Tkdk'dan Çiftçilere Yüzde 50 Hibe Destekli Traktör

Ynt: Tkdk'dan Çiftçilere Yüzde 50 Hibe Destekli Traktör

İpard Eskişehir ' e uğramaz. Bütün belediyeleri CHP aldı :) AKP yatırım yapmaz gayri Eskişehir ' e ;D ;D ;D

rfn26 link=topic=75189.msg887985#msg887985 date=1399357762' Alıntı:
İpard Eskişehir ' e uğramaz. Bütün belediyeleri CHP aldı :) AKP yatırım yapmaz gayri Eskişehir ' e ;D ;D ;D
Aynen bende öyle düşünuyom.Ipard gelsede bir sut inekciligi isletmesi kursak diyoduk ama bu işi ancak hayalimizde kuracaz galiba :D

Anıl Tiraki link=topic=75189.msg887463#msg887463 date=1399238978' Alıntı:
İhtiyacı olmayan da aldı diyorsunuz bir de şaka gibi.Sizin arkadaşa cevap vermenizden anlaşılan yaranız var ki gocunuyorsunuz.Sizin yaptığınız başkasının hakkına gasptır.O traktöre ihtiyacı olup cebinde parası olmayan insanlar var.Onlar alamıyor ama ihtiyacı olmayanlar alıyor.Sizinle kişisel bir sorunum yok fakat ben bu desteklerin yerini bulmadığını düşünüyorum ve ayriyeten benim ilim dahil pek çok ilde bu destek kapsamında değil.Cebinde parası olan başvurmasın gitsin kendi parası ile alsın.Niye devletin ihtiyacı olan kişilere vereceği desteği alıyor.Ayrıca bu devletin parası değil halkın parası bence öyle ifadeler kullanıp tansiyonu yükseltmeyin.Madem almışsınız çekilin kenara sesinizi çıkartmayın.
Gerçektende gereksiz bir konunun tartışmaya çevrilmesi gerçekten şaka gibi.Konu yara duyulacak bir konu değil.Ben traktörü şuanda sadece 2000 tl gibi bir danışman ücreti ödeyerek aldım.Gelecekyıl şubat ayında ilk taksidi olan 10.000 tl yi ödeyene kadarda bir para çıkmayacak.TABİİ güzelim tekirdağda bu şartlarda traktör verilse ve sizinde haberiniz olsa YOK BEN almam bunlar yetim ve yoksulların hakkı deyeceksiniz galiba.Ben bu güne kadar hiç kimseye olumsuz bir cevap yazmadım yorumlarıma bakabilirsiniz.Ben güzel arkadaşıma yorum yazarken değil tartışma çıkarmak bilgilendirmek için yorum yazdım.YOKSA DEVLETİMİZİN güzel ödeme koşulları uyy-*s olmasaydı değil ben kasabamızdan traktör alan 17 kişiden belkide sadece bir kişi alabilirdi.LÜTFEN olumsuz cevaplar vererek ortamı germeye gerek yok. :)

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=75189.msg888186#msg888186 date=1399401538' Alıntı:
Gerçektende gereksiz bir konunun tartışmaya çevrilmesi gerçekten şaka gibi.Konu yara duyulacak bir konu değil.Ben traktörü şuanda sadece 2000 tl gibi bir danışman ücreti ödeyerek aldım.Gelecekyıl şubat ayında ilk taksidi olan 10.000 tl yi ödeyene kadarda bir para çıkmayacak.TABİİ güzelim tekirdağda bu şartlarda traktör verilse ve sizinde haberiniz olsa YOK BEN almam bunlar yetim ve yoksulların hakkı deyeceksiniz galiba.Ben bu güne kadar hiç kimseye olumsuz bir cevap yazmadım yorumlarıma bakabilirsiniz.Ben güzel arkadaşıma yorum yazarken değil tartışma çıkarmak bilgilendirmek için yorum yazdım.YOKSA DEVLETİMİZİN güzel ödeme koşulları uyy-*s olmasaydı değil ben kasabamızdan traktör alan 17 kişiden belkide sadece bir kişi alabilirdi.LÜTFEN olumsuz cevaplar vererek ortamı germeye gerek yok. :)

İshak bey makinanız hayırlı olsun.. Kimsenin size bi lafı yok.. Bizde bu destek işini görüştük maltyada.. Destek alabilmemiz için bizim elimizde raht 300 bin tl para olması gerekiyordu.. Bir tesisi yapıp ( tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili düşünmüştük ) sonra gelip projemize onay verip , yarı parasını hatta %70 ni verebileceklerini söylediler.. Ya bende o para olsa ne diye destek alayım ki.. Bizim kızdığımız parası olduğu halde destek alanlar , iki yıllık traktörünü yenileyenlerdir.. Zar zor geçinen çiftçiye destek çıkmıyor ama parası olan çiftçiye destek çok güzel çıkıyor.. Bu tam kapitalist sistem işte, güçlüyü daha güçlendir güçsüzü iyice güçsüz kıl ;) lafımız size değil.. Ancak bu destekde adaletin olmadığı aşikar.. Ayrıca özellikle mibzer ilaçlama tankerleri gibi makinelrde şöyle bir durum var : Mesela Mibzerin fiyatı 14 bin tl , ama şirket devlete bu fiyatı daha yüksek gösteriyor, çiftçi yine 14 bin tl ödemek zorunda kalıyor.. ama şirket hem çiftçiden hemde develtten para alıyor. Hatta bu durumu Bereket TV ye katılan Trakklup yöneticleri benzer şekilde dile getirmişti... Sözün kısası bu destekde , adam kayırma var gibi geliyor bana.. bu durumu ben hiç hazzetmiyorum eşitlik yok bu işte..

Hayırlı olsun traktörünüz.
Bu destek işlerinde güçlüyü daha güçlendiren saçmalıklarla dolu bir sistem var.
Sitemimiz size değil sakın yanlış anlamayın.
Puan sistemi yapıyorlar makina desteklerinde , az hayvanı olan , az tarlası olan insanların şansı çok azalıyor. Çok hayvanı , tarlası olan zaten gidip alabiliyor o makinayı , güçsüz olanlar zorlanıyor alırken.
Bu konuda daha adil bir sistem mutlaka vardır diye düşünüyorum.

ufukk link=topic=75189.msg888213#msg888213 date=1399404319' Alıntı:
Hayırlı olsun traktörünüz.
Bu destek işlerinde güçlüyü daha güçlendiren saçmalıklarla dolu bir sistem var.
Sitemimiz size değil sakın yanlış anlamayın.
Puan sistemi yapıyorlar makina desteklerinde , az hayvanı olan , az tarlası olan insanların şansı çok azalıyor. Çok hayvanı , tarlası olan zaten gidip alabiliyor o makinayı , güçsüz olanlar zorlanıyor alırken.
Bu konuda daha adil bir sistem mutlaka vardır diye düşünüyorum.

Aynen arazi miktarı , hayavan sayısı projenin kapması gibi bi çok konu var. Mesela siz şimdi 150 dönüm bağ yapcağınızı söyleyin , belgelrinizi hazırlayıp başvurun ..Tabi sertifikalı üzüm fideniz olacak ilk şart bu. Bağ teli , direği ,eğer arazi etrafına çit çekilecekse onu masraflarının bildiğim kadarıyla büyük oranda karşılamsı yapılıyor. %50 hibe veya daha fazla oluyor.. Yani Büyüklere göre bu iş biraz... Ama bence herkese destek çıkmalı. Fakat adil destek olması lazım. Mesela yeni bir tesisin traktörüne hibe veriliyorsa başka ekipmanına verilmemeli.. Başvuran maddi durumu kötü ve cidden ihtiyacı olan çiftçilere öncelik verilmeli.. Galiba şöyle düşünyorlar: Parası olan zaten taksitleri öder, ama parası olmayan taksitleri ödemezse bide onla uğraşmayalım.. Veresiye çalışmayan bakkal hesabı işte....

Bu ipard desteklerinin amaci kirsal kalkınmayı destekleyip kırsal kesimde ekonomiyi canlandırıp köyden kente göçü önlemek gibi amaçları var ama bu destekler kırsal kesime işletme kurmaktan ziyade traktör almaya yarayan destekler oldu.Türkiye de köyden kente göçün en çok olduğu illerden biri olan Eskişehir bu destek programı kapsamında degil bana göre bu adaletsizlik.

aslan26 link=topic=75189.msg888232#msg888232 date=1399406262' Alıntı:
Bu ipard desteklerinin amaci kirsal kalkınmayı destekleyip kırsal kesimde ekonomiyi canlandırıp köyden kente göçü önlemek gibi amaçları var ama bu destekler kırsal kesime işletme kurmaktan ziyade traktör almaya yarayan destekler oldu.Türkiye de köyden kente göçün en çok olduğu illerden biri olan Eskişehir bu destek programı kapsamında degil bana göre bu adaletsizlik.

Düzgün işleyen adalet sistemi mi var ki memlektte bu işte düzgün olsun... Kim ne tutturursa artık..

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=75189.msg888186#msg888186 date=1399401538' Alıntı:
İshak abi traktörün yarısını zaten ödemiyorsun hangi ödeme koşullarından bahsediyorsun.Tamam faizler yüksek değil alım kolay olabilir fakat o faizler işçinin köylünün tepesine basılarak aşağı çekiliyor.İşçinin köylünün alın teri başkalarına düşük faize dönüşüyor.Tansiyonu yükselten senin devletimizin güzel ödeme koşulları demen.İşin diğer tarafı desteğin kaynağı AB zaten.İshak abi o kadar şey yazdım Tekirdağ ' da olsa sende alırsın demişsin.Eğer benim büyük bir traktöre ihtiyacım varsa ben zaten alacağım traktörün parasını kazanıyorum demektir.Niye ihtiyacı olan varken o hakkı onun yerine ben kullanayım.Benim hoşnut olmadığım durum desteğin adil dağıtılmaması.

Arkadaşlar size bişey anlatacağım.Kaymakamın biri köy muhtarına demişki köydeki fakir ve yardıma muhtaçları belirle yardım yapalım demiş.Muhtarda birkaç zaman için de köylünün en zenginlerini listelemiş ve kaymakama sunmuş. uyy-*s Kaymakamda şaşkın bir vaziyette muhtarım bu nedir dalga mı geçiyorsun demiş.Muhtarda sayın kaymakamım köyün çıkışına durdum işe gidip gelenleri yani köyümüzde ekmeğe için çalışanları tespit ettim demiş.Yani diğerlerinin ekmeğe ihtiyacı yok.Ben 45 gündür ne sabahım nede akşamım belli.
Yani benim anlatmak istediğim fakirlerin çalışmaya niyeti yokki.Bizim kasabada yevmiye 80-85 tl onada adam bulamıyorsun.Demişsinizki destekler ihtiyaçlılara verilsin gerçektende doğru söylemişsiniz. anlş-*s ok-*-s Ama zaten maddi durumu iii olmayanların tarla tasmalarıda yok.Gel sana traktör veriyim demek nekadar mantıklı.
Bazı arkadaşlar işe siyasi bakıyor.Ben siyaset ve sporu sevmiyom.ÇÜNKÜ aramıza ayrımcılık yapıyor.Ama yorumlarımda kendi durumuma bakarım.8- 10 YIL ÖNCESİNDE ziraat bankasından aldığım 10.000 tl yem kredisini bir yıl sonra 18-20 bin lira halinde ödeyorduk.Bu yıl aldığımız 11 binlirayı 1.5 yıl sonra yıllık %5 faizle ödeyeceğim.SEVGİLİ ANIL kardeşim eğer bankanın yıllık %5 faizle verdiği traktör kredisi olmasaydı kimse traktör alamazdı.Ben sizlerle tartışayım( kaldıki dövüşü hiç sevmem) paylaşımlarda bulunmuyorum.Hepinize teşekkürler.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=75189.msg888448#msg888448 date=1399471762' Alıntı:
Arkadaşlar size bişey anlatacağım.Kaymakamın biri köy muhtarına demişki köydeki fakir ve yardıma muhtaçları belirle yardım yapalım demiş.Muhtarda birkaç zaman için de köylünün en zenginlerini listelemiş ve kaymakama sunmuş. uyy-*s Kaymakamda şaşkın bir vaziyette muhtarım bu nedir dalga mı geçiyorsun demiş.Muhtarda sayın kaymakamım köyün çıkışına durdum işe gidip gelenleri yani köyümüzde ekmeğe için çalışanları tespit ettim demiş.Yani diğerlerinin ekmeğe ihtiyacı yok.Ben 45 gündür ne sabahım nede akşamım belli.
Yani benim anlatmak istediğim fakirlerin çalışmaya niyeti yokki.Bizim kasabada yevmiye 80-85 tl onada adam bulamıyorsun.Demişsinizki destekler ihtiyaçlılara verilsin gerçektende doğru söylemişsiniz. anlş-*s ok-*-s Ama zaten maddi durumu iii olmayanların tarla tasmalarıda yok.Gel sana traktör veriyim demek nekadar mantıklı.
Bazı arkadaşlar işe siyasi bakıyor.Ben siyaset ve sporu sevmiyom.ÇÜNKÜ aramıza ayrımcılık yapıyor.Ama yorumlarımda kendi durumuma bakarım.8- 10 YIL ÖNCESİNDE ziraat bankasından aldığım 10.000 tl yem kredisini bir yıl sonra 18-20 bin lira halinde ödeyorduk.Bu yıl aldığımız 11 binlirayı 1.5 yıl sonra yıllık %5 faizle ödeyeceğim.SEVGİLİ ANIL kardeşim eğer bankanın yıllık %5 faizle verdiği traktör kredisi olmasaydı kimse traktör alamazdı.Ben sizlerle tartışayım( kaldıki dövüşü hiç sevmem) paylaşımlarda bulunmuyorum.Hepinize teşekkürler.
İshak hocam çok ters yönden gelmişsin.
Kusura bakma ama bu yorum çok tepki çeker , çok yanlış düşünüyorsun.
Adamın var 70-80 dekar tarlası , çırpınıp birşeyler yapmaya çalışıyor.
Tembeller ve çalışmayanlar konusunda haklısın , yeri geliyor yevmiyeci bulamıyoruz.
Ama bu 70-80 dekar yeri olan sınıfın destek ile birşey alması çok zor bizim buralarda , makina desteğine başvurduğunda toplam arazi miktarı , sahip olduğu inek sayısı gibi parametrelere bakıp puanlama yapıyorlar.
Haliyle 300-400 dekar yeri olanın ouanı yüksek çıkıyor , sence bu insanlar destek almayı haketmiyor mu?
Siyaset yapmayalım , haklısın , bizim sorunlarımız her zaman siyaset üstü derim.
Lakin sendende bu olaya faklı bir pencereden bakmanı , birde öyle değerlendirmeni öneririm.

Tarlası az olupda tarla kiralayıp ekenler veya piyasaya balya bağlayan slaj yapan pancar söken insanlar var.Bu adamlar desteklemeli makina almak istiyor ama tarla az olduğu için alamıyor veya tamamını odeyip alıyor o zaman bu insanlar niye destek alamıyor bunlarda çiftçi değilmi?

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN
haklı olduğun yerler yok değil amma ilk muhalefet benden gelsin yıllar önce aldığın faizli parayı geri ödemek zor değildi çünkü ürünün para edeceği belliydi. Şimdi ürünü çıkarıyorsun para edeceği meçhul örnek 2012 yılında çiçeği 1.5-1.6 tl den sattık 2013 yılında 1.05-1.1 tl den sattık şimdi % 5 faizi varsa ödeyebilen ne mutlu. İkincisi yeni makinalar aldınızda arazilerinizmi çoğaldı yoksa rahata biraz daha alışıp kalpazanlaştınız mı ? herkezin taktiri kendine birde mazot pahalı girdi pahalı deyip para kazanamıyoruz demek ne kadar caiz. Şahsi fikrim elime geçen parayı arazi almak için kullanmak isterim. Senin fikrine de saygı duymaya çalışırım.

FEHİM link=topic=75189.msg888466#msg888466 date=1399475939' Alıntı:
İSHAK ÇAVUŞ AYDIN
haklı olduğun yerler yok değil amma ilk muhalefet benden gelsin yıllar önce aldığın faizli parayı geri ödemek zor değildi çünkü ürünün para edeceği belliydi. Şimdi ürünü çıkarıyorsun para edeceği meçhul örnek 2012 yılında çiçeği 1.5-1.6 tl den sattık 2013 yılında 1.05-1.1 tl den sattık şimdi % 5 faizi varsa ödeyebilen ne mutlu. İkincisi yeni makinalar aldınızda arazilerinizmi çoğaldı yoksa rahata biraz daha alışıp kalpazanlaştınız mı ? herkezin taktiri kendine birde mazot pahalı girdi pahalı deyip para kazanamıyoruz demek ne kadar caiz. Şahsi fikrim elime geçen parayı arazi almak için kullanmak isterim. Senin fikrine de saygı duymaya çalışırım.
Fehim abi güzel özetlemişsin teşekkür ederim.