• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Syngenta İsabion..

Haklısın ama 50 gram Dekara çok değil diye düşünüyorum. Zararı olur mu?
Buğdaygiller demiri çözüp aldıkları için demir eksikliği göstermezler.Bu yüzden olağan dışı bir durum olmadığı sürece her daim demirce yeterli beslenirler.Siz demir verdiginizde bünyede artan demir konsantrasyonu çinkonun etkinliğini bastırır.Bitki bu seferde çinkoca yeterli beslenemez hale gelir.50 gram az olsada gözle göremediğimiz etkilere neden olabilir.Bu yüzden ben tavsiye etmiyorum ama siz bilirsiniz.

Buğdaygiller demiri çözüp aldıkları için demir eksikliği göstermezler.Bu yüzden olağan dışı bir durum olmadığı sürece her daim demirce yeterli beslenirler.Siz demir verdiginizde bünyede artan demir konsantrasyonu çinkonun etkinliğini bastırır.Bitki bu seferde çinkoca yeterli beslenemez hale gelir.50 gram az olsada gözle göremediğimiz etkilere neden olabilir.Bu yüzden ben tavsiye etmiyorum ama siz bilirsiniz.
Amino asit buğday üzerinde yatmaya karşı direnç sağlarmı..2 defa amino asit verdik 10 gün önce isabion attık şimdide gübre taşın amino asiti kalsiyum ve magnezyum verdik.Sizce nasıl olur bundan başka daha girmek istemiyorum.Birde nisan basşları gibi nitrat atarız diye gübreleride aldık.Kıraçta olan bazı yerler var buğday ekili.Onlara 20 kg nitrat atsak kaldırır yatma sıkıntısı yok.Tritikalelerde yatma sıkıntısı yok onlarada atılabilir.Ama ovada kuvvetli yerlerde andino buğday var şuan alan alan yatmalar var iyi bir yağmurda baya yatacak gibi.Ve aynı şekilde arpalarda kıraçta ama onlaradada var yatma riski.Şimdi bu yatma riski olan yerlere 10-12 kg 26 nitrat versek nisan 10 gibi filan dahada azdırırmı..Nitrat atmasak bu seferde taneler cılız oluyor ne yapacağımız şaşırdık..

Amino asit buğday üzerinde yatmaya karşı direnç sağlarmı..2 defa amino asit verdik 10 gün önce isabion attık şimdide gübre taşın amino asiti kalsiyum ve magnezyum verdik.Sizce nasıl olur bundan başka daha girmek istemiyorum.Birde nisan basşları gibi nitrat atarız diye gübreleride aldık.Kıraçta olan bazı yerler var buğday ekili.Onlara 20 kg nitrat atsak kaldırır yatma sıkıntısı yok.Tritikalelerde yatma sıkıntısı yok onlarada atılabilir.Ama ovada kuvvetli yerlerde andino buğday var şuan alan alan yatmalar var iyi bir yağmurda baya yatacak gibi.Ve aynı şekilde arpalarda kıraçta ama onlaradada var yatma riski.Şimdi bu yatma riski olan yerlere 10-12 kg 26 nitrat versek nisan 10 gibi filan dahada azdırırmı..Nitrat atmasak bu seferde taneler cılız oluyor ne yapacağımız şaşırdık..
Üreyi yüksek doz verdiğinizde böyle problemler olabiliyor.Sapa kalkma başlamadığı için toparlanacaktir.İyice toparlanirsa öyle 10 kg kadar verin derim.Aminoasidin doğrudan yatanı kaldırma özelliği yok ama bitkiyi desteklediği için toparlanma hızını artırır.

Haklısın ama 50 gram Dekara çok değil diye düşünüyorum. Zararı olur mu?
Zarar gören buğdaylara 22 kg 26 nitrat verdim.Bir daha girmeyecem artık sence nasıl tane için yeterli olurmu..26 nitrat kalsiyum olduüu için salınımı 33 lüğe göre daha yavaş diyorlar..Şuan hafiftende yağmur yağıyor.Erise yeterli herhalde nitrat için..

Zarar gören buğdaylara 22 kg 26 nitrat verdim.Bir daha girmeyecem artık sence nasıl tane için yeterli olurmu..26 nitrat kalsiyum olduüu için salınımı 33 lüğe göre daha yavaş diyorlar..Şuan hafiftende yağmur yağıyor.Erise yeterli herhalde nitrat için..
Erimesi kolay, 2-3 kg yağmur yeterli olur nitratın toprak altına inmesi için ama yarısı amonyum sülfat onun da hava ısınınca gaz olarak uçmaması için 7-8 cm toprak altına inmesi gerekiyor en az. Bunun için de 5-6 kg yağmur yağarsa çok iyi olur.

Attığının nitratı 1 ayda falan bitki tarafından alınır. Kalan amonyum da 45-50 gün kadar kalır. Başağa kadar yeter bence attığın gübre.

İdeal zamanda ideal miktarda atmışsın. Bundan sonrası Allah'tan artık inşallah güzel bir yağış düşer bu hafta. Ben de bekliyorum yağmasını geçen hafta bu hafta attım nitratları. Nisan 10 gibi en geç yağmur bulursam bir 10 kg daha atacam ben. Yağmur görmezsem atmayacam.

Ben arpalara önümüzdeki yağmurlardan sonra atcam.12 kg kadar.Şimdi atarsam yatar diye atmıyorum.Şu ayı çıkarıp yağmuru görrdüğüm anda atacam ve bir daha hiç bir işlem yapmayacam inşallah.Ama başak zamanında pas olursa macburen girmek zorunda kalabilirz.Amistar trio atmıştım içindeki etken madde kökboğazdada etkili dediler.Palsarın hepsindede etkili zaten.Yanlız erkenci buğdaylarda külleme vardı atarken yarın bir kontrol edecem.ilacıda atıldı gerçi ama bakalım ne olacak.

Arpalara atmadığın iyi olmuş iyi bi yağmur yağsın önce, sonra bir yağmur daha görürsen 10-15 arası bişey atsan olur. Amistar trio seni nisan sonuna kadar götürür ama bayrak yaprağını görünce illa bi pas ilacı atmanda fayda var.

Bayrak yaprağı görünce atmaktan çekiniyor insan.Byrak yaprağı yakar filan güvenemiyom pas ilaçlarına.Yakın atım yapmak zorunda kalıyoz bazen rüzgardan.Bu seferde yaprak uçlarını yakıyor.Tarlada berbat görüntü oluşuyor.Gerçi düzeliyor ama bayrak yaprakta yapılan bu hata verime çok etkisi olur.Onun için atarsamda rüzgarda olsa en yüksekten atabilirsek atıcaz.

Valla pas ilaçsız bırakmazdım ben olsam rüzgarsiz havalarda mutlaka yavaş yavaş da olsa atmaya bak.

Tarkim oxsil diye bi ilaç çıkarmış opera Max ile aynı etken madde fiyatını bilmiyorum ama ucuz olabilecegini düşünüyorum. Safa tarımin da var aynı etken madde. %90 yakın sonuç vereceğini bilsem ikisinden birini tercih ederdim. Fiyat olarak da ne kadar tasarruflu olacak o da önemli. Bu yıl çok hastalık görücez gibi görünmüyor ama yağisli geçerse Nisan mayıs inşallah geçer pas ilacının zararı devede kulak bile değil dert etme atmaya bak.

Valla pas ilaçsız bırakmazdım ben olsam rüzgarsiz havalarda mutlaka yavaş yavaş da olsa atmaya bak.

Tarkim oxsil diye bi ilaç çıkarmış opera Max ile aynı etken madde fiyatını bilmiyorum ama ucuz olabilecegini düşünüyorum. Safa tarımin da var aynı etken madde. %90 yakın sonuç vereceğini bilsem ikisinden birini tercih ederdim. Fiyat olarak da ne kadar tasarruflu olacak o da önemli. Bu yıl çok hastalık görücez gibi görünmüyor ama yağisli geçerse Nisan mayıs inşallah geçer pas ilacının zararı devede kulak bile değil dert etme atmaya bak.
Dün az bir yağmur yağdı tam erimemiş gübreler 2 gün sonra yağmur var.Havada 2 gün kapalı soğuk gidiyor.Kayıp pek olmaz herhalde gübrede?Perşembe günüde diğer erkenci buğdaylara 20 kg atayım diyorum 26 nitrat.Nisan 15-20 gibi başak çıkarıyolar.Sence erkenmi?Yada gübre fazla gelebilirmi 15 kg atsak azmı olur..

Nisan 15-20 gibi Başak çıkariyorlarsa atsan iyi olur.

Toprak iyi su tutuyorsa kara topraksa bence 20 at bence daha iyi bir yağmur yağma ihtimali fazla nisan başı genelde güzel yağmur düşüyor onun öncesinde 20kg atman iyi olur.

Sadece iyi su tutmayan gecirgenligi yüksek topraklara 15 at. Kurak giderse sorun yaşamazsin. Arpalara verme bence bi yağmur görsün yatma riski varsa sonraki yağmuru yakalarsan verirsin bi 10-15 kg

Bayrak yaprağı görünce atmaktan çekiniyor insan.Byrak yaprağı yakar filan güvenemiyom pas ilaçlarına.Yakın atım yapmak zorunda kalıyoz bazen rüzgardan.Bu seferde yaprak uçlarını yakıyor.Tarlada berbat görüntü oluşuyor.Gerçi düzeliyor ama bayrak yaprakta yapılan bu hata verime çok etkisi olur.Onun için atarsamda rüzgarda olsa en yüksekten atabilirsek atıcaz.
yakın ilaç atımı bayrak yaprağını neden etkiliyor acaba?yakın da atsan uzakda atsan bayrak yaprağı her türlü yiyor ilacı ?

Yakın atımda daha yüksek doz gidiyor bitkkiye bu yüzden yakıyor deniyor.Forumda çoğu konuda bu şekilde yazıyor.Geçen sene rüzgarsız bir hafada deng geldi pas ilacı atımı yüksekten attım hiç bir sıkıntı olmamıştı.Bu sene rüzgar dolayısıyla amistar tirio pas ilacını yakın atmak zorunda kaldım ve yaprak uçlarını haşladı resmen.

Erimesi kolay, 2-3 kg yağmur yeterli olur nitratın toprak altına inmesi için ama yarısı amonyum sülfat onun da hava ısınınca gaz olarak uçmaması için 7-8 cm toprak altına inmesi gerekiyor en az. Bunun için de 5-6 kg yağmur yağarsa çok iyi olur.

Attığının nitratı 1 ayda falan bitki tarafından alınır. Kalan amonyum da 45-50 gün kadar kalır. Başağa kadar yeter bence attığın gübre.

İdeal zamanda ideal miktarda atmışsın. Bundan sonrası Allah'tan artık inşallah güzel bir yağış düşer bu hafta. Ben de bekliyorum yağmasını geçen hafta bu hafta attım nitratları. Nisan 10 gibi en geç yağmur bulursam bir 10 kg daha atacam ben. Yağmur görmezsem atmayacam.
Nitrat atıldıktan sonra yağmurun kaç günün altına inmemesi gerekir .
Yani bugün attım 5 gün içinde yağarsa iyi mi ?

Nitrat atıldıktan sonra yağmurun kaç günün altına inmemesi gerekir .
Yani bugün attım 5 gün içinde yağarsa iyi mi ?

çok az bir yağış alıp eriyip toprak yüzeyinde kalırsa içindeki amonyum uçabilir onun dışında 1 hafta 10 gün kalsa da kayıp çok az olur. Havalar serin gidiyor yağış da bekleniyor hafta sonu çok bi kayıp olacağını sanmam

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt