şeklinde 18 dönüm eğer 13 dönüm yonca 100 hayvana bu şekilde yeterli olursa 5 dönüme Mısır ekmek mantıklımıdır?
Şimdilik bu kadar arkadaşlar tecrübe sahibi arkadaşlardan cvplarını bekliyorum hepinize çok teşekkür ederim aklıma gelirse yine sorarım başınızı şişirdiğim ve şişireceğim için şimdiden özür dilerim 😊
öncelikle hoşgeldiniz,
süt koyunculuğu et ırklarına göre bence bir tık daha meşakatlidir,sağımın aksaması yada yanlış bakım meme problemlerine neden olur.süt koyunculuğunun kalbide koyunların memesi olduğundan sürecin yönetimi iyi yapılmak zorunda.100 koyunun sağılması durumu varsa öncelikle işinizi kolaylaştırmak için kolay ulaşılabilir ahıra entegre,çoklu sağım yapabileceğiniz bir sağımhane planlamalısınız.birde sadece süte belbağlamayıp kuzu veriminide düşünmelisiniz.süt işletmelerinde devamlılık işinize değer katar diye düşünüyorum yani yılın 12 ayı işletmenizde süt bulunması istikrarın göstergesi olarak görülebilir.yani bence örneğin 100 koyun varsa doğumlarını 50-50 olacak şekilde ikiye bölünebilir .ben balıkesirde ikamet ediyorum,yaklaşık 1 aydır koyunlar sabah 5-10 saatleri ve akşam 7-10 saatleri arasında meradalar ve çoğu son ayında gebeler.şuan mera yeterli.evde ekstradan yemleme yada kuru ot takviyesi yapmıyoruz.traktör çevrenizde varsa bence ilk etapta ekimi başkalarına yaptırın.traktöre bağlayacağınız yatırımı hayvan almakta kullanın.bizim yörede tarla işleme maliyetleri sürme -ekme dönümü 100 tl civarında yaptırdık bu yıl.geçen sene biçerler dönümü 30 tl den biçim yaptı.balya adeti 3,5 tl den bağlandı,sizin yapay merayı dönüşümlü ekebilirseniz ve dönüşümlü tüketebilirseniz hayvanlarınıza yeteceğini düşünüyorum.yonca ekenler yorum yaparsa biçme dönüşümlerini filan daha iyi bilgi verebilirler,bizde sulu tarla olmadığından yonca işini bilemiyorum.arpa-buğday-tane mısır gibi yemleri genelde yazdan alıp stokluyoruz.tarlaları fiğ ve yem bezelyesi ekiyoruz.biçip kış için stokluyoruz.koyun seçimine gelince yerli ırk tavsiye ederim.sakız koyunlar süt bakımından ve ikizlik bakımından verimli olduğu söyleniyor,
son dipnot:) daha önce bu konuda bir deneyiminiz olmadı ise öğrenmek için 30 koyunla başlamak mantıklı:)
başarılar dilerim

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim benimde niyetim 30 hayvanla başlamak süt hayvancılığı düşünmemin nedeni ise meramızın olmaması en azından süt ile yem maliyetlerini karşılayabiliriz diye düşünüyorum Lacaune ikizlik olarak 1.8 lerde ortalama üstüne çıkanlar var kuzular et ve damızlık olarak bize kalır düşüncem burda traktörümün olmaması çiftçilik işini bilmemem benim için handikap yoksa tarlalar iyi kötü yeterli olur herhalde başkasına iş yaptırması çok zor parayla bile yaptıramıyorsun

• Beğen
Tepkiler: filizma