Tek rakibi benzin! Motorin ve benzin arasındaki fiyat farkı iyice kapanıyor

Son fiyat artışlarıyla birlikte Türkiye’de dizelin fiyatı, Yunanistan’daki dizel fiyatının yüzde 27 üzerine çıktı. Türkiye’de dizel fiyatı halen İspanya’daki fiyatın yüzde 36, Beyaz Rusya’daki litre fiyatının ise tam yüzde 178 üzerinde bulunuyor. Uluslararası petrol fiyatlarındaki artışın yanı sıra Türkiye’de akayakıt üzerindeki vergilerin yüzde 75 gibi yüksek bir paya sahip olması komşu iki ülke arasında büyük fiyat farkına yol açmış durumda. 2007’de Türkiye’de otomotiv yakıtı satışları bir önceki yıla göre yüzde 8.5 artarken, dizelde bu oran yüzde 70.1’i buldu. 2007’de toplam pazar 47.6 milyar YTL’ye ulaştı.

BENZİN İLE DİZELİN FİYAT FARKI % 12’YE GERİLEDİ

Türkiye’de kurşunsuz benzinle dizel arasındaki fiyat farkı geçen yılın aralık ayından bu yana hızla kapandı. 2008 başından beri kurşunsuz benzinin fiyatı 6 kez, dizelin fiyatı ise 7 kez artış gösterdi. Artış oranı kurşunsuz benzinde yüzde 10.8 olarak gerçekleşirken, dizelde bu oran yüzde 18.47’yi buldu. Kurşunsuz benzin ile dizel arasındaki fark halen 0.30 dolara yani yüzde 12.8’e kadar inmiş durumda. Avrupa ülkelerinde de dizel ile kurşunsuz benzin arasında çok büyük fiyat farkları bulunmuyor. Hatta İngiltere, İtalya gibi bazı ülkelerde dizelin fiyatı daha yüksek.
 
Ynt: Tek rakibi benzin! Motorin ve benzin arasındaki fiyat farkı iyice kapanıyor

Bizim iki adet mazot bidonu var 140 lt alıyorlar.Geçen yıl bu zamanlar 300 YTL ' ye dolarken şimdi ise 400 YTL ' ye doluyor...
 

Benzer Konular