Tarımda İthalat Vergisi Sıfırlandı

Bugün londra borsasında buğday 147 pound x 7,40 : 1.09 tl bir kilo buğday
Yaşam maliyetlerinin,işçiliğin,herşeyin dünyada en pahalı olduğu ülkelerden olan ilgilterede buğday 1.1 tl şuan bizdede aynı. Yıllık yaklaşık maaş 1.500 pound yani 10.000 tl olan ingilizlere ingiliz çiftçisi buğdayı 1.1 tl ye satıyor. Bizde asgari ücret 2.000 lira bizdede aynı. İngiliZ 10 ton buğday alıyor, bizde 2 ton. Türk çiftçisi zaten ürününü dünya ortalamasının çok çok üzerinde satıyor avrupa ülkeleri düzeyinde ürün fiyatları.
İngiltere ile Türkiye kıyaslamak pek doğru bir örnek değil sanki arastırmadım ama İngiltere ekonomik olarak bizden çok aşırı önde

• Beğen
Tepkiler: selcuk43
Bıde arkadaşın birisi yazmış git otu elle yol gübreyı heybeyle at dıye millet 200 dekar bugday tarımı yapıyor yıne geçinemiyor ek iş olarak yapıyor her gun bugdayın başını beklemiyor ayrıca o kadar tarlanın otu almayla bıter mı sizce

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Ingiltere buğday eken çiftçisine ne kadar destek veriyor onu da bir araştır söyle bence verdiği destekle tohum ilaç gübre yakıt hepsini karsiliyorsun o 1.09 a sattığı mal temiz eline kalıyor turkiyede yarısı masraf ben geçenlerde edirne de bir abiyle destekleri konuştum bulgaristan da tam 2 kat daha fazla şuan herkes en az maliyetle en fazla nasıl para kazanırım derdinde

Dayı ingiletere türkiyeden kat be kat daha gelişmiş zengin bir ülke. Ama buğday türkiyeyle aynı para. Ya ingilterede dizel fiyatları 1.30 pounda kadar çıktı 7,4 la çarpın bunu 9,5 lira yapar. Bizde 6-6,5 onlarda 9,5 ama buğday bizle aynı paraya satılıyor. Burdada ağlar insanlar destek yok, devlet bahmir, ürünümüz para etmiyo,mazot pahalı....
O zaman neden zengin değiliz adamların 50 yıl önce kullandığı ekipmanlara niye hayal olarak bakıyoruz burada çelişkiler var

Kardeş kusura bakma da yapamıyor kar edmşyorsan. O adamlar aldığında bu tarla onların elinde değerlenip ürün çıkrıyorsa verin onlar üretsin. Para kazanamıyoruz diye ağlayanlarda hem tarlayı satıp ellerine para geçer hemde o tarlalarda maaşlı çalışır ordan da para geçer eline ....
Ben kar edemiyorum para kazanamıyorum diye bir kelime ettim mi sadece hasat döneminde böyle ithal edilmesi ve ayçiçeği yetiştiremeyen bir ülkenin bize ayçiçeği ithal etmesinin çok manidar olduğunu belirttim yok susam falan ekin demişsin ya sen bu ciftcilikten anlamıyorsun yada biz anlamıyoruz ayrıca ekilmedigini nereden biliyorsun insanlar sürekli alternatif bitki üretimleri arayışı içinde ki keza ekenleri bizzat görüyorum örnek çörek otu,aspir,kinoa,kanola ve daha birçok farklı ürün ekmeye çalışıyor bölgemiz çiftçisi lakin buna devletin pazar oluşturması veyada kendisi alması gerekli yoksa ben susamı üretip satamadiktan sonra ne yapıyım kardeşim her ürün her bölgede yetişmez iklim farklılıkları vardır yoksa bizde iç anadoluda muz,kivi,fındık yetiştirmeyi biliriz kendin 4 tane ot yolmayla sadece kendin çalıştın zannediyorsun merak etme senden daha fazla çalışanlarda var bu işte

Dayı ingiletere türkiyeden kat be kat daha gelişmiş zengin bir ülke. Ama buğday türkiyeyle aynı para. Ya ingilterede dizel fiyatları 1.30 pounda kadar çıktı 7,4 la çarpın bunu 9,5 lira yapar. Bizde 6-6,5 onlarda 9,5 ama buğday bizle aynı paraya satılıyor. Burdada ağlar insanlar destek yok, devlet bahmir, ürünümüz para etmiyo,mazot pahalı....
Iyide burada yaptığın 9,5 tl hesap ne alaka bu adamlar türk parasimi kullanıyor oraya göre hesap yapıyorsan oranın parasıyla çarpıp hesap çıkar yok ama türkiye hesabıyla yapacakcaksan o zamanda türk parasıyla hesap çıkaracaksın yok 1.30 pound 9,5 tl yok 147 pound x 1.09 tl ne bu böyle ha aslında sen heybeyle gübre attığın için elinle ot yoldugun için devlet sana bahıyır [emoji4][emoji4]

Hesaplarda dikkat etmeniz gereken birşey var herkesin alımgücü kendi para birimiyle kıyaslanmalı mesela ingilterede bir çiftçi asgari ücretle kaç litre mazot alabilir kaç ton gübre alabilir türkiyede bi çiftçi ne kadar alabilir alım gücü böyle belirlenir

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
bu ithalat tam hasat zamanlarina denk geliyor nedense bir ay sonra ayçiçeği biçimi başlar çukurovada..ithalat hiçbirşeye çare değil olan çiftçiye olur baskada kimseye zararı olmaz, adam et getirir senin burdaki piyasa zayıflar ineğini kestirirken ucuza kesim olur, tohum mazot gübre ithalide yapsalar millet bayram etse[emoji4][emoji4]

Ya kardeşim, kimyon ekiyorum mesela ben 100 lira iyi tarım uygulamasındesteği var, 1,5 kilo tohum atıyorum kilosu 20 tl, 15 kiloda 20-20 atıyorum 30 tl : 60 lira yapar hepsi 8-10 lt de mazot harca 50-60 da o yapar ürün sana bedavaya geliyo 40-50 kilo gelir bakımına göre 70 e de çıkar evde öğütüp köfteciye,dükkanlara,lokantalara veriyorum yarı tona yakın kimyon sattım bu yıl . Ya daha ne olsun ben anlamıyorum. Tohum ucuz olsun gübre ucuz olsun mazot ucuz olsun hiç elle uğraşmayalım hemen malı kapıdan alsınlar satmaya uğraşmayalım ama çok para kazanalım .... varsa öyle bi dünya bizde gidelim
ürününü nasıl sattın, alanlar müstahsil makbuzu kesip tevfikat kesintini yaptı mı? yapılması gerekir yoksa kayıt dışılık söz konusu ingilterede bu şekilde satış söz konusu değil

İşletme büyüklüğü ölçüsü :

Madde 12 - Küçük çiftçi muaflığını tâyin bakımından, bir takvim yılı içinde nazara alınacak işletme büyüklüğü ölçüleri şunlardır :

1 inci grup : Hububat ziraatinde ekili arazinin yüz ölçümü toplamı 300 dönümü;

2 nci grup : Bakliyat, ayçiçeği, afyon, susam, keten ziraatinde ekili arazinin yüz ölçümü toplamı 220 dönümü;

3 üncü grup : Pamuk ziraatinde ekili arazinin yüz ölçümü toplamı 150 dönümü;

4 üncü grup : Pancar, patates, soğan, sarımsak, kavun, karpuz, çeltik kendir ziraatinde ekili arazinin yüz ölçümü toplamı 90 dönümü;

5 inci grup : Tütün, çay, sebze ziraatinde ekili arazinin yüz ölçümü toplamı 50 dönümü (Çayda mahsul verebilecek hale gelmiyenler hariç) ;

6 ncı grup : Meyve verebilecek hale gelmiş bağ, incir ve fındık ziraatinde yüz ölçümü toplamı 150 dönümü;

7 nci grup : Meyve verebilecek hale gelmiş antep fıstığı ve zeytinliklerde 1500 ağacı;

8 inci: grup Meyve verebilecek hale gelmiş narenciyede 500 ağacı;

9 uncu grup : Diğer meyve ve mahsul ziraatinde ekili arazinin yüz ölçümü toplamı 75 dönümü (Meyve ve mahsul verebilecek hale gelmiyenler ile palamut hariç) ;

10 uncu grup : Büyükbaş hayvan sayısı 50 adedi, (İş hayvanları ile iki yaşındaki büyükbaş hayvanlar hariç);

11 inci grup : Küçükbaş hâyvan sayısı 250 adedi, (Bir yaşındaki küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanları hariç) ;

Bunlar küçük çiftçi vergi muafiyet sınırlarıdır.
iyi oku kanunları gerçek usulden çifçi defteri tutmaktan muafsın ama ürettiğin her ürün tevfikata tabi
.2.2. Tevkifat Yoluyla Vergilendirme

Ticari kazancın vergilendirilmesinde temel vergilendirme yöntemi tevkifat yoluyla vergilendirmedir.

Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesinde "Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar." denilmektedir.

Söz konusu kişi ve/veya kurumlar aşağıda belirtilen oranlarda gelir vergisi stopajı yapacaklardır.

ZİRAİ ÜRÜN TEVKİFAT ORANLARI (GVK 94/11. Mad)

Ticaret Ticaret

Tevkifatın KonusuBorsalarında Borsalarına Tescil

Tescil Edilenler Edilmeyenler

a)Hayvanlar ve bunların mahsulleri ile kara 1ve su avcılığı mahsulleri için% 1% 2

b)Diğer ziraî mahsuller için% 2% 4

Ziraî faaliyet kapsamında ifa edilen hizmetler için,

i) Orman idaresine veya orman idaresine karşı taahhütte bulunan kurumlara2yapılan ormanların ağaçlandırılması, bakımı, kesimi, ürünlerin toplanması, taşınması ve benzeri hizmetler için % 2

ii)Diğer hizmetler için % 4

3Çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği ve alternatif ürün ödemeleri için % 0

Örneğin, borsaya kayıtlı tacir A, borsada B çiftçisinde yapacağı zeytin alışında, Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesine göre tevkifat yapması ve yapılacak tevkifatı ilgili vergi dairesine yatırması gerekecektir.

Tevkifat usulüne göre çiftçilerin elde ettikleri zirai kazançlar, Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesine göre hasılatları üzerinden tevkifat yapılmak suretiyle vergilendirilir. Satılan ürünün ticaret borsasına kayıtlı olup olmaması yapılacak tevkifatı etkilemektedir. Zirai mahsullerde alış bedelleri üzerinden yapılan gelir vergisi tevkifatı, tevkifatı yapanlar tarafından, takip eden ayın 23. günü akşamına kadar mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine muhtasar beyanname ile beyan edilir, ayın 26. günü akşamına kadar da ödemesi yapılır.

Tevkifat suretiyle vergilendirilen çiftçiler defter tutmayacak ve beyanname vermeyeceklerdir. Ancak bu çiftçiler, yaptıkları ürün satışı ve yaptıkları hizmetler dolayısıyla müstahsil makbuzu almak ve saklamak zorundadırlar.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun (16) "Vergi Kesenlerin Sorumluluğu" başlıklı 11. maddesinde, "Maliye ve Gümrük Bakanlığı zirai ürünlerin (işlenmiş olanlar dahil) alım ve satımına aracılık eden kuruluşlar ile Ticaret Borsalarını bu mahsullerin satın alınması sırasında yapılacak vergi tevkifatından müteselsilen sorumlu tutmaya, sözkonusu ürünlerin satışı dolayısıyla yapılacak vergi tevkifatının hangi safhada yapılacağını her bir ürün için ayrı ayrı belirlemeye yetkilidir" hükmü yer almaktadır. 164 nolu Gelir Vergisi Tebliği (17) ile söz konusu iş ve işlemlerde müteselsil sorumluluk usul ve esasları düzenlenmiştir.

Bilmiyoruz bunları kimse yapmıyor zaten
sadeleştireyim
213 sayılı vuk 219 . genel tebliği
2. ZİRAİ KAZANÇTA VERGİLEMENİN GENEL ESASLARI
2.1.Temel Vergilendirme Şekli
5.
Gelir Vergisi Kanunu'nun 53' üncü maddesinde yapılan değişiklikle çiftçilerin elde ettikleri zirai kazançların herhangi bir ayrıma tabi tutulmaksızın Gelir Vergisi Kanunu'nun 94' üncü maddesine göre hasılatları üzerinden tevkifat yapılmak suretiyle vergilendirileceği hükme bağlanmıştır.
Ancak , söz konusu madde hükmüne göre;
-54' üncü maddede yazılı işletme büyüklüğü ölçülerini aşan,
-Bir biçerdövere veya bu mahiyetteki bir motorlu araca sahip olan,
-On yaşına kadar ikiden fazla traktöre sahip olan
çiftçilerin kazançları gerçek usulde tespit olunarak vergilendirilecektir. Öte yandan, 4369 sayılı Kanun'la Gelir Vergisi Kanunu'na eklenen geçici 45' inci madde uyarınca, on yaşına kadar ikiden fazla traktöre sahip olma şartı çiftçinin kendi işinde kullanılması koşuluyla 2007 yılı s onuna kadar on yıl süreyle dikkate alınmayacaktır. Bu şekilde gerçek usulde vergilendirilecek çiftçiler kazançlarını zirai işletme hesabı veya diledikleri takdirde bilanço esasına göre tespit edeceklerdir.
6. İşletme büyüklüğü ölçülerini ve yukarıda belirtilen sınırlamaları aşmayan çiftçiler hasılatları üzerinden tevkifat yapılmak suretiyle vergilendirilecekler ve beyanname vermeyeceklerdir. Bu çiftçilerin tevkifat suretiyle ödedikleri vergiler nihai vergileri olacaktır.

tüccara mal satarken size düzenlediği ve tarım müdürlüklerine destek için sunduğunuz müstahsil makbuzunda bu kesintiler yapılır,yine toptancı hallerine giren her sebze meyveye bu kesinti uygulanır kasaba deftere tabi besiciye büyük küçükbaş hayvan sattığınızda size yine müstahsil makbuzu düzenlenir kesinti yapılır düzenlenmek zorundadır

Ingiltere buğday eken çiftçisine ne kadar destek veriyor onu da bir araştır söyle bence verdiği destekle tohum ilaç gübre yakıt hepsini karsiliyorsun o 1.09 a sattığı mal temiz eline kalıyor turkiyede yarısı masraf ben geçenlerde edirne de bir abiyle destekleri konuştum bulgaristan da tam 2 kat daha fazla şuan herkes en az maliyetle en fazla nasıl para kazanırım derdinde

Yarısı mı ? İcar yok, işçilik yok,amortisman yok 250 tl dönüm maliyeti. Ha 20 den biçmeyi hesap etmişim 28 miş biçmek. Üstüne süne ve amin attım 250 yi geçti. Ortalama alınan 300 kg. 50 tl ye arkadaş ne kazanmış merak ediyorum. Ha bu sene 400-450 görürüz inşallah ta önümüze baktırmasa da yüz güldürür. Birde bizi ayakta tutan çeltiktir. Ama hesaba girmeyelim söyle diyeyim. 2,5 satıyorum sen 8- 10 tlye sofrana aş yapıyorsun. Maliyetine girmem bile.Her gün içindeyim günde kaç kez duş aldığım belli değil duş almadan çocuklarıma sarılamıyorum bile. Bu duyguyu dünkü toylar bilemez. O yüzden cahil cüheylan ve ezberci zihniyete harcadığınız zaman yeter. İki de bir bildirim geliyor ne anlatsanız anlatamazsınız o yüzden troller bu forum da bitmez. Biri gider başka ad ile biri yine gelir...

Ha sen 4 ayda herşeyi öğrendin ben 10 yıldır yurttaşındayım gayet iyi biliyorum neyin ne olduğunu turkiyenin yurtdışından ne kadar ithalat yaptığını biliyormusun o ithalata verdiği dövizi çiftçiye destek olarak verip burda üretse daha mi iyi olur daha kötü mu olur devlet batmış tefecilerden para dileniyor yurtdışında sen bana masal anlatıyorsun