Tekirdağ çevresi saman piyasası dekara kaç liradan gidiyor?

Biçim yaklaştı sapı biçere bırakmak mantıklı görünmüyor bırakılırsa hesabı kaç TL üzerinden hesaplamak lazım piyasa şuan nasıl görünüyor fikirlerinizi alalım

Cukurovada bicim ucreti cifciye ait olarak donume 450kg uzeri bugday çıkan yerlerde sapın dönümü 50-60TL arası gitti...
İlk bugdayımdı ve acemi olarak, sapla ugrasmayalim diye bicime verdim.
Sonra hesapladimki, 37da sap 1850TL, bicim 1050TL tutuyor.
Anlayacaginiz 800TL uctu gitti..

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Evet biçim ücreti bana ait. Sapları alan arkadaş ile biçerci farklı kişiler.
Çok teşekkür ederim.

Bizim köye de gelecek olan biçercinin fiyatı da şöyleymiş:

Biçim ücretinin 30 TL olduğunu düşünürsek, bicerci sapları alıp bağlayıp satacak, biz de ona 30 TL yerine 15 TL biçim ücreti vereceğiz.

Yani sapı 15 TL ye bicerciye satmış olacağız.

Bir an için biçerdöver ve balya makinem olsun istedim 😁

Bedavaya veriyorsunuz siz ya.Burada 24-25 kg saman balyası tarlada 15-16 lira.Samanın bu kadar değerli oldğu şu yıllarda bedavaya sap saman vermek ne kadar mantıklı.Hiç olmazsa balya basılır tarlanın bir köşesine istiflesen kışın satsan o para adamı ihya eder.
Biz de bu yıl ya tarladan satacağız ya da uygun bir yerde toplayacağız.

Piyasaya göre bizim çevrede saman sudan ucuz.

Ucuz olmasının nedeni de hayvancılığın çok az olması. Köyde çoğu kişide 1-2 inek var.
Yakın çevrede büyük hayvan çiftliği yok.
Talep olmayınca biçerdöverinin dediği oluyor.

Benim görüşüm bu yıl hem buğday hem ayçiçeği biçimine karşılık sap samani bicerciye verilebilir.
Örneğin 200 buğday 150 çiçek ekmiş biri 350 dönüm toplam alan bictiricek.
Bicer Dönüme 1 litre yaksa
350 donume 350 litre yakar.6 liradan yaklaşık 2000 lira mazot yakar.
200 dönüm buğday ve 1 donumden 25 kg lik 10 balya çıksa yaklaşık toplamda 2000 balya çıkar ortalama.
2000 balyanın bağlama ve nakliyesi de
2bin lira bağlama
3 bin lirada nakliye olsa
5 bin lira bu samani garajına doldurur.
bicerin 2000 lira mazotu tutar 3 bin lirada yağı şoför parası
Yani 5000 lira biçim maliyeti
5000 lirada saman maliyeti
10000 liraya maal olur
2021 ocak şubat ayında saman balyasını 20. Lira olduğunu kabul edersek.
2000 balya 20 liradan 40bin lira yapar biçerci 10 bine maal etmiş olduğu balyaları 40 bine pazarlama durumu soz konusu olur.benim hesabim bu yani 30 bin lira para kazanir.az paraya benzemiyor

Son düzenleme:
Bedavaya veriyorsunuz siz ya.Burada 24-25 kg saman balyası tarlada 15-16 lira.Samanın bu kadar değerli oldğu şu yıllarda bedavaya sap saman vermek ne kadar mantıklı.Hiç olmazsa balya basılır tarlanın bir köşesine istiflesen kışın satsan o para adamı ihya eder.
Tamamen bölgenin şartlarına bağlı. Bizde sap bol hayvan yok. Sezon başlayınca da arkadaşların dediği gibi fiyat hızla düşüyor. Sapın pahalandığı dönem kışın ortası. O da sizin oraya yüksek fiyata satıldığı içn pahalanıyor. Yani bakıldığında burada bedava değil de daha ziyade güney marmara ve Ege’de sap pahalı.
Ben de biçim fiyatına veriyorum sapları 2 yıldır. Trakya’da bizim için önemli olan sapın parasından ziyade erken kaldırılması. Haziran bitmeden yada Temmuz’un ilk haftasında süreriz biz anızları. Sokraki yıl Ayçiçeği’nden gelecek para bizim için daha değerli saptan. Pahalı verelim derken sap tarlada kalırsa daha çok üzülürüz. Ben geçen yıl Eylül ayında kadar sapların yattığı yerler bilirim

Tamamen bölgenin şartlarına bağlı. Bizde sap bol hayvan yok. Sezon başlayınca da arkadaşların dediği gibi fiyat hızla düşüyor. Sapın pahalandığı dönem kışın ortası. O da sizin oraya yüksek fiyata satıldığı içn pahalanıyor. Yani bakıldığında burada bedava değil de daha ziyade güney marmara ve Ege’de sap pahalı.
Ben de biçim fiyatına veriyorum sapları 2 yıldır. Trakya’da bizim için önemli olan sapın parasından ziyade erken kaldırılması. Haziran bitmeden yada Temmuz’un ilk haftasında süreriz biz anızları. Sokraki yıl Ayçiçeği’nden gelecek para bizim için daha değerli saptan. Pahalı verelim derken sap tarlada kalırsa daha çok üzülürüz. Ben geçen yıl Eylül ayında kadar sapların yattığı yerler bilirim
Bizim çevrede de çoğu kişinin önceliği sapların bir an önce tarladan kalkması

Tarladami 15 tl su an ve yer neresi bizde baslayacagiz bicimlere bandirmada

• Beğen
Tepkiler: gedikli
Bu sap saman işinin de iyice cılkı çıktı bence. Elbette sapın belli bir bedeli olması gerekir ama 50-60 liralardan satılması hayvanın rızkıyla oynamak demek artık. Balyacılar alınmasın ama 5 liraya yahut 7 liraya mal edilip depoya attıktan sonra kış vakti 20 liraya satmak vicdanen pekte kabul edilebilir değil. Bu iş ticari zeka falan da değil kimse kusura bakmasın. Balya işi baştan sona içerisinde tezatlık barındıran bir iş. Biçerdöver 1 milyon lira, balya makinası 100 bin lira ama balyacılık biçerdövercilikten kat kat fazla kazandırıyor. Biçerdövercilerin hepsi mecburen balyacı oldu. Bu kadar balyacı olunca sapta değere bindi. Sapın fiyatı artınca balya fiyatı arttı. Bu da yetmiyormuş gibi bir de stoklanıp iki katı fiyata satılıyor. Bu işin gerçek adı karaborsacılık. Terimsel olarak karşılığı bu kimse kusura bakmasın. Kimseyle alıp veremediğim yok. Hayvancılıkta yapmıyorum. He bu kadar kafa ittirdin, sen ne yapıyorsun sapları diye sorarsanız ben de biçim karşılığı veriyorum. 50 lira verseler vermez miyim veririm. Çünkü mevcut düzende yeter düzeyde para kazanamadığımız için mecburen veriyoruz. Buradaki herkesin sebebi bu zaten. 20 liraya trakyadan çıkan balya gideceği yere 25-30 liradan aşağı gitmiyor. Adam 25-30 liradan balya alıp hayvana yedirip para kazanacak. Olacak iş değil. Hem çiftçiyi kimse düşünmüyor deyip hem birbirimizi düdükleyen yegane meslek grubu olabiliriz. Çiftçi, çiftçinin halini düşünmedikten sonra kim düşünür seni! Devlet balyacılara sen sezon dışında 5000'den fazla balya stoklayamazsın, stoklarsan "al sana bombe" derse o zaman sorun çözülür ancak. Ki böyle bir şey gelir bence. Ama esas çözüm olarak öncelikle çiftçinin gelirinin iyileştirilmesi gerekir. Saptan medet umar hale düştük. Hayvanların rızkına göz diktik resmen. 10 sene önce tarladaki sapları dağıtmak için özel makina yaptırdı millet sanayide. O günleri de unutmayalım. Bu malı bizden alanlarda üretici. Birbirimizi düşünelim derim ben. Yoksa balyayı alacak hayvancı da kalmayacak yakında. Biz de kenara attığımız sap dağıtma makinalarını çıkartıp tarlalara dağıtır başladığımız yere geri geliriz en sonunda...Belirttiğim gibi kimseyle bir derdim yok yanlış bir şey yazdıysam kimse kusura bakmasın ben sadece mevcut durumu özetlemeye çalıştım. Saygılar...