Toprakta Gubretas aminoasit kullanımı

23.06.2015
1,320
2,458
Adana

Arkadaşlar bugün TKK ya uğradım.Memur arkadaş ile ürünler üzerine biraz sohbet ettik. Kendisi ısrarla gubretas aminoastin topraktan en az 0.5 lt olarak uygulama yaptırdığını ve ciddi anlamda verim farkettiğini söyledi.
Bende yeşil aksamda kullanıldığını, kutu üzerinde kullanım talimatname sinde böyle bir bilgi olmadığını söyledim.Memur arkadaş ısrar etti.
Sizce amino asitin topraktan kullanımı uygun olabilir mi?

Topraktan 0.5 litre ile ciddi fark görmek ? İlginç bir tespit yapmış memur bence 0.5 litrenin gözle görülür bir farkı olmaz Aynı ürünü geçen sene kış stresine giren arpaları uyandırmada kullandım yeşil aksama uyguladım faydası oldu dekara ilaçla beraber 300 gram amino asit ve tonik uygulamıştım 5 gün sonrada dekara 300 gram toz 20-20-20 TE ve 300 cc hümikcan verip arpaları kurtarmıştım

Cemil bey uygulama yapın dedigi miktar yerım litremi yoksa 5 litremi. Şayet yarım litreyse biraz imkansız gibi etki etmesi. Bu tür ürünleri yeşil aksama zaten o miktarda uygulam yapıyoruz.

Hacı Mehmet kardeşim en az 0.5 lt dedi.Benim merak ettiğim aminoasit in gerçekten toprakta kök gelişimine etkisi var mı,eğer olumlu etkisi var ise ne kadar kullanılmalı....

Kökler vasıtasıyla alınıp bitkiyi stresten uzak tutabilir.0.5 litre biraz az gibi geldi 1 litre falan uygulansa iyi olur.Maliyetini bilmediğim için bisey diyemem ama yüksek bir maliyeti varsa konya şekerin Biovin hümik asidini çok daha yüksek oranlarda verebilirsiniz.Tabi bunlar bitki çeşidine hava durumuna toprak yapısına vb. Faktörlere göre değişir.Deneyip görmek en iyisi denerseniz bilgileri bizlerle paylasirsaniz bizler içinde iyi olur

Kökler vasıtasıyla alınıp bitkiyi stresten uzak tutabilir.0.5 litre biraz az gibi geldi 1 litre falan uygulansa iyi olur.Maliyetini bilmediğim için bisey diyemem ama yüksek bir maliyeti varsa konya şekerin Biovin hümik asidini çok daha yüksek oranlarda verebilirsiniz.Tabi bunlar bitki çeşidine hava durumuna toprak yapısına vb. Faktörlere göre değişir.Deneyip görmek en iyisi denerseniz bilgileri bizlerle paylasirsaniz bizler içinde iyi olur

Kardeşim yanlış olmasın 20 lt bidon maliyeti 120 tl.Donume 1 lt si 6 tl ye gelir,Hümik asit ile birlikte verebilirse olur aslında.. ..

Topraktan 0.5 litre ile ciddi fark görmek ? İlginç bir tespit yapmış memur bence 0.5 litrenin gözle görülür bir farkı olmaz Aynı ürünü geçen sene kış stresine giren arpaları uyandırmada kullandım yeşil aksama uyguladım faydası oldu dekara ilaçla beraber 300 gram amino asit ve tonik uygulamıştım 5 gün sonrada dekara 300 gram toz 20-20-20 TE ve 300 cc hümikcan verip arpaları kurtarmıştım

tonik tam olarak ne oluyor dekara ne kadar kariştırdınız ?

tonik tam olarak ne oluyor dekara ne kadar kariştırdınız ?

Gübretaş forcefull amino asit kullanmıştım içerisinde %30 organik madde % 3.5 organik azot %10 serbest aminoasit %20 organik karbon içerikli bunun yanında tonik kullandım markasını hatırlamıyorum ama strese yönelik bitki gelişim düzenleyicisi ve kış stresinden kurtulmak adına bitkiyi 1-2 derece ısıtan bir ürün olarak geçiyor tonikler

Kardeşim yanlış olmasın 20 lt bidon maliyeti 120 tl.Donume 1 lt si 6 tl ye gelir,Hümik asit ile birlikte verebilirse olur aslında.. ..
Konya şekerin hümik asidi hesaplı olduğu için (şimşekli tarımın sitesinde 25 kg 45 tl) amino asit kullanacaginiza dekara 3kg biovin kullanmak mantıklı olabilir.

Konya şekerin hümik asidi hesaplı olduğu için (şimşekli tarımın sitesinde 25 kg 45 tl) amino asit kullanacaginiza dekara 3kg biovin kullanmak mantıklı olabilir.

Konya şekerin hümik asidi dediğiniz şey bitkisel Melas menşeili bir ürün kilosunu 60-70 kuruşa alıp bidonlayıp kilosunu 1.5-2 liradan satıyorlar....leonardit menşeili hümikler kadar etkili değil bitkisel içerikli olanlar

Gubretasin ürünleri pek etkili değil 3 yıldır ayçiçeğinde bitki gelisim seti var onu kullanıyoruz biraz faydası oluyor ama abartılacak derecede fark olmuyor

Mahmut kardeşim geçen sezon ayçiçekleri nin zayıf olduğu yerlerde kendim hazırladığım hümik asit, potasyum, bor,giberik asit karışımını kullandım.
Bu sene de tekrarlayacağım....
Ancak bu sene kökten güzel bir şeyler hazırlayıp toprağa vermek istiyorum...
Patatesciler toprağa sırt çekip bırakıyor ya onlar.gibi yapacağım, 10 kg a.sulfat atıp bir karıştırayım diyorum.Bir buçuk iki ay önceden öylece beklesin....

Mahmut kardeşim geçen sezon ayçiçekleri nin zayıf olduğu yerlerde kendim hazırladığım hümik asit, potasyum, bor,giberik asit karışımını kullandım.
Bu sene de tekrarlayacağım....
Ancak bu sene kökten güzel bir şeyler hazırlayıp toprağa vermek istiyorum...
Patatesciler toprağa sırt çekip bırakıyor ya onlar.gibi yapacağım, 10 kg a.sulfat atıp bir karıştırayım diyorum.Bir buçuk iki ay önceden öylece beklesin....
Ayçiçeğinide mısır gibi sırta ekim nasil olur acaba cemil abi, alta 20 sonra uste 20 kg gübre verilse ve sulansa verim yapar mi acaba

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Vakit mısırına alışmış millet abi ayçiçeğinde 500 kg alsak misirdan daha kârlı bence ve desteği de var

Damlama sulama yapılacak, mısıra verdiğin gübreninse yarısından azını verecen. Ayçiçeği tablası sini gibi olur o zaman....
O vakte kadar toprak bakımını iyi yapıp (düzenleyici, yaprak gübre vs)300 üstü bizim için hedef olmalı kuru şartlarda...

Damlama sulama yapılacak, mısıra verdiğin gübreninse yarısından azını verecen. Ayçiçeği tablası sini gibi olur o zaman....
O vakte kadar toprak bakımını iyi yapıp (düzenleyici, yaprak gübre vs)300 üstü bizim için hedef olmalı kuru şartlarda...
Sırta ekimin faydasi olur mu acaba cemil abi denemekte fayda var fakat iyi olmazsa orasıda var😀