Ticaret Borsası Başkanı Durdaş: "Enflasyonun sorumlusu domates, biber olamaz"

📌 Türkiye'nin ilk tarım fuarı olan ve bir kaç yıllık aradan sonra 25.'si düzenlenen Hasyurt Tarım Fuarı’nda; Yazar Ali Ekber Yıldırım tarafından “Tarımın Üretimi, İhracatı, Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı panel düzenlendi. Panelde konuşan üst düzey yetkililer şu bilgileri verdi:Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş:
✅ "Enflasyonun sorumlusu olarak domates, biber gösteriliyor. Enflasyonun sorumlusu domates, biber olamaz. Tarım doğru verilerle konuşulmalı. Tarımı bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor. Enflasyonun sorumlusu olarak sebze gösterilirken komisyoncuya da kötü gözle bakılıyor. Komisyoncu, ürünü üretici adına satar. Komisyoncu, çiftçinin her türlü sorunu ile ilgilenir, ihtiyacını karşılayan meslek erbabıdır. Komisyonculuk mesleğinde yanlış bilinen birçok şey var. Fiyatların denetlenmesi amacıyla dijital takip sisteminin uygulanması gerek."

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu:
✅ "Finike bölgesinde 40 bin dekar üretim alanı var ve bunun 30 bin dekarında narenciye üretimi yapılıyor. Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen narenciye üretici fiyatları değişmedi. Gübre, akaryakıt, enerji ve tüm girdi fiyatları artıyor ama üretici fiyatları artmıyor. Üretici para kazanamıyor. Çiftçinin nefes alacak hali kalmadı. Çiftçi çocuğunu okutamaz hale geldi. Çiftçi her yıl ekonomik açıdan geriye gidiyor. Girdi maliyetleri böyle giderse kazanamayan üreteci narenciyeden vazgeçecek, dünyaca ünlü Finike portakalı yok olacak. Çiftçi topraktan koparsa bir daha geri döndürülemez" dedi.

13520221346121.jpg
 
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci87

Benzer Konular