TOHUM VE GÜBRE TAVSİYESİ

Selamlar çiftçi kardeşlerim Yozgat Şefaatlide 900 rakıma odeskanın selenivka,misiia ve krasunia çeşitlerinden birini düşünüyorum ektikleriniz varmı bunların içinde kuru tarım için tarlalarim kum değil etli güzel toprağı var her sene sönmez ekiyorduk 250 450 arasi aliyordum sönmeze rağmen dap ve üre atiyorum sadece ayriyeten yaprak gübresi atmayi dusunuyorum artık onceden hic atmadim bunda da bir tavsiye verirseniz çok sevinirim.(100 de 100 gübrenin yaprak gübresi seti var iyi midir?).

Selamlar çiftçi kardeşlerim Yozgat Şefaatlide 900 rakıma odeskanın selenivka,misiia ve krasunia çeşitlerinden birini düşünüyorum ektikleriniz varmı bunların içinde kuru tarım için tarlalarim kum değil etli güzel toprağı var her sene sönmez ekiyorduk 250 450 arasi aliyordum sönmeze rağmen dap ve üre atiyorum sadece ayriyeten yaprak gübresi atmayi dusunuyorum artık onceden hic atmadim bunda da bir tavsiye verirseniz çok sevinirim.(100 de 100 gübrenin yaprak gübresi seti var iyi midir?).
Bu sene hem Alp 1 hem de selenivka odeskayı sertifikalı olarak ektik. Selenivka Ukrayna menşeli olduğu için soğuğa ve kuraklığa dayanıyor diye yüksek mevkilere Alp 1 i ise daha aşağı mevkilere ektik.
Her ikisini de 20 kg 20-20 süperle ektik. Baharda da 10 kg+10 kg üre attık. Erken dönemde de pas ilacı attık.
Verim olarak bir birine yakın çıktı. Yalnız selenivka odeskanilın son yağmurlardan dolayı renginde az da olsa beyazlama oldu. Alp1 de olmadı. Alp1 ekili iki tarlanın çavdarını çekmiştik. Bu tarlalardan çıkan buğdayı tohumluk yaptık, yine edeceğiz. Selenivka odeskadan esasında daha farklı sonuç bekliyordum olmadı, ekleyeceğim. Farklı bir buğday çeşidi olarak da paşa isimli buğdayın sertifikalısını aldık. Onu denemek için ekeceğiz. Bu sefer 20 kg dap kullanacağız.
Yaprak gübresi meselesine gelince: Bir önceki sene üre yerine yaprak gübresi kullanan biri olarak tek başına fayda sağlamadığını acı şekilde tecrübe ettik. Mum nasıl güneşin yerini tutmazsa yaprak gübresi de ürenin yerini doldurmaz ancak takviye eder.