Toprak traktörü bukadarmı zorlar.. ?

Ynt: Toprak traktörü bukadarmı zorlar.. ?

Patlatma dipkazan cektikten sonra yaz aylarinda toprak tekrar sıkısma yapmadigi icin ekim yaparken sadece tohum yatagi hazirlamak yeterli olur diye dusunuyorum

İslam Bu sıralar bizim civarda da yerler ağır,tarla sürecek zaman değil bence.5083E için bizim civarlarda 4 ' lü 12 numara ideal hatta 13 numara da kullanılabilir çünkü geçen sezon 70-56s DT ile 4 ' lü 12 numara Alpler pulluk çalıştım,tavlı toprakta 1500-1600 d/d seri 1.viteste 25cm kadar derinlikte sürüm yaptım.Bu sert tavda bence 3 ' lü 12 yada 3 ' lü 14 numara mümkünse ünlü pulluk la çalışsaydı daha verimli olurdu John da bu kadar üzülmezdi :)

İSMAİL TUTAR link=topic=84916.msg1014619#msg1014619 date=1437666986' Alıntı:
İslam Bu sıralar bizim civarda da yerler ağır,tarla sürecek zaman değil bence.5083E için bizim civarlarda 4 ' lü 12 numara ideal hatta 13 numara da kullanılabilir çünkü geçen sezon 70-56s DT ile 4 ' lü 12 numara Alpler pulluk çalıştım,tavlı toprakta 1500-1600 d/d seri 1.viteste 25cm kadar derinlikte sürüm yaptım.Bu sert tavda bence 3 ' lü 12 yada 3 ' lü 14 numara mümkünse ünlü pulluk la çalışsaydı daha verimli olurdu John da bu kadar üzülmezdi :)
Abi toprak ağır. Göründüğü gibi değil buraya sallı traktör güçlü traktör lazım. Jd hafif kaldı bu tarlaya. Benim gönderdiğim MF videosunda aynı mevkide sürüm yapıyorum hemen yyan tarla ama farka bak ben 1.8 yaktım o 4 lt. Fark ortada hem ben daha derin sürdüm 14 no ile .Bu mevki bizim buranın en sıkı ağır erlerinden.

8 saatte 20 dekar çok az bu kadar derin sürmek tesviyeyı çok bozuyor dekara 4 lıtre dıe konusmak yanlıs olur adam saatte 2 dekar sürmüş bu traktorun saatte. 7-8 litre yakması normal zaten

Allah kolaylık versin. Ben olsam toprak bu kadar ağır iken sürmezdim. Kocaman kesekler çıkmış ve çiziye düşen kesekler yüzünden sağ tekerin tutunmasını da bayağı olumsuz etkilemiş. Çünkü kesekler yüzünden traktör sürekli dalgalanarak gidiyor ve bu da patinaja tutuluyor.

Yaktığınız mazot son derece normal, aslında 5 lt. yakman lazımdı...Daha işin yeni başlıyor, o kesekleri kırmak başına bela olacak, öyle kolay kırılmıyor.. Keşke dikine enine patlatma çekseydin, çok kolay olurdu. Artık bazı yerlerde Direk anıza ekim yapılıyor, toprağı güneşte yakmak mazi oldu :)

körsaban link=topic=84916.msg1014694#msg1014694 date=1437713735' Alıntı:
8 saatte 20 dekar çok az bu kadar derin sürmek tesviyeyı çok bozuyor dekara 4 lıtre dıe konusmak yanlıs olur adam saatte 2 dekar sürmüş bu traktorun saatte. 7-8 litre yakması normal zaten
Tarladan tarlaya geçerken biraz oyalanıyoruz bu tarla sadece bukadar ağırdı diğerleri normal sayılır. Diğer normal yerlerde 2.5 3 gibi yakmıştır. Ama aynı mevkide bende sürüm yaptım 1.8 i geçmedi yakıt .

isyankar1985 link=topic=84916.msg1014695#msg1014695 date=1437715580' Alıntı:
Allah kolaylık versin. Ben olsam toprak bu kadar ağır iken sürmezdim. Kocaman kesekler çıkmış ve çiziye düşen kesekler yüzünden sağ tekerin tutunmasını da bayağı olumsuz etkilemiş. Çünkü kesekler yüzünden traktör sürekli dalgalanarak gidiyor ve bu da patinaja tutuluyor.
Toprak yansın diye erken sürdük. Daha iyi verim veriyormuş. Kesekler çizide gidrken çok kötü bir etken gerçekten.

sagalassos link=topic=84916.msg1014697#msg1014697 date=1437716700' Alıntı:
Yaktığınız mazot son derece normal, aslında 5 lt. yakman lazımdı...Daha işin yeni başlıyor, o kesekleri kırmak başına bela olacak, öyle kolay kırılmıyor.. Keşke dikine enine patlatma çekseydin, çok kolay olurdu. Artık bazı yerlerde Direk anıza ekim yapılıyor, toprağı güneşte yakmak mazi oldu :)
Deneyip hangi tür işlemenin daha iyi olduğunu görmek lazım .Çizelle bozmak daha iyiyse ozaman kimse tarla sürmesin :D

Geçmiş olsun diyelim.
Bu sene yağmurların çok olması nedeniyle bilhassa bicerdogerin yaş toprağı tepmesi ile anızlari çok zor surdum.2 günde 50 dekar yer surdum.Bugün Dinleniyorum,beni ve traktörü çok yordu
.On kaportası sökerek kullandım.Hararet yükseldi.Bilhassa ters rüzgarda.
Seneye cizel alıp ,enine ve boyuna olmak üzere cizelle anız bozması yapmayı dusunuyorum.Bir arkadaşımız yıllardır böyle yapıyor.Hic pulluk kullanmiyor.Ben tarla da yer yer kanyaslar var toprak değilde otların kuruması için sürmek zorunda kaldım.Pulluk alpler 3lu 11 no traktör 54 c -1997 .tarım krediden mazot aldım .Petrol ofisi eurodizel .Yakıtı1,5- 1,7 lt/da. Olarak yaktı sevindim .1500-1700 devir/da.kullandim

İslamdogan link=topic=84916.msg1014702#msg1014702 date=1437719345' Alıntı:
Deneyip hangi tür işlemenin daha iyi olduğunu görmek lazım .Çizelle bozmak daha iyiyse ozaman kimse tarla sürmesin :D
Zaten Afyon, Dinar,Sandıklı tarafında Isparta ' nın bir kısmında pulluk kullanan kalmadı.. Çizele döndük.