süt sığırcılığı için tavsiye lazım

selam ben bi araştırma içindeyim afyon emirdag ilçesinde arazimiz mevcut kasabada 3-5 inekle hayatı sürdürenler çok bende şehir hayatından sıkıldım hizmet sektöründe çalışmaktayım şimdi kasabaya yakın bir tarla alıp 20 baş inek alayım diyorum köylülere soruyorum hic maliyet hesabı falan bilmiyorlar soracaklarım var
1. bizim bölgeye hangi ırk daha verimli olur
2. baharın otlaklar hep yeşil gündüz otlakta otlasa süt verimi nasıl olur ayrıca yem vermek gerekiyormu yada otlaağa çıkarmadan ahırda sürekli yemlemek sür verimi açısından dahamı iyi
3. ve bu inek günlük kaç kilo yem saman vs tüketir tl bazında bir ineğin yeme maliyeti nedir süt verimi kaç lt dir yılda kaç ay sağılırlar
4. ahır kapalımı yarı açıkmı yapılmalı
5. 8-10 dekar yer tarla alsam çimen mi ekmeli yada ne ekmeli

Ynt: süt sığırcılığı için tavsiye lazım

Mera hayvancılığı yapacaksanız sut üretimi az olur sut için ahırda yem vermek yeşil balya vermek en iyisi ayrıca mera hayvancılığı yapsanz bile yem vermek zorundasınız.kapalı ahir tavsiye edrrm

pmyohayrani link=topic=86121.msg1029831#msg1029831 date=1445884622' Alıntı:
Mera hayvancılığı yapacaksanız sut üretimi az olur sut için ahırda yem vermek yeşil balya vermek en iyisi ayrıca mera hayvancılığı yapsanz bile yem vermek zorundasınız.kapalı ahir tavsiye edrrm

mera hayvancılığı maliyetinden dolayı öngördüm ahırda yemlemek maliyeti ne olur hangi ırk daha çok süt verir merada yayılsa kaç öğün yemlemek gerekiyor

Bizim burada simental ve holstein yaygın sut verimi olarak ve ortalama günlük ortalama 8 kilo sut yemi veriyoruz maliyeti sen hesapla en iyi 25 kilo felan sut veriyo bi inek

altinmustafa link=topic=86121.msg1029829#msg1029829 date=1445884355' Alıntı:
selam ben bi araştırma içindeyim afyon emirdag ilçesinde arazimiz mevcut kasabada 3-5 inekle hayatı sürdürenler çok bende şehir hayatından sıkıldım hizmet sektöründe çalışmaktayım şimdi kasabaya yakın bir tarla alıp 20 baş inek alayım diyorum köylülere soruyorum hic maliyet hesabı falan bilmiyorlar soracaklarım var
2. baharın otlaklar hep yeşil gündüz otlakta otlasa süt verimi nasıl olur ayrıca yem vermek gerekiyormu yada otlaağa çıkarmadan ahırda sürekli yemlemek sür verimi açısından dahamı iyi
3. ve bu inek günlük kaç kilo yem saman vs tüketir tl bazında bir ineğin yeme maliyeti nedir süt verimi kaç lt dir yılda kaç ay sağılırlar
kaç yaşıdasınız?
daha önce hayvancılık yaptınmı?
hayvancılık yapmanızda hanımınızın düşüncesi olumlumu? evli iseniz
ahır mandıra mecutmu?

Sorduğun sorulardan bu işlere çok yabancı olduğun anlaşılıyor.
Örneğin 5. maddede; '8-10 dekar tarla alıp çimen mi ekmeli?' sorusu bunu kanıtlıyor.

Kaç yaşındasın bilmiyorum ama güzel kardeşim sen bu işe bulaşma derim. 8 dekar tarla ve ahırda birkaç hayvan sadece sana hobi olur. Onlara da sağlıklı bakamazsan bir kaç ay içinde mezbahaneye verirsin.

Foruma Hoşgeliniz :)

1- Afyonda En çok Holstein Yetişiyor..

2 Sürekli yeşil ot var sa kesif yem verebilirsin ek olarak Tamamen örnek veriyorum 20 Lira gidiyorsa Hazır besleme ile 10-15 Arası hergün ot varsa tabi kaarın olur 7-8 lira günlük gideri olur sadece

3 250 Gün Sağımı olur 30 5-8 Ton arası yıllık verimi değişir günlük gideri 15-20 Liradır 25-30 kg verim için

4- Afyon için yarı açık yapılmalı

5 yonca ekebilirsin eğer dib dibe olacak ise yeşil ot yaparsan verimli olursa daha mantıklı

altinmustafa link=topic=86121.msg1029839#msg1029839 date=1445885160' Alıntı:
mera hayvancılığı maliyetinden dolayı öngördüm ahırda yemlemek maliyeti ne olur hangi ırk daha çok süt verir merada yayılsa kaç öğün yemlemek gerekiyor

Foruma yeni gelmişssin fakat 2014-2015 e Ait Bunun gibi bir çok konu ve okadarda yorumlar mevcut burada kafan karışır o konulara bak daha faydalı bilgiler var

köyde tarlalarımız var arpa buğday ekiyoruz sadece köyden göç etmeden önce yani 2000 senesinden önce ailem hayvancılık ve tarımla uğraşırdı ben 1973 doğumluyum köyde kalan köyluler 3-5 inekle geçimini sağlıyo ama hepsi gündüz inekleri sürüyo otlağa akşam topluyor kapılarında silaj ve küspeleri var silaj küspe ve arpa kırması veriyorlar ama ben işin profesyonel tarafına bakıyorum 20 inekle başlayım diyorum gündüz otlakta otlasa ve artık akşamları kaç tl lik yem yaman vs toplam 1 ineğin mera+ yemi kaç tl olur kaç tl süt verir benim hesabım bu detaylar tabi olacak ama karlı bi yatırımmı siteden baktım sağılır 1 inek 6000 tl civarı 20 tanesi 120 000 tl eder ahır falan yapılacak tabi evimiz var köyde fakat kasabaın ortasında orda yapılmaz bu yatırımla bana aylık ne getiri yıllık ne olur burda yani ankarada kargoda çalışıyoruz aylık 1500 tl alıyoz koyde tarlalarımız var gidip ekip biçiyoz hep başında oluruz hemde orda bi uğraşımız olur teşekkurler

20 baş simentalden yüksek verim almak istiyorsan yaklaşık 100-120 dekar tarla lazım (entansif hayvancılık yapacaksan) Afyon ' un yükseltisi fazla ama yinede yarı açık öneririm hayvancılıkta soğuktan değil sıcaktan korkacaksın süt inekleri için mera önermem ama mera kaliteliyse düveleri meraya sal mera onlara yeter

altinmustafa link=topic=86121.msg1029937#msg1029937 date=1445917897' Alıntı:
köyde tarlalarımız var arpa buğday ekiyoruz sadece köyden göç etmeden önce yani 2000 senesinden önce ailem hayvancılık ve tarımla uğraşırdı ben 1973 doğumluyum köyde kalan köyluler 3-5 inekle geçimini sağlıyo ama hepsi gündüz inekleri sürüyo otlağa akşam topluyor kapılarında silaj ve küspeleri var silaj küspe ve arpa kırması veriyorlar ama ben işin profesyonel tarafına bakıyorum 20 inekle başlayım diyorum gündüz otlakta otlasa ve artık akşamları kaç tl lik yem yaman vs toplam 1 ineğin mera+ yemi kaç tl olur kaç tl süt verir benim hesabım bu detaylar tabi olacak ama karlı bi yatırımmı siteden baktım sağılır 1 inek 6000 tl civarı 20 tanesi 120 000 tl eder ahır falan yapılacak tabi evimiz var köyde fakat kasabaın ortasında orda yapılmaz bu yatırımla bana aylık ne getiri yıllık ne olur burda yani ankarada kargoda çalışıyoruz aylık 1500 tl alıyoz koyde tarlalarımız var gidip ekip biçiyoz hep başında oluruz hemde orda bi uğraşımız olur teşekkurler
arkadaşım gel sen bu işe hiç gime bence
yaşın 43 olmuş bugun hayvan alsan yatırdığın paryı geri alman için en az 10 yıla ihtiyaç var
53 yaşında olursun o zamanda kara geçtinde yaniozaman 7 yıl kalır 60 yaşa o işler sana ağır gelir işletmeyi kapatsan yatırdığın paraya kıyamassın adam tutup çalıştırsan 50 baş hayvanın altında olursan işçi karı kendine çalışır

43yasında sıfırdan hayvancılığa başlamak zor iş kardeşim helesağımdı şuydu buydu memeağrısı hastalık ineğin doğumu hepsi başlıbaşına sıkıntı bu işi mecbur kalırsan yap oda yoz düveleri al 8 10 12 14 aylık hayvanlarımeraya sal birazda yem ver gebe kalmalarınısağla gebekalınca sat gebe kalmyan olursa ki bayyabir döl tutmam sorunu var onlarıda kesidririsin ....
bana kalırsa durumun iyyise halinden memnunsan hiç ugrasma

Burası Tarım hayvancılık bilgi paylaşım yeri olmaktan cıktı 'tarım ve hayvancılığa başlatmama vazgecirme yeri ' oldu bu kadar moral bozucu saçma anlamsız tavsiyeler veriliyorki insanın aklı almıyor .

'43yasında sıfırdan hayvancılığa başlamak zor iş kardeşim '

'arkadaşım gel sen bu işe hiç gime bence
yaşın 43 olmuş bugun hayvan alsan yatırdığın paryı geri alman için en az 10 yıla ihtiyaç var
53 yaşında olursun o zamanda kara geçtinde yaniozaman 7 yıl kalır 60 yaşa o işler sana ağır gelir '

arkadaşlar bu iş boyle olmaz bence hayvancılığa başlıyacak arkadaşlardan sağlık raporu, fiziki kondüsyon raporu, en az 10 yıl ölmeme garantı belgesi' 'kemik yaşı ölcümü'(malum kronolojik yaşla fiziki yaş bir olmayabilir) falan filan isteyin öyle tavsiyede bulunun ha birde sabika kaydı şart bakalım suça meyillimi malup inekleri aldı suç işlerde hapishaneye düşerse ineklere kim bakacak.

bu belgeleri tamamlayıp forumda ibraz edene o değerli tavsiyelerinizden verirsiniz değilmi??

• Beğen
Tepkiler: hüdavendigarhanN

Bu işin yaşı yok, hemen yanımızda ki çiftliğin sahibi 50 küsür yaşında hayatını şehirde müteahitlik yaparak geçirmiş. Şimdi hergün ayağında çizmesi ineklerin yanında ve iyiki girmişim bu işe diyor. Bu yıl İPARD ' a başvurdu ve projesi kabul edildi işleri büyütüyorlar. Bu arada 1 dönüm yer ekmediği halde para kazanıyor ki İPARD gibi bir işin altına girebiliyor.

Sorulara gelirsek, merada otlatırsan ek silaj süt yemi vs. vermen gerekir yoksa verimin düşük olur.
Bu işe yabancıysan kesinlikle simental al hataları daha iyi tolere eder.
Hayvanın ne kadar yem yer bilemezsin. Bizim 700kg ' lık inekler şuan silaj, yonca, süt yemi günlük 30kg yemi anca yiyorlar en az 45kg yerler diye hesaplayarak yem vs. almıştık 1 yıllık diye aldığımız yemler 1.5 yıl gidecek gibi.
Ahır kesinlikle yarı açık olmalı, insanımız ineği kendi gibi sanıp üşür vs. diye düşünüyor. -30 dereceye kadar rahat rahat yaşarlar yeterki rüzgardan koruyun ve yemini ona göre verin.

kararsız link=topic=86121.msg1031407#msg1031407 date=1446457904' Alıntı:
Burası Tarım hayvancılık bilgi paylaşım yeri olmaktan cıktı 'tarım ve hayvancılığa başlatmama vazgecirme yeri ' oldu bu kadar moral bozucu saçma anlamsız tavsiyeler veriliyorki insanın aklı almıyor .

'43yasında sıfırdan hayvancılığa başlamak zor iş kardeşim '

'arkadaşım gel sen bu işe hiç gime bence
53 yaşında olursun o zamanda kara geçtinde yaniozaman 7 yıl kalır 60 yaşa o işler sana ağır gelir '

arkadaşlar bu iş boyle olmaz bence hayvancılığa başlıyacak arkadaşlardan sağlık raporu, fiziki kondüsyon raporu, en az 10 yıl ölmeme garantı belgesi' 'kemik yaşı ölcümü'(malum kronolojik yaşla fiziki yaş bir olmayabilir) falan filan isteyin öyle tavsiyede bulunun ha birde sabika kaydı şart bakalım suça meyillimi malup inekleri aldı suç işlerde hapishaneye düşerse ineklere kim bakacak.

bu belgeleri tamamlayıp forumda ibraz edene o değerli tavsiyelerinizden verirsiniz değilmi??
sayın hocam sen sordun bizde söyledik dısardan gözükdüğü gibi güllük gülüstanlık amerikan çiftliklerindeki gibi huzur dolu atla gezilen gülüp oynanan şekilde değil iyi yönüvar kötü yönü var ....kimse seni vaz geç,irmeye çalışmıyor kar edersen bizim kesemize giren yok zarar edersen bizim cebimizden çıkan yok senden kimsenin bişeyde istediğide yok acık düzgün yazmayı öğren başkada bişey istemeyiz ha şunuda söleyim karqarsız kardeş en kötü karar bile kaqrarsızlıkdan daha iyidir..

inekler, sütçü ırklar, siyah alacalı ya da kırmızı alacalı, iyi bir merada günlük, en çok 15-20 kg süt verir. yem harcaması olmadığı için satıştan (1200 TL/ton) günlük inek başına 18-24 TL elde edilir. Yemleme ile 25-35 kg süt elde edildiği kabul edilirse; günlük, süt satışından 30-42 TL elde edilir. Yemlemede elde edilen süt parasının yaklaşık yarısı yeme harcanır. Bu durumda, yemlemede inek başına 15-21 TL elde edilir.

yemlemede iyi süt verimi için yemler;
yonca/saman, kg/inek/gün:
500 kg inek: 4/1; 550 kg inek: 4,5/1;600 kg inek: 5/1

mısır silajı:
20-30 kg
(pancar posası):
10-20 kg
süt yemi:
6-8-10 kg

Mısır silajı ile birlikte pancar posası kullanılırsa: miktarlar azaltılır.

başka bir hayvancılık dalı: etçi ya da kombine ırk ineklerden bir sürü yapılabilir.

yemleme için, üniversitelerden, zooteknistlerden/vet hekimlerden bilgi alınır.

poyraz51 link=topic=86121.msg1032051#msg1032051 date=1446635531' Alıntı:
sayın hocam sen sordun bizde söyledik dısardan gözükdüğü gibi güllük gülüstanlık amerikan çiftliklerindeki gibi huzur dolu atla gezilen gülüp oynanan şekilde değil iyi yönüvar kötü yönü var ....kimse seni vaz geç,irmeye çalışmıyor kar edersen bizim kesemize giren yok zarar edersen bizim cebimizden çıkan yok senden kimsenin bişeyde istediğide yok acık düzgün yazmayı öğren başkada bişey istemeyiz ha şunuda söleyim karqarsız kardeş en kötü karar bile kaqrarsızlıkdan daha iyidir..

bir insan önce okur sonra okuduğunu anlar sonrada anladığını idrak eder. siz daha ilk safhadasınız o nedenle yazdığınız eleştiri sınırlarının ötesine gecen cevabınız karşısında susuyorum.....

MERHABALAR HAYVANCILIK İŞİNE GİRMEYİ PLANLIYORSUNUZ SİZE VERECEĞİM TAVSİYELER OLABİLİR ÖNCELİKLE TEK BİR SORUM BULUNMAKTA BURADAN GELECEK CEVABA GÖRE BİLGİ PAYLAŞIMI YAPACAĞIM ELİNİZDE PARA MİKTARI NEKADARDIR HAYVANCILIKLA UĞRAŞIRKEN AYRICA FARKLI BİR YERDEN GELİR KAYNAĞINIZ OLACAKMI YADA BİR YERE SÜREKLİ YAPACAĞINIZ BİR ÖDEMEM OLACAKMI PARANIZA GÖRE YAPABİLECEKLERİNİZİ SIRALAYALIM PARASIZ HAYALİ BİLE ZOR BU İŞLERİN

kararsız link=topic=86121.msg1032327#msg1032327 date=1446703062' Alıntı:
bir insan önce okur sonra okuduğunu anlar sonrada anladığını idrak eder. siz daha ilk safhadasınız o nedenle yazdığınız eleştiri sınırlarının ötesine gecen cevabınız karşısında susuyorum.....
kararsız kardeş altinmustafa nickli arkadasımız bir konu açmış bizlerde bildiimiz ceelimizden geldiğince bildiklerimizi paylaştık.. ben bu siteden abilerimizin sayesinde çok şey öğrendim..
ben okurumokudugumuda gayet güzel idrak ederim ..lakin bizler burda bişiyler paylaşırken adam gibi yorum yaz vay efendim kemik yaşı bilmem ne hayatta hkimseyle dalga geçmedim geçmemde en nefret ettiğim bu dalga geçergibi konuşma olayıdır..lütfen daha düzgün yorum yazın..
beenimyorumumda eleştirisınırını öteye geçen hiç bir durum yok...