Süt ve Et Fiyatları Hk.

Yıl 2010 yada 2011 askerdeyim izne geldim Anayurt ta trakkulup geneleksel toplantısına katıldım. Rahmetli Nail abi ile sohbet ederken dönüşde 0 dan hayvancılığa başlamaktan bahsettim. Kabaca bi hesap yaptı o günün parası ile aylığım asgari ücrete gelmiyordu. Bağkur v.s gibi ince hesaplar yoktu içinde ve o dönemler altın cağını yaşıyordu yanlış hatırlamıyorsam hayvancılık. Nail abi asgari ücretle çalış demedi ama calışıp 30 koyun baksan boş vaktinde daha fazla kazanırsın demişti. Hayvancılık yapamadım ama tarımı da bırakmadım. Teşekkürler Nail abi ileriyi görebilmek önemli.
Küçük esnafında farkı yok memurunda işcinin de hepimiz cebimizdeki ile rafımızdaki ile ağırımızdaki ile eriyoruz.

Süt fiyatları
Screenshot_20201017-025302.jpg

Ekonomik yönden birçok şeye bakıyorum çok geride kaldık
Birçok şey ulasillmaz oldu
Bilmiyorum insanlar yaparmı bu işi hala sebepleri varmı yapmak için
Biraz koyun biraz inek var dedem babam ben bu islerden ömrümüzü geçirdik benim askerden gelen oglum var şimdi baba ben güvenlikçi kursuna gitcem dedi bende git oğlum dedim , kursta hayvancilik yapan başka arkadaşıda varmis
Bizde durumlar böyle umutlar azaldı

Son düzenleme:
Hayvancılık malesef iyi ye gıtmıyor bazı malıyetlsr artık baskılanamaz hale geldi sütçüler dahi para kazanamadığı nı söylüyor son bugday vn artışlarıyla kesim 45 TL olunca ancak para kazandırır bir ara 38 TL yı gördu geri çekildi ete talep çok azmış turist felan da az geldi kurban bayramı yeni gitti bir çok etken var koyuncular hariç hayvancılık yapan arkadaşların işi çok zor süt 3 kesim ise 45 lira olmalı ki para kazansın lar yoksa bağladıkları sermaye yi bırak kendi emekleri bile boşa gider 2021 de çok büyük şeyler olacak gıbı duruyor her anlamda

Güzelim memlekette hayvancılık bitiyor.Sonumuz hayrolsun.Besici komple zarar ediyor şuan
Ahmet kardeşim şuan için ülkemizdeki bütün üreticiler sıkıntılı bir süreçten geçiyor .
Her ne kadar yetkililer şiki toki yapıp çiftçiyi , besiciyi , üreticiyi anlamasalar , görmezden duymazdan gelselerde bu devran böyle dönmez .
Çifti , besici , üretici biterse çeremetini tüm memleket çeker .

Ahmet kardeşim şuan için ülkemizdeki bütün üreticiler sıkıntılı bir süreçten geçiyor .
Her ne kadar yetkililer şiki toki yapıp çiftçiyi , besiciyi , üreticiyi anlamasalar , görmezden duymazdan gelselerde bu devran böyle dönmez .
Çifti , besici , üretici biterse çeremetini tüm memleket çeker .
Abi bizim sırtımızdan kendi koltuklarını koruyorlar.Uretici zarar etsin hiç önemli değil yeterki kağıt üzerinde enflasyon yüksek çıkmasın.Hükümet bunu yaparken bitane muhalefette arkamızda durmuyor.
Hakkımızı kim yiyorsa haram zıkkım olsun.Gecemiz yok gündüzümüz yok hakkımızı yiyen çok savunan yok.

Bulgaristan da inek sütü 0,74 ct oda 3.5 TL civarında yapıyor bizim çalıştığımız mandıra aylık 100 ton Macaristan dan getiriyor şuan eğer gerçekten 2 lira civarında ise dünya piyasasının çok altında Allah kolaylık versin
Sütü toptan alan firmalar 2 liraya bile ancak alıyorlarmış abi gerçekten üretici zor durum da ya halkımızda da var gıdıp marketten 4 TL ye alıyor gelip köylüden almıyor köylüde malesef bir tam düzenli yapmıyor özellikle bizim burada fabrika ya yağlı verıyor sen köylüden alıyorsun yağını almış malesef ülkemizde ahlak yozlaşması çok fazla her kişi de var bu senın ıyı nıyetını enayilik görüyor

Geçen gün Ankara Batıkent te sütçüden süt aldım, 4 lira litresi. Çiftçi 2 liraya sütünü satamazken, biz 4 liradan süt alıyoruz. Keşke direk üreticiden bu fiyata alabilsek. Hayvancılık yapmasam da çiftçi olarak çok zoruma gitti. Markette gidiyorum en ucuz meyve ve sebze, çiftçi para kazanamazsa milletin hali çok zor...

Süt birliği tank koydu adından köye ama süt fiyatı 1850 tl paraya bak süt yemi olmuş 105 lira pamuk kusbesi kepek alıp karistirsan onlar bile uçmuş ucuza hiçbirşey kalmamış ama süt fiyatı ayaklar altında sonra da hayvancılık neden bitiyor diyorlar

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Yem fiyatları haftalık 5 tl zam yiyor.Yıl sonu yemin çuvalı 140 tl olacakmış.

İnsanlar inek kestirmekten ülkede inek kalmayacak.Pazarlarda bitane dişi hayvan satılmıyor deniliyor.

Süt üreticileri birliğide inek ihtiyacı var ithal etmemiz gerekiyor diye açıklama yapıyor gülermisin ağlarmısın [emoji19]

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı