Toğumluk buğday

Selamın aleyküm toğumluk buğday lazım 1. Sınıf bütün işçilikleri yapılmış abilerim kardeşlerim masaccio ve Hüseyin bey İstanbul ve Tekirdağ bölgesi 5 ton kadar
gecen yil sifir masacio ektigini soyleyen birinden 2500 kg tohum aldim. suan cok pismanim. tohum iyi ayiklanmamisti ve bastan cikis bile zayif oldu, belki masacio bile degildir... taban gubresi ure pas kok bogaz yaprak gubresi attim ve 500 550 kg bictim. bir tarlaya sifir rumeli ektim ve ayni isciligi ona da yaptim. rumeli 11 donumden 6320 kg verdi. seneye rumeliden tohumluk ayırdim ve sifir hamza da alip ekicem. resim rumeliden...

Resimler ve ekler

• 20210721_140029-1.jpg
    20210721_140029-1.jpg
    103.4 KB · Görüntüleme: 46
  • 20210721_132909.jpg
    20210721_132909.jpg
    138.1 KB · Görüntüleme: 47
gecen yil sifir masacio ektigini soyleyen birinden 2500 kg tohum aldim. suan cok pismanim. tohum iyi ayiklanmamisti ve bastan cikis bile zayif oldu, belki masacio bile degildir... taban gubresi ure pas kok bogaz yaprak gubresi attim ve 500 550 kg bictim. bir tarlaya sifir rumeli ektim ve ayni isciligi ona da yaptim. rumeli 11 donumden 6320 kg verdi. seneye rumeliden tohumluk ayırdim ve sifir hamza da alip ekicem. resim rumeliden...
Var öyle adamlar abi ben Bora ile Rumeli ekliyordum uzun zamandır Rumeli de verim düşük oluyor Bora da değerler çok zayıfçıkıyor bu yüzden hiç toğumluk bırakmadım Hamza Hüseyin bey masaccio arasındayım bölgemizde iki tanesi ekiliyor ama Hamza yı eken yok verim alabiliriyim bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: ozgur...
Var öyle adamlar abi ben Bora ile Rumeli ekliyordum uzun zamandır Rumeli de verim düşük oluyor Bora da değerler çok zayıfçıkıyor bu yüzden hiç toğumluk bırakmadım Hamza Hüseyin bey masaccio arasındayım bölgemizde iki tanesi ekiliyor ama Hamza yı eken yok verim alabiliriyim bilmiyorum
hamza, tekcan tarımın trakya icin gelistirdigi bir bugday. sapi saglam yatmiyor, verdigin gubrede karşılığını aliyon, iyi iş yapanlar 2 pas atiyorlar cok kardeslenme yaptığı icin. bu yil ekenler 700-800 kg civari bicti bizde. ekmeyenler de seneye hamzaya dönecekler. verimde boradan bi tik fazla ama hamza bora gibi yumusak yani rumeli degerleri bekleme. fiyat %10 ucuz gider ama verimde %20 fazla alirsan karlisin... hamzada verim icin oldukca iyi miktarlarda gübreler atiliyor. toplamda(taban+ure+nitrat)100 kg gubreyi gecenler var.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: atii59

Bu buğdayı da inceledim biraz silivride eken yok gibi Ortalama kaç kilo biçtin bölge olarak neresi ve ne tarz topraklara etkin
Tekirdağ merkeze 14 km uzaklıkta çiftçilik yapıyoruz.Daha çok denize yakın konumda olmasından dolayı ılıman iklim tipi var.Bu sene verimlerimiz hamzada 850 kg ortalama yakaladık.Nisan Mayıs ortalama yağışlar metrekarede 100 kg civari yağış aldık.Taban tarlalarda 900 kg verim yakadik.Hamza Ocak, Şubat aylarinda biraz dondan etkilendi.Sonradan gelen sıcaklarla kendini toparladi.Bakim olarak dikkat edilmesi gereken bir çeşit olarak düşünüyorum.İyi bakılırsa güzel verimler yakalanabilir.İklim çok fazla karasal değilse ekilebilir.