TAVUK GÜBRESİ UYGULAMASI (AZOT FOSFOR POTASYUM KÜKÜRT ve MİCRO ELEMENT KAYNAĞIM)

Merhaba Arkadaslar.
25 dekar bugday tarlama dekara 1 remork ( DEKARA 10 m3 dekara 3 ton) gelecek sekilde toplam 25 remork tavuk gubresini traktore takılan bıcakla serptim. Akabinden azatun uçmaması icin hemen sürdüm. 1 ay sonra 10 kasımda tarlama dekara 27 kg midas bugdayım ektim.. Tabana suni
gübre hiç kullanmadım. Ust
gubrede hiç kullanmayacagım.
Yaprak gübreside hiç kullanmayacağım.
Humik ve fulvik asit de hiç atmayacagım.
Sadece uste 1 veya 2 defa ot ilacı atacagım.
DEKARA (1000 m2) 3 TON TAVUK GUBRESİ ILE TOPRAGIMA NEKAZANDIRDIM;
1. AZOT en az % 2 : 60 kg saf azot kazandırdım. Bu yıl bitki azotun % 65 ini kullanacak. Baska azoto ihtiyacim yok.

2 FOSFOR:(%2) 60 KG FOSFOR topraga karıştı . 5 yıl tarlamin fosfor ihtiyacı giderildi 5 yıl tarlama fosforlu gübre hic kullanmayacağım
3. POTASYUM : % 2 60 KG POTASYUM toprağa karışti. Bilhassa Kumsal topraklarda potasyum yetersizligi olur. Kumsal taarlalarda bile 4_5 yıl potas kullanmıcam.potasyum fazlaagından dolayı bitkim hastalıklara daha direncli. Kuraga daha dayanıklı taneler daha iri ve hektolitre daha yüksek olacaktır.
4. HUMİK ASİT % 10 ewet ewet %10
TAVUK GÜBRESİNİN %10 u HUMİK ASİT dir.1 dekara tam 300 kg humik asit stmış oldu. Yani bidonlarla binlerce lira verilerek satın alınıp 300 dönume atılan humik asiti ben tavuk gübresi ile 1 dönüme attım.

Hasat zamanı sonuçları merak ediyorum hocam. Bir de gelişim evrelerine göre fotoğraflarla komşu parsellerle kıyas şeklinde ekim tarihi vs fotoğraflarla süslerseniz bizler için de iyi bir tecrübe olur.

Bir kaç sorum olacak;

Tuzluluk ile ilgili bir hesap ölçüm analiz yaptınız mı? Ekinlerinizde tuzluluk stresi yaşayacak mısınız? Yıllık yağış miktarınız ve baharda kuraklık gibi faktörler nasıl etkileyecek su tüketimi ile ilgili komşu parsellerle topraktaki nem miktarlarını sık sık kontrol etmenizi öneririm. Bize de güzel bir analiz olur.

İkincisi toprak yapınız nasıldı? Kireç miktarı da önemli. Tavuk gübresi hiç kullanmadım ama kireçli olabilir diye düşünüyorum sizin topraklarınızdaki dengeyi nasıl değiştirecek öncesinde ve hasattan sonra toprak analiziniz varsa çok bilgilendirici olurdu.

Yüksek miktarda bir uygulama yapmışsınız o kadar tavuk gübresini bulmak da zor iş cidden. Ben açıkçası o kadar fazla atmaya korkardım sonuçları ve süreci merakla takipte olucam siz paylaşım yapmaya devam ettikçe.

Hasat zamanı sonuçları merak ediyorum hocam. Bir de gelişim evrelerine göre fotoğraflarla komşu parsellerle kıyas şeklinde ekim tarihi vs fotoğraflarla süslerseniz bizler için de iyi bir tecrübe olur.

Bir kaç sorum olacak;

Tuzluluk ile ilgili bir hesap ölçüm analiz yaptınız mı? Ekinlerinizde tuzluluk stresi yaşayacak mısınız? Yıllık yağış miktarınız ve baharda kuraklık gibi faktörler nasıl etkileyecek su tüketimi ile ilgili komşu parsellerle topraktaki nem miktarlarını sık sık kontrol etmenizi öneririm. Bize de güzel bir analiz olur.

İkincisi toprak yapınız nasıldı? Kireç miktarı da önemli. Tavuk gübresi hiç kullanmadım ama kireçli olabilir diye düşünüyorum sizin topraklarınızdaki dengeyi nasıl değiştirecek öncesinde ve hasattan sonra toprak analiziniz varsa çok bilgilendirici olurdu.

Yüksek miktarda bir uygulama yapmışsınız o kadar tavuk gübresini bulmak da zor iş cidden. Ben açıkçası o kadar fazla atmaya korkardım sonuçları ve süreci merakla takipte olucam siz paylaşım yapmaya devam ettikçe.
Tesekkur ederim. Elestirilerinizi dikkate alacagim.
Bolgemizde yıllik yağıs miktarı 600_ 700 mm civarı rakım 1100 şu anda bitkiler kardeşlenmeye daha yeni baslıyor. Simdi memlekete degilim gectigimde fotolarını atacağım inşaallah.

Fayda/fiyat olarak bence en uygun ucuz gübre şuan hayvan gübresi bizim burda adamlar kendi tarlasina atmiyor tırını 1 2 bine satıyor akıldan kar ediyor gidiyor 3.5 a dap üre alıyor yapraktan humik asit atacam diye uğraşıyor ama elindekinden haberi yok.

Son düzenleme:
6.ORGANİK MADDE %42 3 TON Ttavuk gubresi ile 1200 kg organik madde toprağa atıldı.( Toprağın organik madde oranı artjrmanin yolu topraga yüklu miktarda organik madde ihtiva eden tonlaca metaryeller katmakla olur. ( icinde organik madde 300_ 500 gram bulunan h.. asit fulv. Asitlerle topragin organik maddesini artmaz./artıramaz . ToprağınPh ı dümez/ düşuremez . 1 çay kasığı şeker 1 ton suyu ne kadar tatlandırirsa 1_2 litre humik fulvik asit de o nisbette toprağin organik maddesini artırır ph ını düşürür. )
7.KALSİYUM % 0.10 1 dekara 3 kg kalsiyum ilave etmiş olduk. Tarlamız kumsal ise kirece ihtiyacı varsa kireç ihtiyacı giderilmiş oldu.
8.MAGNEZYUM % 0.16 yaklasık 5 kg magnezyum
9.DEMİR 371 ppm (milyonda 371) 1113 gram demir
10. BAKIR 21 ppm 63 gram bakır 1 dekar tarlamiza katmış olduk.
Kisaca toparlarsak tavuk gübresi ile toprağımıza bitkinin ihtiyacı olan tüm makro ve mikro elementleri vermiş olduk.

Merhaba Arkadaslar.
25 dekar bugday tarlama dekara 1 remork ( DEKARA 10 m3 dekara 3 ton) gelecek sekilde toplam 25 remork tavuk gubresini traktore takılan bıcakla serptim. Akabinden azatun uçmaması icin hemen sürdüm. 1 ay sonra 10 kasımda tarlama dekara 27 kg midas bugdayım ektim.. Tabana suni
gübre hiç kullanmadım. Ust
gubrede hiç kullanmayacagım.
Yaprak gübreside hiç kullanmayacağım.
Humik ve fulvik asit de hiç atmayacagım.
Sadece uste 1 veya 2 defa ot ilacı atacagım.
DEKARA (1000 m2) 3 TON TAVUK GUBRESİ ILE TOPRAGIMA NEKAZANDIRDIM;
1. AZOT en az % 2 : 60 kg saf azot kazandırdım. Bu yıl bitki azotun % 65 ini kullanacak. Baska azoto ihtiyacim yok.

2 FOSFOR:(%2) 60 KG FOSFOR topraga karıştı . 5 yıl tarlamin fosfor ihtiyacı giderildi 5 yıl tarlama fosforlu gübre hic kullanmayacağım
3. POTASYUM : % 2 60 KG POTASYUM toprağa karışti. Bilhassa Kumsal topraklarda potasyum yetersizligi olur. Kumsal taarlalarda bile 4_5 yıl potas kullanmıcam.potasyum fazlaagından dolayı bitkim hastalıklara daha direncli. Kuraga daha dayanıklı taneler daha iri ve hektolitre daha yüksek olacaktır.
4. HUMİK ASİT % 10 ewet ewet %10
TAVUK GÜBRESİNİN %10 u HUMİK ASİT dir.1 dekara tam 300 kg humik asit stmış oldu. Yani bidonlarla binlerce lira verilerek satın alınıp 300 dönume atılan humik asiti ben tavuk gübresi ile 1 dönüme attım.

Tavuk gübresi attığım tarla
tarla beya koyu yeşil duruyor.
Kardeslenme güzel.. fazla ot var. Galiba sefer ot ilacı kullanacam.
Bazı yapraklarda kıvrımlar var. Bu kıvrımlar neden olabilir?

Resimler ve ekler

• 20210407_073534.jpg
    20210407_073534.jpg
    394.3 KB · Görüntüleme: 138
  • 20210407_073521.jpg
    20210407_073521.jpg
    315.8 KB · Görüntüleme: 135
  • 20210407_073452.jpg
    20210407_073452.jpg
    486.3 KB · Görüntüleme: 128
  • 20210407_073328.jpg
    20210407_073328.jpg
    369.5 KB · Görüntüleme: 123
  • 20210407_073027.jpg
    20210407_073027.jpg
    378.7 KB · Görüntüleme: 126
  • 20210407_073014.jpg
    20210407_073014.jpg
    301.3 KB · Görüntüleme: 125
  • 20210407_073002.jpg
    20210407_073002.jpg
    248.6 KB · Görüntüleme: 115
  • 20210407_072951.jpg
    20210407_072951.jpg
    303.6 KB · Görüntüleme: 109
  • 20210407_072405.jpg
    20210407_072405.jpg
    390.3 KB · Görüntüleme: 140
Attığınız gübreden numune alıp tahlil yaptırdınız mı yoksa tavuk gübresinden bukadar bu var diye mi hesap yaptınız
Şimdiye kadar Numuna almadım inşaallah bu yıl gübreyi tahlil ettirecem... Araştırma Kaynaklardan bilgilere göre hesap yaptım. Ayni zaman da cevremde tavuk gübresi kullananlara da sordum.
Gecen yılda 8 dekar buğday tarlasinda denemiştim. Bu denemem de en yuksek verimimi almıştım.

Şimdiye kadar Numuna almadım inşaallah bu yıl gübreyi tahlil ettirecem... Araştırma Kaynaklardan bilgilere göre hesap yaptım. Ayni zaman da cevremde tavuk gübresi kullananlara da sordum.
Gecen yılda 8 dekar buğday tarlasinda denemiştim. Bu denemem de en yuksek verimimi almıştım.
Tavuk gübresi fiyatı nedir hangi marka kullanıyorsunuz firma iletişim bilgisi yaza bilirmisiniz

Tavuk gübresi bizim burda da kullananlar oldu. İlk çıkış kardeşlenme vs çok güzel oluyor hatta sapa kalma da diğer buğdaylara göre çok güzel oluyor ancak sonrasında toprağın su ihtiyacını arttırıyor. Yeterli yağış ve ya sulama imkanı da olmayınca buğday kavrulup gidiyor. Tavuk gübresi direk çiftlikten alıp atmak yerine mümkünse fermente edilmiş olanlardan kullanılmalı. Aşırı dozdan da kaçınmalı. 60 değil 160 kg da azot verseniz bu size verim olarak dönecek diye bir kaide yok. Önemli olan bitkinin ihtiyacı olanı kaşılamaktır diye düşünüyorum. Tabi sizin bölgeniz farklı olabilir. Ona bi şey diyemem