Tarla kira Fesihi

Kira sozlesmesi ozel hukuk kapsamindadir, kimse karisamaz. Acikca gayrikanuni degilse bozamazlar.ozel anlasmalar kanunun uzerindedir yeterki kanunsuz is yapilmasin mesela esrar uretme orada.

• Beğen
Tepkiler: Mertkrsli
Hocam biz değil tarla sahibi fesh etmek istiyor biz 5 senelik çks yaptık 5 sene tarlayı ekmek istiyoruz fakat tarla sahibi 1 sene olmadan tarladan çıkın diyor tarla sahibi çksyi fesh ederim dedi tek başına kendi edebilir mi
Çks sizin üstünüze ise tarla sahibi nasıl fesh edebilir ki kendinizin dilekçe vermesi gerekiyor cks iptali için ayrıca inşallah kira sozlesmen vardır

• Beğen
Bosyere endiseleniyoraun, ozel hukuk kapsamindadir karisamazlar.
Ornek vereyim. Ben yerimi sana 500 TL uzerinden kiraya vereyim, asil degeri 300 olsun, Sen haric kimse karisamaz, pahali diyemez. Cunku ikimiz arasindaki anlasmayla karisamazlar. Ama devlet kira artisi enfazla yuzde on derse ben yirmi zam yaparsam karisir on olacak der. Masraf faturalarini sakla birak mahkemeye gitsin.

• Beğen
Bosyere endiseleniyoraun, ozel hukuk kapsamindadir karisamazlar.
Ornek vereyim. Ben yerimi sana 500 TL uzerinden kiraya vereyim, asil degeri 300 olsun, Sen haric kimse karisamaz, pahali diyemez. Cunku ikimiz arasindaki anlasmayla karisamazlar. Ama devlet kira artisi enfazla yuzde on derse ben yirmi zam yaparsam karisir on olacak der. Masraf faturalarini sakla birak mahkemeye gitsin.
Hocam zaten masrafı neyse vereyim dedi bende 5 yıllık yonca balyesi tutarını hesapladım gübresini felan yazdım sesi çıkmıyor daha 😂

Arkadaşlar hayırlı akşamlar.
Komşunun tarlalarını 5 senelik olarak çks sözleşme yaptık fakat daha 1 sene olmadan tarlamı ekmeyin bırakın diyor oysaki biz 5 senelik çks sözleşme yaptık bu nasıl oluyor münkün mü fesih yapması. Bizde 5 sene ekeceğiz diye masraf yaptık o kadar.
Hukuken, sözleşmeleri tarihte kira bedelini oduyorsaniz, bildiğimiz ticaret kanununa bagli kira durumu var. Feristahi gelse çıkaramaz araziden sizi. 5 yıl boyunca üzerine konuştuğunuz kirayı vadesinde ödemek sureti ile arazi kanunen sizindir. Hatta mal sahibi kira geliri beyan etmediği için mali olarak ceza bile alabilir. Avukat bir arkadaşa bir kutu şekerleme ile danışın, sonrasında vicdanınız doğrultusunda hareket edersiniz.

ÇKS de tarla 5 yıllık üzerinize ise, ÇKS yi veren tarım il yada tarım ilçedeki kayıt 5 yıllık üzerinize durur, ancak siz ÇKS mden çıkarılsın diye dilekçe vermeden ÇKS den kimse çıkarıp tarla sahibine yada bir başkasının üzerindeki ÇKS ye geçiremez.

Sizde dilekçe vermezsiniz böylece ÇKS nizden tarla çıkmaz, sizden başkasıda tarlayı kullanamaz, yapmış olduğunuz kontrat 5 yıllıksa 5 yıl tarlayı kullanırsınız ve 5 yıl ÇKS nizde kayıtlı kalır.

ÇKS nizi aldığınız Tarım il yada ilçeye gidin sorun, durumun tamamen sizin isteğinize bağlı olduğunu, siz istemedikçe yazılı dilekçe vermediğiniz sürece 5 yıllık kira süresince ÇKS nizden çıkaramayacaklarını söyleyeceklerdir.

ÇKS nizden çıkmayan tarlayıda ne tarla sahibi nede bir başkası ekebilir dikebilir.

Derdi neymiş adamın onu çözemedim. Pişman mı olmuş, çok mu özlemiş tarlasını :)
normalde bakımsızlıktan doğru düzgün ürün alamamıştır,
kiralayan arkadaş bebek gibi bakıp gösterişli ürün elde etmiştir,yoncayı eken arkadaş biçimde zorluk yaşamamamk için taşları bile toplamıştır,derin derin sürüm yapıp bolca gübre atmıştır,tarla sahibi bakım yapmadan kendininde yonca yetiştirebilieceğini düşünmüştür :) bence :)