TMO'ya ürün verecek çiftçiler dikkat!

Ekran Görüntüsü - 2023-07-24 09-30-54.png
Bilecik'te hububat hasadının devam ettiği bugünlerde TMO'ya ürün verecek çiftçiler için Bilecik Tarım ve Orman Müdürlüğünden önemli bir uyarı geldi.


Bilecik'te hububat hasadının devam ettiği bugünlerde TMO'ya ürün verecek çiftçiler için Bilecik Tarım ve Orman Müdürlüğünden önemli bir uyarı geldi. Bilecik'te hububat hasadının başlamasının ardından TMO tarafından 6 Temmuz tarihinde ofis açılarak ürün alımına başlandı.


TMO'dan randevu alarak ürünlerini teslim eden çiftçiler geçtiğimiz hafta itibariyle randevu almakta ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Hatta Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Orhan Uğur, yaptığı açıklamada, TMO'dan randevu alamayan üreticilerin ürünlerini tüccara daha düşük fiyatla satmak zorunda kaldıklarını ifade etti.Sistem üzerinden randevu alamayanların olduğu gibi aldıkları randevulara gelmeyen üreticilerin sistemde tıkanıklığa sebep olduğu öğrenildi.


Şöyle ki; biçerdöverler tarlalara girmeden veya girdikten hemen sonra tahmini bir gün belirleyip TMO’dan randevu alan çok fazla üretici var. Ancak alınan randevu tarihine ürün hasadı yetişmeyince randevuya gelmeyen çok fazla üretici oluyor. Gelinemeyecek randevular iptal de edilmeyince randevu sistemi üzerinde yoğunluk oluşuyor, gerçekte ofiste kimse olmuyor. Nitekim sabah saatlerinde TMO’ya ürünler gelirken öğleden sonra ise bazı günler hiç ürün getirilmiyor. Bahse konu zaman diliminde sistem üzerinde randevu almış birçok üretici görünüyor.


TMO'da yaşanan randevu sorunun tepkilere neden olmasının ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Halil Eldemir de şikâyetleri takip ettiklerini belirterek çözüm için çaba sarfettiklerini belirtmişti. Gelinen süreçte, Bilecik Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından TMO ile ilgili önemli bir uyarı geldi. Müdürlük tarafından üreticilere atılan SMS'te hasat işlemlerine başlamayan üreticilerin randevu almamaları istendi. Mesajda şöyle denildi: "TMO randevu sisteminde yoğunluk yaşanmaması adına hububatta hasat işlemlerine başlamayan çiftçilerimizin TMO sisteminden randevu almamaları önemle rica olunur."
 

Benzer Konular