Traktör Bayilerinin Bölgecilik yapması kanunimi ?

Ynt: Traktör Bayilerinin Bölgecilik yapması kanunimi ?

Eğer gerçekten böyle bir şey varsa saçmalığın ta kendisi. Ya bayiler arası sabit ücret belirlensin ya da böyle saçmalıklar çıkartmasınlar. Tamam iller bazında fiyat farkı olabilir ama sıfır bir üründe 10.000 TL fark nedir arkadaş? İkinci el olsa anlayacağım. Paramızı sokaktan toplamıyoruz, 5-10 bin TL her neyse az para değil. Aslında olması gereken firmanın bayiler ile oturup bu fiyat farkını konuşması lazım. Böyle saçma bir şey görmedim.

Bu konu çok faydalı. İnsanların aynı firmanın diğer bayilerini de araştırması gerekiyormuş demek ki. Nasıl olsa sıfır traktör alıyorum fiyatı her yerde aynıdır diye düşünmemek lazımmış.

Bir tane traktor firmasi yok arkadaslar pazarda
bizde alirken ayni sorunla karsilastik
once gidin konusun
acik olun su bayii bu fiyati veriyor diye
kabul etmezse baska markaya gideceginizi soyleyin ve gozunun onunde gidin diger tarafla gorusmeye
1 saat sonra size geri donus yapacaklardir
ben bu durumu bu sekilde astim istedigim fiyati bayiye kabul ettirdim
unutmayin onlar bizden para kazaniyor

Abi onlar düzeltmeye adam arıyorlar.Gideceksin mekanlarına vereceksin ayarı çıkacaksın.10 bin lira ne demek 2-3 bin lira olur anlarsın.Bir de arayacak benden alacaksın diyecek bana güzel bir söver kapatırım telefonu.Marka ve il bilgilerini de verirsen iyi olur bu arada herkes ona göre hareket eder...

bu zorba diretmeyi hangi marka yapiyor ithal mi yerli mi marka ithalse cani cegenneme yerliyse cani cegennemin en dibine gerci bayi yerli ama boyle yerli olup koyluyu milletin efendisini ezen zorluk cikaran olacagina gavur olsun gam yemem sanki hibeli parasiz mal satiyorlar almayin arkadasim bedava verseler alinda paranizla caninizi sikanlara almiyorum ikile deyin sanki bi traktor markasi onlar var bursa fuarinda nh stsndina ugramistik ne gelene bakan var ne gidene nasilsa alacaklar mantigi vardi nh standinda cokta tin mal seninse parada benim mf same deutz hattat vs.. gider onlardan alirim da koyluye zorluk cikarana yanasmam koylu milletin efendisiyken kolesi yapanlar utansin

kene misali emilecek damar buldumu affetmiyor bayiler..lafla köylüyü kandırıyor ama artık köylüde bilinçlendi araştırma içersine girdi.kimse hakkını yedirmesin arkadaşlar bu diretmeci sömürgeci bir sistemdir. sorun aynı case jxc 65 modeli bayi ismi vermiyorum fakat verdikleri son fiyatı veriyorum.. bayinin bir tanesi aynı opsiyonel özellikler 68000 tl fiyat biçerken bir tanesi 77000 tl fiyat biçiyor biçiyor diyorum çünki fiyatı kendisi belirliyor..bu fiyat mevzusu 10 günlük mevzu 2015 model fiyatları..

Konu hakkında bilgim yok, velakin bu bölgecilik ayağından fırsatçı bayiler, mecbur benden alacak düşüncesiyle, sanırım çiftçiye hem kitlemeye hem köklemeye çalışıyorlar. Niye duruverelim ki , hak aramak en iyisi. Servis ve bakım olayını ben burdaki new hollad servisinden öğreneceğim. Bakalım ne diyecek.

Evet arkadaslar boyle bir durum.bulundugumuz ilcenin erkunt bayide baska yerden traktör alamazsinin bolge mudurunu ararim hesabina getirdi bize..gecen yil.80 lukse 82 binden asagi dusmedii..bir galerici abimizden ogrendik ki 80 luksun bayiye gelis fiyati 65.500 lira..17 18 binlira karla traktöru satmaya ugrasiyor..sonuc olarak almadik..

Bu durum rekabet kurumuna aykiri.fakat soyle bi sorun var.mesela anlarada ben x marka bayisiyim.yatirim yapiyorum.servis/usta calistiriyorum.yedek parca stogu bulunduruyorum.sen gidip traktoru konyadan alabilirsin.ama emin ol servis hizmetin cok aksar.cunku bu hizmeti benden isteueceksin.bende onceligi her zaman kendi satigim traktorlere yani kendi musterilerime verecegim..
Bayi arasindaki fiyat farklarinin cok fazla sebebi var.bence ilk cozum istediginiz paraya kendi bayinizden alin.
Bayi vermiyorsa anlastiginiz bayinin ilindeki birinin uzerine alin

R.çiftçi link=topic=83316.msg994687#msg994687 date=1429384930' Alıntı:
İki bayi arasında 8-10 bin fiyat farkı varsa kâr marjını siz düşünün.
bazıları inanmayabilir ama minimum özellikle söylüyorum minimum %25 . duyduğuma göre bazı yerli traktörlerde ise %30-%40 arası :) yani 100 bin liste fiyatı olan traktör bayiiye 60 bine geliyor gerisini siz hesaplayın

R.çiftçi link=topic=83316.msg994702#msg994702 date=1429386793' Alıntı:
Ali bey 400 litrelik piyasadaki holderlerin bayilere 500-600 tl arasında verildiğinide ben duydum, en az 1000 liranın üzerinde satılıyorlar.
doğrudur abi .. ben inanırım .. cünkü çok ani indirimler görüyoruz alım satımlarda ..

Ali SARAÇ link=topic=83316.msg994695#msg994695 date=1429385763' Alıntı:
bazıları inanmayabilir ama minimum özellikle söylüyorum minimum %25 . duyduğuma göre bazı yerli traktörlerde ise %30-%40 arası :) yani 100 bin liste fiyatı olan traktör bayiiye 60 bine geliyor gerisini siz hesaplayın

Bahsettiğiniz oranlar bence fabrika kar oranları. Bayiilerin bu kadar yuksek kar oranları olduguna hıc ama hıc ıhtımal vermıyorum. 77000 fıyat veren olabılır aynı opsıyona 67000 verende olabılır ama 67000 veren daha da altına ınemez ya malıyetıne verıyordur ya da kucuk bır karla verıyordur. yanı bu kar oranları bayılerde olması ımkansız. ayrıca ekıpman dakı karlılık oranları(emın olmamakla bırlıkte) traktore gore daha azdır.
saygılar.

ummmut link=topic=83316.msg995786#msg995786 date=1429714141' Alıntı:
Bahsettiğiniz oranlar bence fabrika kar oranları. Bayiilerin bu kadar yuksek kar oranları olduguna hıc ama hıc ıhtımal vermıyorum. 77000 fıyat veren olabılır aynı opsıyona 67000 verende olabılır ama 67000 veren daha da altına ınemez ya malıyetıne verıyordur ya da kucuk bır karla verıyordur. yanı bu kar oranları bayılerde olması ımkansız. ayrıca ekıpman dakı karlılık oranları(emın olmamakla bırlıkte) traktore gore daha azdır.
saygılar.
şöyle söyliyim o zman 120 bin listw fiytı olan maximayı 80 bine bıraktılar gerisi size kalmış . veren bayi vermiyen bayii tartışılır sitemizden antalyalı atkadaşın 61 bin euroya aldığı traktörü ben burda 67 bin euroya alamadım :) liste fiyatıysa 81 bin euro bu traktörün

Ali SARAÇ link=topic=83316.msg995790#msg995790 date=1429714742' Alıntı:
şöyle söyliyim o zman 120 bin listw fiytı olan maximayı 80 bine bıraktılar gerisi size kalmış . veren bayi vermiyen bayii tartışılır sitemizden antalyalı atkadaşın 61 bin euroya aldığı traktörü ben burda 67 bin euroya alamadım :) liste fiyatıysa 81 bin euro bu traktörün

Abdullah abiyi(bozkurt07) diyorsun sanırım Ali abi
Ayrıca 75bin liste fiyatı olan traktörü Finike/Antalya bölge bayii 72bin son olur deyip bana 20 kilometrelik yolun nakliyesini hesaplarken taa Fethiye/Muğladan 61bin TL ' ye aldığımı ve satan bayinin peşinatını 1 yıl senetli vade yaptığını söylememe gerek yok Ali abi :)

Bayiler arasındaki fiyat farklarının aşırı olmasını bende anlamlandıramıyorum bu kadar yüksek kar marjı ile satış mı olur? :/

Servis olayına gelince bölge bayii ile zıtlaşıpta başka uerden alım yapan bir traktör sahibi olarak şimdiye kadar ne servis hizmetim nede garanti hizmetlerim aksadı bu belki servisin bayi bünyesinde olmamasından kaynaklı fakat şimdiye dek hiçbir aksama yaşamadan arıza işlemlerim halloldu

kubilay07 link=topic=83316.msg996374#msg996374 date=1429824205' Alıntı:
Abdullah abiyi(bozkurt07) diyorsun sanırım Ali abi
Ayrıca 75bin liste fiyatı olan traktörü Finike/Antalya bölge bayii 72bin son olur deyip bana 20 kilometrelik yolun nakliyesini hesaplarken taa Fethiye/Muğladan 61bin TL ' ye aldığımı ve satan bayinin peşinatını 1 yıl senetli vade yaptığını söylememe gerek yok Ali abi :)

Bayiler arasındaki fiyat farklarının aşırı olmasını bende anlamlandıramıyorum bu kadar yüksek kar marjı ile satış mı olur? :/

Servis olayına gelince bölge bayii ile zıtlaşıpta başka uerden alım yapan bir traktör sahibi olarak şimdiye kadar ne servis hizmetim nede garanti hizmetlerim aksadı bu belki servisin bayi bünyesinde olmamasından kaynaklı fakat şimdiye dek hiçbir aksama yaşamadan arıza işlemlerim halloldu
ya kubilay bu olay başına gelmeyene inanılmaz geliyorda hakkaten bende anlamadım .. liste fiyatı 110 bin olan traktör ile alınan fiyatları söyliyim bak .. 103,90,92,95,89,85,75 şimdi gelde inan yada inanma bunların hepsi aynı traktör hepsi sıfır :)