Tarımsal Destek Ödemelerinin 3'te 1'ini alıyoruz.

1 milyon traktör sayısının algı olduğunu kim söyledi?. Ben bunu 1 yılda satıldı diye bir cümle kurmadım, 1 yılda satıldı algısını oluşturan sizsiniz. Biz bir yılı değil son 20 yılı hatta son 40 yılı tartışıyoruz. Ben ilk yorumda şunu yazdım "son 40 yılda hangi hükümet gelirse gelsin Türk çiftçisi hiçbir zaman memnun olmadı"
2020 yılında 48 bin adet satıldığına göre 20 yılda ortalama her yıl 30 bin satıldığını düşünürsek 600 Bin adeti bu hükümet zamanında son kırk yılı sayarsak 1 milyon üstünde bu ülkede traktör satıldı. Her yıl ortalamayı 30 bin değil 25 bin baz alsanız dahi 40 yılda 1 milyon traktör eder
2020 yılında 48 bin traktör satıldı ama daha önceki yıllarda bu kadar traktör satılmadı diyorsanız o zaman söylediğiniz bütün sözlerinn doğru olmadığını kendiniz itiraf etmiş olursunuz

Bu kadar açıklamadan sonra sorumu tekrar soruyorum
Soru 1: Madem Türk çiftçisi para kazanmıyor 1 milyon traktörü kim aldı

Soru 2 : Para kazanmadığınız bir işi neden yapıyorsunuz?
Sizi yada diğerlerini bilmem de, ben mecburiyetten yapıyorum. Yanlış anlaşılmasın ekonomik mecburiyetten değil. Çünkü asıl mesleğim başka bir iş, eşimde çalışıyor. Babadan kalan arazilerimizde fındıkçılık yaptığımız için mecburen yapmak zorundayız. Çünkü fındık ağacı meyve ağacı gibidir. Bu sene zarar ettik ekmiyorum bir daha bu işi yapmıyorum deme şansım yok. Baba mirası diyoruz belki seneye kazanırız umuduyla çile çekmeye devam ediyoruz. Hafta sonları bahçede, mesaiden sonra bahçede yazın bahçede kar zarar hesap etmeden mücadeleye devam ediyoruz. Kendi adıma sağlığım oldukça da devam edeceğim. Çünkü baba mirası diye bakıyoruz. Ama benden sonra ne olur… Kimse devam etmez. 1 tane çoğum var, şu anda lisede eğitim hayatına devam ediyor aynı zamanda yabancı dil eğitimi alıyor. Hedefimiz başarabilirsek yurt dışına göndermek. En azından gitsin orada insanca yaşasın diye düşünüyorum. Yine diyorum kendi adıma ekonomik sorunum yokkk.

Buradan sonra yazdıklarım özellikle fındık tarımı için…

2006 yılına kadar fındıktan çok aşırı kazanmazsak bile kazanıyorduk. O zamana kadar Fiskobirlik vardı her sene enflasyon oranında fındık zamlanıyor piyasa şartlarında senelik fiyat kaybımız olmuyordu. Ortalama 60 Hp traktör fiyatı 9-10 ton fındık fiyatına denk geliyordu. Yada 50 kğ lık 26 gübre için 5 kğ fındık gerekiyordu gibi… Traktör alacak insan da kendini buna göre ayarlıyordu. Ama ne olduysa 2006 dan sonra oldu. Hükümet Fiskobirlik yönetimini değiştirmek istedi başaramadı sonra Fiskobirliğin kredisini onaylamadı Fiskobirlik battı. Fındıkçılık işi kumar işine döndü. Çiftçi önünü göremez hale geldi.

Aslında kendi adıma sorun yokkk mesela 2015 te Same Tiger Sıfır için 3428 kğ fındık parası ödedim. 2014-2015 sezonuna 10 liradan başlayan fındık 2015 Mayıs ayının başında 21-22 lira oldu. 120 hanelik köyde o tarihte elinde fındığı olan tek kişi bendim. Hatta elimdeki fındık ile 2 tane sıfır traktör alabilirdim. 2015 Ağustos yeni sezonda fındık 8 liraya düştü. O sene hep zarar. (şimdi bazıları sen önceden kar etmişsin diyecek benim kar etmemin önemi yok ).

Vee kısa keseyim aradan geçen 7 yıl köyümde her geçen gün fındık verimi düşüyor. İnsanlar artık yapmak istemiyor. Bakımını yapmıyor, Allah ne verirse toplayıp gidiyor. Mesela bu sene 120 hanelik köyde 26 gübre atacak olan 20 kişiyi bulmaz.

Çiftçi bizim burada daha yeni uyandı. Baktı ki senelerdir kazandığı bir şey yok aldığı yola, mazota, gübreye, ilaca, işçiye gidiyor artık terk etme noktasına geldi. Bu sene bakıyorum maliyetler her gecen gün yükseliyor. Şu an 34-35 tl olan fındık Ağustosta yukarı mı gider aşağı mı gider oda meçhul…

Bu kadar traktör alınıyor… Diye soranlar, çevremden örnek vereyim belki sizin oralar farklıdır bilemem…

Bu seneye kadar ortalama her yıl çevreme 10 civarında sıfır traktör girerdi. Bu traktörlerin %90 ı kredi ile alınırdı. Eldeki traktör satılır para ile borç harç ödenir yeni traktörün peşinatı yatırılır, çark böyle dönerdi.

Not: Çok uzun yıllardır herhangi bir siyasi parti ile bağlantım yok, desteklemiyorum, seçimde gider oy atarım.
Sadece çocuklarımız için iyi bir gelecek iyi bir yaşam istiyorum. İnsanca yaşasınlar istiyorum.

Son düzenleme:
Güzel kardeşim sayıyı ben vermedim. Verilen sayıya göre benim hesabıma doğru bile diyemiyorsunuz neyi tartışalım . Sen bu sayilara göre senin hesabın doğru diyor musun ?
Hesabına diyelimki doğru dedik çünkü kafana göre yaptın.
Tek markanın ürettiği traktörü kıyasladın amacın karalamak kötü göstermek için.

Bukadar aklın çalışıyor ama karşındakini enayi yerine koyup milleti 20 yılda bir traktör aldırdın ve bu hesaba doğru dememi bekliyorsun biz enson Fiat traktörü 1986 da aldık senin hesaba gore ben 86 dan beri aynı traktoru kullanıyorum ondan sonra Fiat traktör almadığım için benim şuan elimdeki üç traktorüm sayılmıyor senin hesaba göre.

Ve sen bu hesabı bana doğru diye dayatmaya çalışıyorsun doğruluk bunun neresinde peki

Hesabına diyelimki doğru dedik çünkü kafana göre yaptın.
Tek markanın ürettiği traktörü kıyasladın amacın karalamak kötü göstermek için.

Bukadar aklın çalışıyor ama karşındakini enayi yerine koyup milleti 20 yılda bir traktör aldırdın ve bu hesaba doğru dememi bekliyorsun biz enson Fiat traktörü 1986 da aldık senin hesaba gore ben 86 dan beri aynı traktoru kullanıyorum ondan sonra Fiat traktör almadığım için benim şuan elimdeki üç traktorüm sayılmıyor senin hesaba göre.

Ve sen bu hesabı bana doğru diye dayatmaya çalışıyorsun doğruluk bunun neresinde peki
540000 çiftçi var dedi. Yılda 25000 satis dedi. Bak ben bunları demedim o söyledi. 25000/540000 dersen yuzde 5 yapar. Yani her yıl 100 çiftçinin 5 i traktor değiştiriyor anlamına gelir. Bu verdiği sayıları ben sallamadim o söyledi. Her yıl 25000 satis yapıldığına göre 5x20=100 yapar. Sende hesap kitap yap öyle konuşalım. Rakamlarla konuştunuz karsiligini aldınız. 20 yılda 1 traktör degisimi anlamına gelir. Gidin 10 kişi bir araya gelin hesaplayın benim hesabın doğruluğu bulursunuz. Rakamlar yalan söylemez. 1000000 sattı diye algı yapacak adamı da böyle sayılarla hesapla kitapla cevabını veririz.

540000 çiftçi var dedi. Yılda 25000 satis dedi. Bak ben bunları demedim o söyledi. 25000/540000 dersen yuzde 5 yapar. Yani her yıl 100 çiftçinin 5 i traktor değiştiriyor anlamına gelir. Bu verdiği sayıları ben sallamadim o söyledi. Her yıl 25000 satis yapıldığına göre 5x20=100 yapar. Sende hesap kitap yap öyle konuşalım. Rakamlarla konuştunuz karsiligini aldınız. 20 yılda 1 traktör degisimi anlamına gelir. Gidin 10 kişi bir araya gelin hesaplayın benim hesabın doğruluğu bulursunuz. Rakamlar yalan söylemez. 1000000 sattı diye algı yapacak adamı da böyle sayılarla hesapla kitapla cevabını veririz.
Anlamadığın nokta o bir markanın sayısını verdi sende işine geldiği halen devam ediyor sun onun verdiği sayıdan yanlış hesap yapmaya

Anlamadığın nokta o bir markanın sayısını verdi sende işine geldiği halen devam ediyor sun onun verdiği sayıdan yanlış hesap yapmaya
Sen onun yazdığını da anlamamışsın:)

``2020 yılında 48 bin adet satıldığına göre 20 yılda ortalama her yıl 30 bin satıldığını düşünürsek 600 Bin adeti bu hükümet zamanında son kırk yılı sayarsak 1 milyon üstünde bu ülkede traktör satıldı. Her yıl ortalamayı 30 bin değil 25 bin baz alsanız dahi 40 yılda 1 milyon traktör eder.`` tüm markaları dahil ederek yazdı bunu. 25000 dediği tüm markalar için geçerli. Tekrar okuyun.

• Beğen
Tepkiler: marican22
Sen onun yazdığını da anlamamışsın:)

``2020 yılında 48 bin adet satıldığına göre 20 yılda ortalama her yıl 30 bin satıldığını düşünürsek 600 Bin adeti bu hükümet zamanında son kırk yılı sayarsak 1 milyon üstünde bu ülkede traktör satıldı. Her yıl ortalamayı 30 bin değil 25 bin baz alsanız dahi 40 yılda 1 milyon traktör eder.`` tüm markaları dahil ederek yazdı bunu. 25000 dediği tüm markalar için geçerli. Tekrar okuyun.
Diyelimki o yanlış yaptı sen onu aldın kendince yorumladın . Şimdi senin bu hesabın içinde tüm markalar da dahilmi

Diyelimki o yanlış yaptı sen onu aldın kendince yorumladın . Şimdi senin bu hesabın içinde tüm markalar da dahilmi
O niye yanlış yapsın. Adam 2020 yılı resmi rakamını söyledi. Ondan sonrada yorum yaptı, yaptığı yoruma göre de cevap verdim. Kendimce kafama göre değil mevcut sayilara göre yaptım ve hesapta hata yok. Siz verin doğru sayıları, ben hesaplarım da diyorum . 40 yılda ortalama yillik 25000 satis tüm markalar için dedi ve hesapladik. Başka rakamlar gelecekse ona göre de hesaplariz. Bak ben daha kendi fikrimi söylemiyorum. Önce sizinle , sizin bildiklerinize göre doğru hesapları yapalım diyorum.

O niye yanlış yapsın. Adam 2020 yılı resmi rakamını söyledi. Ondan sonrada yorum yaptı, yaptığı yoruma göre de cevap verdim. Kendimce kafama göre değil mevcut sayilara göre yaptım ve hesapta hata yok. Siz verin doğru sayıları, ben hesaplarım da diyorum . 40 yılda ortalama yillik 25000 satis tüm markalar için dedi ve hesapladik. Başka rakamlar gelecekse ona göre de hesaplariz. Bak ben daha kendi fikrimi söylemiyorum. Önce sizinle , sizin bildiklerinize göre doğru hesapları yapalım diyorum.
Bak sen yazmış sın
1. 2020 de %20 hesapladin %8 dedim cevap veremedin. Farazi tahmini sayılar söylüyorsun ve ben senin sayılarına göre hesap yapar söylerim.
2. Türk traktörden yola çıktın 1milyon dedin bunu 40 değil 70 yılda yaptılar. Yüzde 40 ihracat diyorsun onu da baz alayım totalde 70 yılda 600000 iç piyasa yapar.

3. 40 yılı baz alalım. Her yıl 25000 dedin ,total 540000 çiftçi dedin oranlarsak yüzde 4.6 yapar. Senin verdiğin sayilara göre, Senin yüzde 20 git gide düşüyor. Her 100 çiftçinin 5 i Her yıl sıfır traktör alıyor. Yine aynı hesapla ortalama traktör ömrünü verimini saatini dikkate alırsak, tüm ciftciler 20 yılda 1 yeni traktör alıyor anlamına gelir. 5x20=100

Hocam 20 yılda 1 sıfır traktor almakta sıkıntı var mı? Ben senin soruna cevap vereceğim merak etme. Önce şunu bir hesaplayalim.

Bak sen yazmışsın
2 sadece Türk traktörden yola çıktın diye

Bak sen yazmış sın

Bak sen yazmışsın
2 sadece Türk traktörden yola çıktım diye
Hocam sen okuduğunu anlamıyorsun ya da açık arıyorsun ama olmuyor maalesef üzgünüm.

O Türk Traktörden algı yaparak yola çıkti 1000000 milyon satti dedi bende 70 yılda urettiler dedim. Sonra sayi değişti konu değişti tüm markalarda 40 yılda bu ülkede 1 milyon satis yapılmıştır dedi. Yazılar duruyor Tekrar oku anlayacaksın, hadi bana inanmıyorsun anladık, adama sor söylesin.

Hocam sen okuduğunu anlamıyorsun ya da açık arıyorsun ama olmuyor maalesef üzgünüm.

O Türk Traktörden algı yaparak yola çıkti 1000000 milyon satti dedi bende 70 yılda urettiler dedim. Sonra sayi değişti konu değişti tüm markalarda 40 yılda bu ülkede 1 milyon satis yapılmıştır dedi. Yazılar duruyor Tekrar oku anlayacaksın, hadi bana inanmıyorsun anladık, adama sor söylesin.
Hacım sen muhaliflik yapmak için yazıyorsun işin bu, aynen yazılar orda sen bir daha oku

Ama sanatın belli

Hacım sen muhaliflik yapmak için yazıyorsun işin bu, aynen yazılar orda sen bir daha oku

Ama sanatın belli
Elinde veri yok , hesap gücün yok, benim hesabımı anlamıyorsun, okuduğunu zaten anlamıyorsun, gel konuşalım dok elindeki veriyi hesaplayalim diyorum ,bana sen muhalifsin diyorsun. Varsa daha iyi bir bilgin ispatlarla, verilerle rakamlarla konuşursun tartışırız. Ama yoksa da ancak böyle yok söylesin yok böylesin dersin.

Ben bunları seni ayıplamak için değil, doğruları öğren diye anlatıyorum. Yoksa sana yılda 25000 satis var çiftçi süper of müthiş varki aliyorlar dediklerinde inanirsin. Ama sayıları hesaplayinca kazın ayağı ortaya böyle çıkar. Önemli olan seninde bu hesabi yapabilecek seviyede olman. Yapamiyorsan da bir bilene sorup öğrenmen. Aksi halde avrupanin en ucuz benzini biz de dediklerinde inanır, düşünüp alim gücüne göre hesaplayıp durumu anlayamazsın.

Elinde veri yok , hesap gücün yok, benim hesabımı anlamıyorsun, okuduğunu zaten anlamıyorsun, gel konuşalım dok elindeki veriyi hesaplayalim diyorum ,bana sen muhalifsin diyorsun. Varsa daha iyi bir bilgin ispatlarla, verilerle rakamlarla konuşursun tartışırız. Ama yoksa da ancak böyle yok söylesin yok böylesin dersin.

Ben bunları seni ayıplamak için değil, doğruları öğren diye anlatıyorum. Yoksa sana yılda 25000 satis var çiftçi süper of müthiş varki aliyorlar dediklerinde inanirsin. Ama sayıları hesaplayinca kazın ayağı ortaya böyle çıkar. Önemli olan seninde bu hesabi yapabilecek seviyede olman. Yapamiyorsan da bir bilene sorup öğrenmen. Aksi halde avrupanin en ucuz benzini biz de dediklerinde inanır, düşünüp alim gücüne göre hesaplayıp durumu anlayamazsın.

Sana laf anlatmak zaman israfı elimde veri yokmuş tuttun tek markanın sayısını Türkiye'nin tüm ciftçilerine pay ettin kendini hesap kabileyetinin olduğunu saniyorsun . Şimdide taştan taşa çalıyorsun ...
Peki senin dedenin zamaninda bu kadar müthiş dide niye satış rakamları şimdi daha fazla cevabın muhalif olman dan dolayı belli . Senin hesap kabileyetin bu kadar sana sayı veri olsa ne olur diyorum elinde veri yok diyorsun

Sen Mersin'in güney doğunun incisi olduğu Çorum'un ülke olduğunu inanıyorsun diyormuyum sana ama sen bana aynı sekil başka türlü söylüyorsun

Ben en ucuz benizin olduğuna inanıyorsam sende buna ozaman

Peki bu çiftçiler kazanmıyor da niye yatırım yapıyor ozaman bütün çiftçilerin hesap lama kabiliyeti yok.
Sayısal veri den önce mantık çalıştır

• Beğen
Tepkiler: omerceylan83
Sana laf anlatmak zaman israfı elimde veri yokmuş tuttun tek markanın sayısını Türkiye'nin tüm ciftçilerine pay ettin kendini hesap kabileyetinin olduğunu saniyorsun . Şimdide taştan taşa çalıyorsun ...
Peki senin dedenin zamaninda bu kadar müthiş dide niye satış rakamları şimdi daha fazla cevabın muhalif olman dan dolayı belli . Senin hesap kabileyetin bu kadar sana sayı veri olsa ne olur diyorum elinde veri yok diyorsun

Sen Mersin'in güney doğunun incisi olduğu Çorum'un ülke olduğunu inanıyorsun diyormuyum sana ama sen bana aynı sekil başka türlü söylüyorsun

Ben en ucuz benizin olduğuna inanıyorsam sende buna ozaman

Peki bu çiftçiler kazanmıyor da niye yatırım yapıyor ozaman bütün çiftçilerin hesap lama kabiliyeti yok.
Sayısal veri den önce mantık çalıştır
3 oldu yazıyorum 25000 tüm markalar dedi diye. Ben sayı vermedim. Ver verileri hesaplayalim. Vermeyeceksen de ya benim hesabımı, hesaplayarak çürüt sayılarla, ya da susalım tartisma bitsin. Şu konuyu kapatabilirsek diğer sorularınızı cevaplayacagim dedim.

Ilave olarak Diger arkadaşımız 540000 çiftçi aktif olarak bu işin içinde dedi. Bu 540000 çiftçinin yuzde kaçı 2 sene de 1 sifir traktör degistiriyordur sence ? Düzeltme yaptım sıfır traktör olarak degistirdim

3 oldu yazıyorum 25000 tüm markalar dedi diye. Ben sayı vermedim. Ver verileri hesaplayalim. Vermeyeceksen de ya benim hesabımı, hesaplayarak çürüt sayılarla, ya da susalım tartisma bitsin. Şu konuyu kapatabilirsek diğer sorularınızı cevaplayacagim dedim.

Ilave olarak Diger arkadaşımız 540000 çiftçi aktif olarak bu işin içinde dedi. Bu 540000 çiftçinin yuzde kaçı 2 sene de 1 sifir traktör aliyordur sence ? Düzeltme yaptım sıfır traktör aliyor olarak degistirdim

Ilave olarak Diger arkadaşımız 540000 çiftçi aktif olarak bu işin içinde dedi. Bu 540000 çiftçinin yuzde kaçı 2 sene de 1 sifir traktör degistiriyordur sence ? Düzeltme yaptım sıfır traktör olarak degistirdim
Bilmediğin sayının hesabını niye yapıyorsun 25000 resmi rakam mı senin yaptığın hesap orta okul hesabı bunun sayısını bilmenin bir önemi bile yok benim için göz ve nizam var şimdi taraktörün daha çok olduğunu.Halen 3 oldu diyorsun . Öyle dedi bu böyle dedi vs. Rakam mış al birde 50.000 den hesap la öbürü çıksın 60.000 desin hesap la matematik dersi mi isliyoruz burada . İlla hesaplamak istiyorsan erinme resmi kayıtlar dan bul hesapla. Ben merak dahi etmiyorum şahsen

Bende sana bir daha sorayım kaç kere yazdım bilmiyorum
Bu çiftçiler hesap bilmiyor mu sürekli yatırım yapıyor sen ve bende dahil

Telefondan yazıyorum kısa tutacam ve yazim hatasi olursa kusura bakmayin ama birakin bitarafa TT kac traktor satmis kim almış. Ellerimiz patlayana kadar çalışıyoruz hepimiz karı kışı yazı güneşi uzerimizden geciyo. Kaç çiftçi Kac gün egeye bi koya yada akdenize bi otele gidip insan gibi tatil yapiyor. Kışın afyonda sapancada bilmem nerde kaplicaya gidip kemiklerini gevretiyor. Calis calis calis en cok gittigin yer ilcenin pazari yada yakin sehirdeki fuar. Yada coluk cocuk biyere okumaya calismaya yada evlenip gittiyse zor bela yanina gider kalir bi hafta kosarak doner gelir geri.
Insanca yasasin artik su ciftci milleti
Insanlarin arasinda kendini ezdireyecek maddi gücü olsun. Gucci nin parfumunu alip sıksın yaa
Traktorunde kralina binsin. Afedersiniz yalama oluyor aksama kadar traktor tepesinde bilmem neremiz
Torosa zevkine binsin
Hayvani besledikten sonra alsin karisini kızanını gitsin restoranda etini yesin.
Koylerde millet ruh gibi olmus borc dusunmekten. Ne huzur ne yaşantı.

Bilmediğin sayının hesabını niye yapıyorsun 25000 resmi rakam mı senin yaptığın hesap orta okul hesabı bunun sayısını bilmenin bir önemi bile yok benim için göz ve nizam var şimdi taraktörün daha çok olduğunu.Halen 3 oldu diyorsun . Öyle dedi bu böyle dedi vs. Rakam mış al birde 50.000 den hesap la öbürü çıksın 60.000 desin hesap la matematik dersi mi isliyoruz burada . İlla hesaplamak istiyorsan erinme resmi kayıtlar dan bul hesapla. Ben merak dahi etmiyorum şahsen

Bende sana bir daha sorayım kaç kere yazdım bilmiyorum
Bu çiftçiler hesap bilmiyor mu sürekli yatırım yapıyor sen ve bende dahil
Hocam konu yılda ortalama 25000 adet diyen arkadaşa cevabımdır. O konuyu da gayet güzel cevap verdim. 50000 den de hesap yaparsan çiftçilerin ortalamasi 10 yılda 1 sıfır traktör alınıyor anlamına gelir.

Tüik verisine göre yıllık enflasyon 36 kusurdu . Banka yüzde 9 la traktor kredisi veriyor. Bugun sadece bu bilgiye dayanarak yeni traktor aliminda en az yüzde 27 kazanç saglarsin. Ekonomist olmaya gerek yok. Bugün 600bine sıfır traktör al. Yılda 154bin geri ödemesi olur. Yılda 770e gelir ve toplamda 170bin faiz ödersin. + 5 yıl içinde gelirin artacak, traktörün değeri artacak, sattığın ürün artacak. Çoğumuz bu şekilde traktor aldik bende dahil. eski traktoru 45 e verdim 50 kredim çektim, geri ödemesi toplam 65 ti. 95 e sıfır traktör aldim. Son taksit yaza ve 13000 civarında. Bugün aldığım traktor 450bin değerinde. Sıfırı 600 e yaklaştı. Enflasyon düşer faizler 0 a yaklaşırsa insanlar yatırım yerine parasını elinde tutar. Yok enflasyon bu seviyede devam ederse bugün 600 olan traktor seneye 900 olur. İnsanlarda parasını malını enflasyona karşı korumak için parasını işine malına yatırır. Nakitle iş yapmaz dolar altin vs alir, tl ile borçlanir. Kriz ortamında her zaman mal alan karlı cikar. Ama dediğim gibi bunu yapanda ülkede yüzde 10 u geçmez.