TRAKTÖR GÜÇLENDİRMESİ YARDIM

Sizin oralarda 3075 le 4-14 numara ile çift sürenler bile var mesela bizim burda o sabanı ne 3075 ne başka 75 beygir yerinden oynatamaz her yerin toprak yapısı aynı değil en ağır 75 beygir motor 5410 onun bile çekecegi bizim burda en fazla 5-11 egzantirik pulluk oda randımanlı olmaz sadece çeker 3105 lere bile 5-10 11 numara helezon yaylı takıyorlar burada

Benim bahsettim arazilerde 5410 da 3075 de 4 lü 14 inç ile tat vermez.Havzada sulu tarım yok denecek kadar az.Buğday anızını biz ağır çiftten saymayız.

Hocam ben ziraat mühendisiyim topraktan çok iyi anlarım merak etmeyin 😂.Bilimsel açıklamasınıda yaptım biraz daha açayım.Toprak tanecikleri tekstür yani boyut olarak kil silt ve kumdan oluşur.Bunların içinde boyutu en küçük olanı ve toprağa ağır karakter kazandıranı kil dir.Benim örnek verdiğim tarlalar %70 77 killi tekstüre sahip.%90 üzeri zaten tarım toprağı vasfını kaybediyor.Ayrıca tırların çiğnediği soğan tarlası, çamurken tek sıralı hasat makinesi ile sökülmüş pancar tarlası mısır yerine hiç benzemez.Bafra ovasında çeltik yerlerinde o sakız gibi topraklarda td110 lara 5 li 10 inç takıyorlar.

Kil miktarı ne kadar olabilir?
Traktör iki sezonda bir diferansiyel bakımı istiyor.

• Beğen
Tepkiler: Tuğ han ve KGN55
Yalnızca toprak yapısı değil yağış rejimi ve iklim de toprağın ağır nitelik kazanmasında etkili oluyor olabilir
Bizim topraklar orta-hafif nitelikteyken, eski yılların birinde temmuz nadasında ön teker büyüklüğünde kesekler çıkmıştı
Kışın aşırı yağışın ardından hızlı kurağa çekme sonucu toprak kütle şeklinde tuğlalaşıyor olabilir

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve KGN55
Burası neresi ise tam işte bizim buraların toprağı ile aynı ağır derken bunu kast ediyorum ben
Burası, Sakarya ili Ferizli ilçesine yakın bir tarladır.
Bizim köy altı tarlaları buradan da daha ağır yapısı olabiliyor.
Burası nispeten iyi bir zamanda sürülüyor.
Kurak zamanda böyle toprakta tarlaya pulluk geçiremiyoruz.
Hidrolikleri aşağı bastıran hidrolik sistemi gerekli oluyor.
Landini modellerinde aşağı bastıran sistem var ama motor çok uyumlu yürüyeni bulunmuyor.
Fiat 95 66S traktörde ise hidrolikleri aşağı bastıran hidrolik sistemi bulunmuyor.

• Beğen
Burası, Sakarya ili Ferizli ilçesine yakın bir tarladır.
Bizim köy altı tarlaları buradan da daha ağır yapısı olabiliyor.
Burası nispeten iyi bir zamanda sürülüyor.
Kurak zamanda böyle toprakta tarlaya pulluk geçiremiyoruz.
Hidrolikleri aşağı bastıran hidrolik sistemi gerekli oluyor.
Landini modellerinde aşağı bastıran sistem var ama motor çok uyumlu yürüyeni bulunmuyor.
Fiat 95 66S traktörde ise hidrolikleri aşağı bastıran hidrolik sistemi bulunmuyor.
Hocam sizin yazdıklarınızı iyi anlıyorum bizim buralarda hemen hemen aynı videoyu izlemeden tarlayı görünce bile anladım tam aynısı 😄 kurak zeminde bizimde geçmiyor pulluk tarlaya bu Çorum Amasya bölgesinde ise Toprak yapısı bizim buralara nazaran daha gevşek duruyor işim gereği gezmedigim ilçe kalmadı o bölgede birazda bu işle uğraştımız için bakınca anlaşılıyor zaten durum konu bayağı dağıldı herkes kendi yerine ağır diyor zaten 😂

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Hocam sizin yazdıklarınızı iyi anlıyorum bizim buralarda hemen hemen aynı videoyu izlemeden tarlayı görünce bile anladım tam aynısı 😄 kurak zeminde bizimde geçmiyor pulluk tarlaya bu Çorum Amasya bölgesinde ise Toprak yapısı bizim buralara nazaran daha gevşek duruyor işim gereği gezmedigim ilçe kalmadı o bölgede birazda bu işle uğraştımız için bakınca anlaşılıyor zaten durum konu bayağı dağıldı herkes kendi yerine ağır diyor zaten 😂
Dekarda 3,5 lt yakıt tüketimi oluyor, kimisine şaka gibi geliyor.

• Beğen

Suluova sizin oranın alüvyonu değil mi nasıl daha hafif oluyor 😂😂

E hani 95lik 3 lü 12 no çekiyordu 😂
Td90 4 lü dönerliyi çekebiliyorsa çokta abartmamak gerek bence. Şayet burda taban arazilerde o pulluğu t5115 lere 5440 50 lere takıyorlar. Diferansiyel mevzusuna gelirsek td dir çok görmemek gerekir 😂😂😂
MF 5713S traktöre de aynı pulluğu taksak 4,5 lt yakıyor , MF' dir , aslan besleyen yemini düşünmemelidir. :geek::geek::D

Yalnızca toprak yapısı değil yağış rejimi ve iklim de toprağın ağır nitelik kazanmasında etkili oluyor olabilir
Bizim topraklar orta-hafif nitelikteyken, eski yılların birinde temmuz nadasında ön teker büyüklüğünde kesekler çıkmıştı
Kışın aşırı yağışın ardından hızlı kurağa çekme sonucu toprak kütle şeklinde tuğlalaşıyor olabilir

Katılıyorum.Buna çiğnenmeyide ekleyebiliriz.Sılajlık mısır yeri sürümü ile dane mısır yerini bir tutamayız.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: KGN55
2011 yılında daha iyisi yoktu teknik veriler olarak beygirlerde Şuan bile tek tük var bu konuda cnh lider

Linkte Landini Globus 80 e ait Perkins 1004-42 kodlu motor var.
82 hp , 290 n.m. tork , tork rezervi %30 .
1400 rpm max tork tepesi , 2100-2200 rpm sabit güç aralığı bulunuyor.
Tork rezervi yüksek olan motorun devir azaltması biraz daha az olabiliyor.
T4030 ile arasındaki fark , 1400 rpm de tork yakalar , 2100 rpm de max gücü yakalar.
T4030 1200 rpm de tork yakalar, 2000 rpm de max gücü yakalar.
Pulluk sürümlerinde bu tarz motorları , motor anma gücü devirlerinde çekebilecekleri pulluklarla kullanmak gerekiyor.
Tav zamanlarında 3 soklu 12" dönerli , çift pulluk tekerli ve pulluk tekeri traktörün teker izini ortalayacak tarzda motor devri 2100-2200 rpm devirde yürüyecek gibi sürmek gerekiyor.
Derin sürüm ihtiyaçları olursa tekli dönerli pullukta düşünülebilir.
40 cm gibi sürüm yapılacaksa 16" * 2,54 cm : 41 cm , yavru pulluklu bir pulluk olabilir.
Traktörün max çeki kuvveti 3 ton civarında olabiliyor.
Pulluk başı çeki kuvvetleri 300-800 kg.f ,
4 * 800 kg.f : 3200 kg.f < 3 ton olduğunda traktör patinajda kalır.
Pulluk büyüdükçe pulluk başı çeki kuvveti 1 ton olabilir.
5 ton çeki kuvveti olan traktör arkasında 5 soklu dönerli pulluk taşıyabilecektir.
3 ton çeki kuvveti olan traktörde 3 soklu 14" dönerli pulluğu çekebilme kabiliyeti olacaktır.
3 ton çeki kuvveti olan 3,5 ton ağırlıktaki traktörde 400 n.m. tork , 75 kw motor gücü traktörün patinaj ortalamalarını %20 üzerine çıkarabilir. Motor güçlü , kasa hafif , uçan teneke Renault 11 Flash S gibi olur, verim alınmaz.
Traktörü asfaltta drug yarışına sokarız derseniz o zaman 100 hp , 400 n.m tork motor kullanılabilir.
İveco motor , Perkins motordan torku biraz daha yüksek olduğundan alt devirlerde 1200-1400 rpm yürüyen bir tık farklı olacaktır.
Zamanlama kayıpları olarakta nerdeyse birbirine benzer özellik gösteriyor, devirlenme ve vites değiştirmede bir tık ağır ayak kalabilir.
Perkins motorda 500 saat aralıkla motor yağı değiştiriyor, 12 000 saat motor ömrü bulunuyor.
Servis bakım maliyetleri de benzer olabilir.
MF 200 serideki 8000 saat motor ömrü olan motorlarla karıştırmayınız.
Landini veya Mc Cormick üzerindeki Perkins motorlar düzenli bakımı olursa 12 000 saat motor ömrünü de geçebilir.
Hızlanmayı ve çekmeyi düşündüğümüz kadar da traktörü istiap haddi 10 ton yükle durduracak fren sistemini de düşünmenizi tavsiye ederiz. Kolay gelsin.

• Beğen
Suluova sizin oranın alüvyonu değil mi nasıl daha hafif oluyor 😂😂
Aynen bayağı ağır ya videoda traktör 65 beygir inan 55 beygirde olsa çekerdi 😂

Buda bonus olsun iyiki sulova dedin kanıtlarıyla atıyorum iyi izle ağır mı değil mi ?

Bu traktör bizim arazide çekmeyi bırak taktıktan sonra o sabanı komple batıracak kadar hareket dahi edemez
Süper oldu sulova dediğin bak ne güzel kanıtları var açar izlersin 😂

Son düzenleme:
E hani 95lik 3 lü 12 no çekiyordu 😂
Td90 4 lü dönerliyi çekebiliyorsa çokta abartmamak gerek bence.Şayet burda taban arazilerde o pulluğu t5115 lere 5440 50 lere takıyorlar.Difransiyel mevzusuna gelirsek td dir çok görmemek gerekir 😂😂😂
Üstat hoca video ile olayı bence ispatlamış, ziraat mühendisi olabilirsin saygımız var ama herşeyi bilmek zorunda değilsin bence daha fazla cevap verme

• Beğen