Tarım işçisine 9 bin TL sağlık sigortası borcu çıktı

CİHAN HABER AJANSI © 1992-2015

1897796_11.jpg

Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yapılmasının son gününde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluştu. Borcu olup olmadığını öğrenmek için kuruma gelen bazı vatandaşlar ise çıkan borç karşısında şaşkınlık yaşadı. Tarım işçisi olarak çalışan İdris Kürkçü, kendisine 9 bin TL borç çıktığını, nasıl ödeyeceğini ise bilmediğini belirtti.

Gelir testine girmediği için 7 milyarlık borçla karşı karşıya kalan 3 milyonu aşkın vatandaş için verilen süre bugün mesai bitiminde sona erdi. Borçlarını ödemek için bulunduğu illerdeki müdürlüklere giden vatandaşlar çıkan borç karşısında büyük şaşkınlık yaşarken, borç ödemek için girilen kuyruklar da ilerleyen vakte rağmen erimedi. Adana’da SGK İl Müdürlüğü’ne akın eden vatandaşlar, borcunu yatırabilmek için sabahın erken saatlerinden mesai bitimine kadar sıra bekledi. Bazı vatandaşlar, mesai saatinin bitimi gelmesine rağmen kendilerine sıra gelmemesine tepki gösterdi.

Tarım işçisi olarak çalıştığını söyleyen İdris Kürkçü, kendisine 9 bin TL borç çıktığını aktardı. Borcun nereden kaynaklandığını bilmediğini ifade eden Kürkçü, ne yapacağını şaşırdığını belirtti. Şaka ile banka soyup borcunu ödeyeceğini dile getiren Kürkçü, “Günlük 40 TL’ye tarlada çalışıyorum. 9 bin TL’yi ben nasıl biriktireceğim, nasıl getirip ödeyeceğim?” diye sordu.

Borcundan bugün tesadüfen haberdar olduğunu dile getiren Erdinç Menekşe de, “Bugün sabah e-devlet’e girdim. Genel Sağlık Sigortası’nda 6 bin 500 TL borç görünüyordu. Hemen muhasebecimi aradım. ‘Git hemen yatır’ dedi. Ne borcu olduğunu bilmiyorum. Sigortamı yatırdığım halde borç çıktı.” ifadelerini kullandı.

Yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle ayağı sargılı olan Yunus Kökçü ise 2 bin TL borçlu çıktığını anlatarak, “Ayağım sakat olduğu için çalışamıyorum. Nasıl ödeyeceğimi bilemiyorum.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Kaynak: Cihan www.cihan.com.tr/tr/tarim-iscisine-9-bin-tl-saglik-sigortasi-borcu-cikti-1897796.htm

Ynt: Tarım işçisine 9 bin TL sağlık sigortası borcu çıktı

kalibso link=topic=85753.msg1024322#msg1024322 date=1443636527' Alıntı:
abı ben anlamadım bu ısı ya bende 4500 bn tl borç var ne sgkyla ısım var neden hastaneyle ısım oldu...
Bunların hiçbiriyle ilginiz olmasına gerek yok. 18 yaşını dolduran ve sigortası olmayan herkese genel sağlık sigortası adı altında borç çıkarıyorlar. Ben ilk zamanlara tebligat geldiğimde öğrenci belgesiyle gidip borcumu sildirmiştim. Şimdi gelir testi yaptırdım. Diplomalarımı götürüp öğrenci olduğumu kanıtladığımda ona göre borç çıkaracaklar. Onu ödedikten sonra genel sağlık sigortasından faydalanabileceğim. Bu da sadee hastane masraflarını karşılıyor. İlaç ihtiyaçlarını karşılamıyor.

Orn123 link=topic=85753.msg1024324#msg1024324 date=1443636987' Alıntı:
Bunların hiçbiriyle ilginiz olmasına gerek yok. 18 yaşını dolduran ve sigortası olmayan herkese genel sağlık sigortası adı altında borç çıkarıyorlar. Ben ilk zamanlara tebligat geldiğimde öğrenci belgesiyle gidip borcumu sildirmiştim. Şimdi gelir testi yaptırdım. Diplomalarımı götürüp öğrenci olduğumu kanıtladığımda ona göre borç çıkaracaklar. Onu ödedikten sonra genel sağlık sigortasından faydalanabileceğim. Bu da sadee hastane masraflarını karşılıyor. İlaç ihtiyaçlarını karşılamıyor.
e benım sıgorta oldugu halde cıkdı :D :D benım devreler yandı...

cihan haber ajansı sanki çok haksızlık edilmiş bir garibanın haberini
yapıyor...
arkadaş benimde 5 küsür lira vardı ödedim...
herşeyi birilerinden bekleyemeyiz..
haaa bu adam ödeyemeyecek halde ise gider
sigortasını iptal eder yeşil karta geçer...
Kırsal kesimde eskiden beri adet haline gelmiş bişey var..
nedir...
yatırmaz borçları neden..
devlet baba birgün acır yine af çıkarır..
bu ülkede biz çalışacaz..
biz üretecez...
biz icat edecez...
biz hükmedecez..
her şeyi birileri yapsın diye oturup beklersek..
yarın birileri bizi koyun gibi güder..
oturmak yok herkez kalkıp çalışacak..