Süte su katsam haram olur mu

kooperatiflerin süt firmalarıyla anlaşmalarında da katakulli çok oluyor.
süt firmaları alıyorlar kooperatifçileri, yediriyor, içiriyorlar, gezdiriyorlar.

sonra ucuza anlaşma sağlıyorlar,
bayramda almayız, su oranı şu kadar hesaplarız, kuru madde protein az vs.. gibi şeyleri anlatıyorlar.
sözleşme sırasında avukat olmadığından kooperatifçiler imzalıyorlar sonra 2-3 sene ucuz ucuz süt satıyoruz.

süte suyu zaten kooperatifteki eleman katıyor.
süt toplayan şirket ile süt kooperatifi arasındaki sözleşmede %10 su hesaplıyor zaten.
kimse su katmasa bile, kooperatifçi süte su katıp %10'a getiriyor su/süt oranını. sonra öyle veriyor tankere..
eklediği suyu da kendi hesabına süt diye yazıyor.
fabrika bi bakıyor %10 su var sütte. normal deyip alıyor. kooperatifçi de süt parasını alıyor.

4-5 tane dosya gördüm böyle. Kooperatifçi süte suyu katmış, arkadaşlarının üzerine süt diye yazmış sonra süt parasında parayı kırışmışlar...

Bu kooperatiflere ya dışarıdan üniversite mezunu (işletme-iktisat fakültesi dolu mezun dolu...) birilerine getireceksin, ya da kooperatifleri komple kapatacaksın, böyle köyden birilerini kooperatife başkan yaparsan çok üçkağıtlar dönüyor...

tarım il müdürlüklerine topluca şikayet etsinler ve gerekli yerlerde yani süt birlikleri zıraat odaları bu işlere çok duyarsız.helal ile haramı ayırt etmedikten sonra prof da olsa kara cahilde olsa boş.hakkı bildikten sonra birazda bilği varsa güzel koopartifler gelişir

bu forumun siyasi uzmanları.sütü bu fiyata alıp 3 tl'ye satan sektörü niye hedef tahtasına oturtmuyor..
yoksa hoşlananmı var..
ne ayak la bunlar... hıııii
İnterneti yeni açtım.
Siyasi uzman değilim. Bu paranteze kimleri alıyorsunuz bilmiyorum. Ben de varmıyım. Ama her konunun siyasi tartışmalara dönüştürülmesinin işe yaramadığını siz de daha yeni yazdınız. Ben de katıldığımı ilettim. Burada ise siz onları tartışmaya çekiyorsunuz. Lütfen yapmayın çok kırgınlıklar oluyor.
Bir de "ne ayak bunlar" diyorsunuz.
Kendimi anlatayım. Ama kısaca. bunu daha önce Angusculuk konusunda bazı arkadaşlar için biraz uzun yazmıştım.
Sizinle aynı siyasi görüşte olmasam da, Bu topraklarda doğdum. Bu topraklarda büyüdüm. Bu topraklarla yoğruldum ama artık yoruldum. Bu toprakların çocuğuyum. S....na kadar Anadoluyum.

İnterneti yeni açtım.
Siyasi uzman değilim. Bu paranteze kimleri alıyorsunuz bilmiyorum. Ben de varmıyım. Ama her konunun siyasi tartışmalara dönüştürülmesinin işe yaramadığını siz de daha yeni yazdınız. Ben de katıldığımı ilettim. Burada ise siz onları tartışmaya çekiyorsunuz. Lütfen yapmayın çok kırgınlıklar oluyor.
Bir de "ne ayak bunlar" diyorsunuz.
Kendimi anlatayım. Ama kısaca. bunu daha önce Angusculuk konusunda bazı arkadaşlar için biraz uzun yazmıştım.
Sizinle aynı siyasi görüşte olmasam da, Bu topraklarda doğdum. Bu topraklarda büyüdüm. Bu topraklarla yoğruldum ama artık yoruldum. Bu toprakların çocuğuyum. S....na kadar Anadoluyum.
sen rahat ol..
ben senide yorumlarını ve idealini az çok forumdaki ılıman ve akılcı ilerilerinden biliyorum..
benim kastettiğimi herkes iyi biliyor..
sosyal medyadan haberimiz yokmuş gibi.
bulduğu her tartışma ve nefret tohunu ekebilecek başlıkları getirip burada milleti birbirine düşünrenleri çok gördük ve bıktık onlar kendilerini biliyorlar..
siyasi görüş dersen...
yine diyorum...
bu emekçi millete kim zerre kadar bile fayda sağlamış ise..
ben teşekkür ederim..
ve onu desteklerin..
bu forumda siyaset üzerinden yobazlık yapanları forum sakinleri iyi bilir..
yarası olan gocunur..
o yüzden sen ve senin gibi düşünenler için zaten sorun yok..
bu sitede tarım dışı konu istemiyoruz..
burada çiftçiliği geliştirelim..
siyaseti forum dışı paylaşım sitelerinde yapalım derim..
herkes hem fikirse..
mustafa bey bir konu açsın..
oylama yapalım..
ve bu mesele kapansın..

sen rahat ol..
ben senide yorumlarını ve idealini az çok forumdaki ılıman ve akılcı ilerilerinden biliyorum..
benim kastettiğimi herkes iyi biliyor..
sosyal medyadan haberimiz yokmuş gibi.
bulduğu her tartışma ve nefret tohunu ekebilecek başlıkları getirip burada milleti birbirine düşünrenleri çok gördük ve bıktık onlar kendilerini biliyorlar..
siyasi görüş dersen...
yine diyorum...
bu emekçi millete kim zerre kadar bile fayda sağlamış ise..
ben teşekkür ederim..
ve onu desteklerin..
bu forumda siyaset üzerinden yobazlık yapanları forum sakinleri iyi bilir..
yarası olan gocunur..
o yüzden sen ve senin gibi düşünenler için zaten sorun yok..
bu sitede tarım dışı konu istemiyoruz..
burada çiftçiliği geliştirelim..
siyaseti forum dışı paylaşım sitelerinde yapalım derim..
herkes hem fikirse..
mustafa bey bir konu açsın..
oylama yapalım..
ve bu mesele kapansın..
Eyvallah kardeşim. Bu söylediklerinize yüzde yüz katılıyorum. Şimdi ne demek istediğinizi daha iyi anladım.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
@ YUSUFTUYLUOGLU Türkiye-İngiltere maçı oynanıyor. Rakip ceza sahasında kendini yere salı verdi. Hooop bir düdük. Penaltı! Kime kızalım? Rakibin amacı zaten olabildiğince çok kazanmaksa... Rakibe bir iki laf sonrasında hakeme itiraz ederiz herhalde. Buna sadece oyuncular değil. Tüm seyircide eşlik eder. Hakeme itiraz, rakibin haksızlığını görmezlikten gelmek değil, aradaki dengeyi sağlayacak, karar verici ve yaptırım gücü olan hakemin adaletsizliğinedir.

Bağlı olduğum ilçe tarım müdürü ile sohbet ederdik. Kendisi iş yapmak isteyen azimli, müdürlük vasfı olan birisiydi. Sonra ilçe müdürlüğünden alınıp şube müdürlüğüne verildi. Ziyaretine gittim. Adam her seferinde ne yapabilirim peşinde koşan birisi. Sözleşmeli tarım için kanun/yönetmelik çıktı niye uygulamiyorsunuz dedi.
Müdürüm, ekim zamanı geldi ne mazot var ne tohum nede gübre. Bunu bir ben değil oda biliyor. Olmayacak şartları sunuyor son madde ise canın isterse.
( Lafın gelişi ) Benim bir şey isteyecek mecalim yok ki. Ne derse he demekten başka.
Sayın müdürüm gayet iyi anladı. Konu uzadı gitti.
Yani üreticinin elini güçlendirmeden sadece yasa ve yönetmelikler ile bir yere kadar işler yürüyor.

@ YUSUFTUYLUOGLU Türkiye-İngiltere maçı oynanıyor. Rakip ceza sahasında kendini yere salı verdi. Hooop bir düdük. Penaltı! Kime kızalım? Rakibin amacı zaten olabildiğince çok kazanmaksa... Rakibe bir iki laf sonrasında hakeme itiraz ederiz herhalde. Buna sadece oyuncular değil. Tüm seyircide eşlik eder. Hakeme itiraz, rakibin haksızlığını görmezlikten gelmek değil, aradaki dengeyi sağlayacak, karar verici ve yaptırım gücü olan hakemin adaletsizliğinedir.

Bağlı olduğum ilçe tarım müdürü ile sohbet ederdik. Kendisi iş yapmak isteyen azimli, müdürlük vasfı olan birisiydi. Sonra ilçe müdürlüğünden alınıp şube müdürlüğüne verildi. Ziyaretine gittim. Adam her seferinde ne yapabilirim peşinde koşan birisi. Sözleşmeli tarım için kanun/yönetmelik çıktı niye uygulamiyorsunuz dedi.
Müdürüm, ekim zamanı geldi ne mazot var ne tohum nede gübre. Bunu bir ben değil oda biliyor. Olmayacak şartları sunuyor son madde ise canın isterse.
( Lafın gelişi ) Benim bir şey isteyecek mecalim yok ki. Ne derse he demekten başka.
Sayın müdürüm gayet iyi anladı. Konu uzadı gitti.
Yani üreticinin elini güçlendirmeden sadece yasa ve yönetmelikler ile bir yere kadar işler yürüyor.
eyvallah canım kardeşim..
anlattığında haklısın..
benim idealim;
siteye giriş yapan birinin sadece tarım ve hayvancılıkla ilgili gerçek paylaşımların olduğunu görmesi,bundan yararlanıp bilmediği konuları öğrenmesi,kendini bu forum sayesinde geliştirmesi,gelirini arttırabilmesi ve kendi öz bilgilerinide burada bizlere aktarmasıdır..
bunda sanırım hepimiz hemfikiriz..

siyaset..
tamam olmazsa olmaz.
kendimizi daha iyi anlatmak için,çocuklarımızın geleceklerini hazırlamak icin,daha refah bir ülkede yaşamak için,alın terimizin hakkını tam manasıyla almak için ve dünyaya daha iyi itibar sağlamak için v.s..(uzar gider)
siyaseti bilmemiz lazım..
konuşmamız lazım..
benim gözündeki cahil siyasi fanatizmi senin...
senin eksikliğinide benim gidermem lazım..
birbirimizin gözünü siyaset konuşarak açmamız lazım..
saygıyla karşılıyorum..
bunu forum dışında yapmak acımı veriyor Hayır..
burayı temiz tutalım..
nerde derseniz oradada siyaset yapalım..
burada başaramıyoruz
bu forumdaki üyelerin hepsi akıllı,bilgili,saygı ve sevgi dolu insanlar..
eski muhabbetleri özledim..
en baştada SİZİ ÖZLEDİM..
sizi buradan ayıranda o lanet siyaset olmadımı..
boşver o zaman gerisini..
buluşmaya gel..

eyvallah canım kardeşim..
anlattığında haklısın..
benim idealim;
siteye giriş yapan birinin sadece tarım ve hayvancılıkla ilgili gerçek paylaşımların olduğunu görmesi,bundan yararlanıp bilmediği konuları öğrenmesi,kendini bu forum sayesinde geliştirmesi,gelirini arttırabilmesi ve kendi öz bilgilerinide burada bizlere aktarmasıdır..
bunda sanırım hepimiz hemfikiriz..

siyaset..
tamam olmazsa olmaz.
kendimizi daha iyi anlatmak için,çocuklarımızın geleceklerini hazırlamak icin,daha refah bir ülkede yaşamak için,alın terimizin hakkını tam manasıyla almak için ve dünyaya daha iyi itibar sağlamak için v.s..(uzar gider)
siyaseti bilmemiz lazım..
konuşmamız lazım..
benim gözündeki cahil siyasi fanatizmi senin...
senin eksikliğinide benim gidermem lazım..
birbirimizin gözünü siyaset konuşarak açmamız lazım..
saygıyla karşılıyorum..
bunu forum dışında yapmak acımı veriyor Hayır..
burayı temiz tutalım..
nerde derseniz oradada siyaset yapalım..
burada başaramıyoruz
bu forumdaki üyelerin hepsi akıllı,bilgili,saygı ve sevgi dolu insanlar..
eski muhabbetleri özledim..
en baştada SİZİ ÖZLEDİM..
sizi buradan ayıranda o lanet siyaset olmadımı..
boşver o zaman gerisini..
buluşmaya gel..

Konu dışı söz almak istiyorum. ( Bu kadar hatırım varsa ). ;)

Ben siyaset konuşmaktan nefret ediyorum. Zaten bilmediğim, anlamadığım bir konu.

Yukarıda yazdığım son iki cümle için inandığım tüm değerler üzerine yemin edebilirim.

Örnek vereyim. Bu konuda yazdığım eleştiri siyasi değil politik. Şöyle ki, bu eleştirim aynı kanunu, yönetmeliği getirse ve uygulamada aynı hataları baska bir parti hükümete gelip yapsa güncelliğini korur mu?
Elbette.

O zaman nasıl beni hükümetteki partinin düşmanı yada dostu olan edebilirsiniz?

Eee o zaman hangisi siyasi hangisi değil. Ben hükümetin her icraatına vereceğim cevap hayır mı? Bu da yetmez yarın ve bir ay sonrakine de hayır mı diyorum?

Forumda hükümetin yaptığı doğru şeyleri savundum, desteklemeleri elestirenlerin, vergi bile kaçırmayı mübah görenlerin karşısına inandığım şeylere bağlı kalarak karşı çıktım/çıkmaya çalıştım.

Fakat tamamen siyasi yaklaşım olan her şeye evet ve ya hayır demedigim için provokatör, ve meclisteki her partinin fedaisi ilan edildim. Yetmedi yerine göre PKK ve feto cu bile ilan edildim...

Gelelim buluşmaya. Burada demagoji yapıyor diyenler gerisini okumasın, gerek yok.
İki sebep var.
İlki yerim olmadığını düşünüyorum. İstisnalar hariç bu kesin net belli. Rahatsız etmeye gerek yok.
İkincisi ailemden bir kaç yakınım ciddi sağlık problemleri var. Birisinin tedavisi bu döneme rastlar geldi. Bu şartlarda şehirden ayrılmak istemiyorum.

Konu dışı yazdığım için gerçekten özür dilerim. YUSUFTUYLUOGLU na cevap yazmak istiyordum. Buraya nasip oldu.
Artık konuyu daha fazla dagitmayayim.

Konu dışı söz almak istiyorum. ( Bu kadar hatırım varsa ). ;)

Ben siyaset konuşmaktan nefret ediyorum. Zaten bilmediğim, anlamadığım bir konu.

Yukarıda yazdığım son iki cümle için inandığım tüm değerler üzerine yemin edebilirim.

Örnek vereyim. Bu konuda yazdığım eleştiri siyasi değil politik. Şöyle ki, bu eleştirim aynı kanunu, yönetmeliği getirse ve uygulamada aynı hataları yapsa güncelliğini korur mu?
Elbette.

O zaman nasıl beni hükümetteki partinin düşmanı yada dostu olan edebilirsiniz?

Eee o zaman hangisi siyasi hangisi değil. Ben hükümetin her icraatına vereceğim cevap hayır mı? Bu da yetmez yarın ve bir ay sonrakine de hayır mı diyorum?

Forumda hükümetin yaptığı doğru şeyleri savundum, desteklemeleri elestirenlerin, vergi bile kaçırmayı mübah görenlerin karşısına inandığım şeylere bağlı kalarak karşı çıktım/çıkmaya çalıştım.

Fakat tamamen siyasi yaklaşım olan her şeye evet ve ya hayır demedigim için provokatör, ve meclisteki her partinin fedaisi ilan edildim. Yetmedi yerine göre PKK ve feto cu bile ilan edildim...

Gelelim buluşmaya. Burada demagoji yapıyor diyenler gerisini okumasın, gerek yok.
İki sebep var.
İlki yerim olmadığını düşünüyorum. İstisnalar hariç bu kesin net belli. Rahatsız etmeye gerek yok.
İkincisi ailemden bir kaç yakınım ciddi sağlık problemleri var. Birisinin tedavisi bu döneme rastlar geldi. Bu şartlarda şehirden ayrılmak istemiyorum.

Konu dışı yazdığım için gerçekten özür dilerim. YUSUFTUYLUOGLU na cevap yazmak istiyordum. Buraya nasip oldu.
Artık konuyu daha fazla dagitmayayim.
tabiki hatırın var ofas bey
buluşma yada bizlerin gönlünde her zaman yerin var.
işin rast gelsin..

Şimdiki hırsızlık yapanların yöntemi şu olmuş herturlü alavere dalavere yi çevirip sol yumruğu havaya kaldırıp ben Atatürkçüyüm derim beni kimse alamaz hiçbir hakim ceza kesemez, şirketler de onu yapıyor.kurtulmanın yolunu bulmuşlar, bimere oraya buraya şikayet etsende hiç bi işlem yapılmıyor.

Şimdiki hırsızlık yapanların yöntemi şu olmuş herturlü alavere dalavere yi çevirip sol yumruğu havaya kaldırıp ben Atatürkçüyüm derim beni kimse alamaz hiçbir hakim ceza kesemez, şirketler de onu yapıyor.kurtulmanın yolunu bulmuşlar, bimere oraya buraya şikayet etsende hiç bi işlem yapılmıyor.

Gerçekten siyasi bakış açınız ve bu görüşünüz takdire şayan. Mustafa Kemal Atatürk'ü karıştırmadığınız bi bu konular kalmıştı onuda yapın tam olsun. Mustafa Kemal Atatürk'ü savunan herkesi yolsuzlukla, vatan hainliğiyle suçlamadığınız kalmıştı birtek onuda yapın tam olsun.

Süt firmalarının sömürücülüğü ortada, yapılan yanlış politikalar ile şirketlerin insafına bırakılan çiftcinin durumu ortada ama hala olayı Atatürk, solculuk, boyutuna çekmeye çalışıyorsunuz. Zaten bu mevcut durumdan herkes suçlu, Atatürk'ü sevenler, solcular, muhalefetler suçlu ama ülkeyi yöneten, tüm kararları verip bu sonucu ortaya çıkaran iktidar sorumlu değil bu durumlardan.
Kimse kusura bakmasın ama madem süt fiyatlarından, mazot gübre fiyatlarından rahatsızsınız ozaman tepkinizi ülkeyi yöneten iktidara vereceksiniz. Hem sütüm para etmiyor diyip sızlanıp hemde hala oy vermeye devam ederseniz kusura bakmayın ama bu fiyatlar bizlere müstehaktır.

• Beğen
Tepkiler: Stronger