"Taşınmaz Değerleme Sistemi" ile “Rayiç değer ve gerçek rayiç bedel arasındaki fark ortadan kalkmış olacak”

Katılım
21.12.2020
Mesajlar
271
Şehir
Edirne/Keşan

“Rayiç değer ve gerçek rayiç bedel arasındaki fark ortadan kalkmış olacak”​

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün başlattığı değerleme altyapısıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.
Medya Keşan

Medya Keşan
07 Nisan 2021 Çarşamba 10:17
Güngör: “Rayiç değer ve gerçek rayiç bedel arasındaki fark ortadan kalkmış olacak”AYGÜL KONAR
Açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan altyapı çalışmalarının uygulanmaya başlanmasıyla birlikte, rayiç değer ve gerçek rayiç bedel arasındaki farkın ortadan kalkmış olacağını belirten Olcay Güngör, bahse konu "Taşınmaz Değerleme Sistemi"nde altyapının tamamlandığını kaydetti.

“UYGULAMANIN PİLOT ÇALIŞMASI BAŞLADI”
Yeni uygulama ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ülke genelinde değer analizi yapabileceğini ifade eden Güngör, “Bahse konu uygulama devreye girdiğinde kimse satış işlemlerini gerçek değerinin altında gösteremeyecek. Uygulamanın pilot çalışması başladı. Türkiye genelindeki uygulanabilirliği ise yönetmeliğe göre yapılacak. Bu sistem ile örneğin; 500 bin TL'ye satılacak ev için, tabuda 200 bin TL üzerinden işlem yapılamayacak" dedi.

“EVİN DEĞERİ HESAPLANACAK”
Gayrimenkul satmayı düşünen vatandaşların, bu düşüncesinden itibaren ada ve pafta bilgilerini sisteme gireceğini belirten Olcay Güngör, "Sistemin, bahse konu işlem ile ilgili bir değerleme firmasına yönlendirilmesiyle, evin değeri hesaplanacak. Sistem üzerinden raporu gönderecek ve bu bizim veri tabanımıza kaydedilecek. Böylece gayrimenkulün alım satımı o değer üzerinden gerçekleşecek. Bahse konu uygulama, alım-satım yapacak olan yatırımcılara değer artış hızını göstermesi açısından fayda sağlayacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst