Tırcı mı olayım süt besisi mi yapayım?

04.01.2015
908
159
izmir

Herkese bereketli günler, hayırlı cumalar

Kafam biraz da olsa karışık bir de sizlere danışmak istedim,
Yıl sonunda askerliğim var askerden gelince 2 seçenek var önümde

1. Seçenek; ithal 2 simental ile başlayıp süt hayvancılığına girmeyi düşünüyorum sütümü perakende satma imkanım var

2. Seçenek ise; (Ehliyet, src, dijital ehliyet vs.. Herşey tam) yurt dışı transport tır şöförü olmak,

Sizce hangi yolda devam etmeliyim?

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
İkisi de birbirine çok uzak meslekler hangisini yapabilecek yeteneğin varsa onu yap lakin 2 inekle başlarsan eflayona yenik düşersin büyümez o iş
45 - 50 bin bütce ile başlıcam fakat süt sağım makinesi, 1 yıllık yem ihtiyaçları, yemlik, yatakları vs bunları yapınca elimde 2 hayvan alabilecek kadar param olcak. Aynı zamanda şuan ki çalıştığım işe de en az 1 yıl devam ederek hayvanı yapmaya devam etmeyi düşünüyorum

Herkese bereketli günler, hayırlı cumalar

Kafam biraz da olsa karışık bir de sizlere danışmak istedim,
Yıl sonunda askerliğim var askerden gelince 2 seçenek var önümde

1. Seçenek; ithal 2 simental ile başlayıp süt hayvancılığına girmeyi düşünüyorum sütümü perakende satma imkanım var

2. Seçenek ise; (Ehliyet, src, dijital ehliyet vs.. Herşey tam) yurt dışı transport tır şöförü olmak,

Sizce hangi yolda devam etmeliyim?
Abi para kazanmaktan önce mutlu olmak daha önemli sonuçta mutlu olduktan sonra zevkle işini yapar, para kazanırsın, mutlu olmakta ailenin, sevdiklerinin yanında olmaktan geçer, sen bide yurtdışında tır kullancan daha sıkıntılı, ahir yaptırınca 2 hayvan alabileceğini söyledin bence hurdalardan çadırdan basit bir ahir yap hayvan topla 8 10 tane al, pedigli alma çok pahalı 13 16 bin arası pedigli alıp 30 litre alirsin pedigliye verdiğin parayla 2 belki 3 toplama hayvan alırsın her birinden de rahat 15 lt + daha fazla buzağı alırsın. Birde Pedikli hayvan alıp sınırları zorlamazssan verdiğin para değmez sadece adı pedigli olur, Vede sadece yem le sınırlar zorlanmaz + refahı sağlamak gerekir buda ekstra masraf açar, hemde bütçen sınırlı yerli hayvanlarla başlamak daha doğru bence.

Abi para kazanmaktan önce mutlu olmak daha önemli sonuçta mutlu olduktan sonra zevkle işini yapar, para kazanırsın, mutlu olmakta ailenin, sevdiklerinin yanında olmaktan geçer, sen bide yurtdışında tır kullancan daha sıkıntılı, ahir yaptırınca 2 hayvan alabileceğini söyledin bence hurdalardan çadırdan basit bir ahir yap hayvan topla 8 10 tane al, pedigli alma çok pahalı 13 16 bin arası pedigli alıp 30 litre alirsin pedigliye verdiğin parayla 2 belki 3 toplama hayvan alırsın her birinden de rahat 15 lt + daha fazla buzağı alırsın. Birde Pedikli hayvan alıp sınırları zorlamazssan verdiğin para değmez sadece adı pedigli olur, Vede sadece yem le sınırlar zorlanmaz + refahı sağlamak gerekir buda ekstra masraf açar, hemde bütçen sınırlı yerli hayvanlarla başlamak daha doğru bence.
Pedikli ne oluyor tam olarak

Tırcı ol dünyayı gez dolaş yeni yerler gör haa baktın beğenmedin o iki ineği her türlü alırsın zaten.Şimdi ilk olarak süt ineği alsan olmasa ters gitse diğer işe girmen zorlaşır yaşlandıkça.Benim öyle şansım olsa direk Tır şoförü olurum onca masraf yapıp bütün belgeleri almışsın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ekiz
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim,

Aslında başlangıç seviyesi yamaç paraşüt egitimini bitirdim ve 3 4 kurs daha bitirdikten sonra tandem yani yolcu alarak uçabilmen için belge sahibi oluyorsun, fakat o işe de çok ısınamadım
Tırcılık işleri bu ara tatsız tuzsuz gidiyor, hayvancılık işleri desen kış başı besi hayvanlarını ayakta sattık, üstüne paket silaj ve yoncaları da sattık, aynı yere geldi.

Tırcılık işleri bu ara tatsız tuzsuz gidiyor, hayvancılık işleri desen kış başı besi hayvanlarını ayakta sattık, üstüne paket silaj ve yoncaları da sattık, aynı yere geldi.
Yurt dışın da şöför kıtlıgı var bizim ülke de beğenmiyorlar, hayvan işi de ben perakende sütü satcagım için oradan daha cazip olacağını düşünüyorum, hiç olmazsa artık satıp batırıp tır a devam deriz

Küçükbaş düşünmez misiniz? İneğe göre yem vs giderleri daha düşüktür. Irkına göre sütünü alabileceklerinizde var, sütü inek sütünden daha değerli. Mera imkanınız varsa hele dahada düşer maliyet üstelik bir yılda kendini ikiye katlama şansı var iyi bakıldığında.
Bence bu fikri bir değerlendirin. Bu yıl kıtlık senesi ve küçükbaşın etide bulunmaz hint kumaşı olacak. En basiti 800 900 TL den kuzu alırsınız 40 tane. Onları kurbana kadar besleyip satsanız paranızı %30 katlamış olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve ekiz