Traktör Karşılaştırması

Arkadaşlar sahibindene bakıyorum kabini vb güzel özellikleri olan traktörlere benzeyen makineler bizim traktör den azıcık pahalı gıbı geldi satıp üstüne biraz para koyup bunlllllardan mı alsak bizim traktör 285 lik örnek olarak johndere yi seçtim tabbı bu olay New Hollanda felan var
Screenshot_20191216_103326_com.sahibinden.jpg
Screenshot_20191216_103227_com.sahibinden.jpg
Screenshot_20191216_103145_com.sahibinden.jpg

Şimdiye kadarki tecrübelerim ve çevreden edindiğim izlenimlere göre (genel olarak) MF ile sektöre giriş yapmış ya da çekirdekten sektörün içinde olan çiftçilerin bir sonraki traktör tercihleri de MF yönünde olmuş. FİATcılar ya FİAT da kalmış ya da NH ve CASE'ye yönelmişler.
Allah var MF 285 yakıt/performans/fiyat açısından güzel makina. Sizin traktör değişikliği ihtiyacınız eğer çevresel faktörlerse hiç düzeninizi bozmayın derim. Ancak size masraf çıkarmaya başladıysa ve artık beni bırak diyorsa, çok fazla külfete girmeden traktör değişikliği önerilebilir.
Ayrıca 285'in tadını çoğu traktör size vermeyecektir. Hayırlı bereketli günler.

Şimdiye kadarki tecrübelerim ve çevreden edindiğim izlenimlere göre (genel olarak) MF ile sektöre giriş yapmış ya da çekirdekten sektörün içinde olan çiftçilerin bir sonraki traktör tercihleri de MF yönünde olmuş. FİATcılar ya FİAT da kalmış ya da NH ve CASE'ye yönelmişler.
Allah var MF 285 yakıt/performans/fiyat açısından güzel makina. Sizin traktör değişikliği ihtiyacınız eğer çevresel faktörlerse hiç düzeninizi bozmayın derim. Ancak size masraf çıkarmaya başladıysa ve artık beni bırak diyorsa, çok fazla külfete girmeden traktör değişikliği önerilebilir.
Ayrıca 285'in tadını çoğu traktör size vermeyecektir. Hayırlı bereketli günler.
Yok bizim de 285 lik ler temiz hiç sıkıntı vermiyor değiştirme düşüncemiz pek yok ama çevresel faktörler etkiliyor

Biz traktör den pek anlamıyoruz ama John dereyi düşünüyoruz ama biraz daha zamanı var sence hangisi ıyı 600 dönüm felan kuru tarım var saysak
MF 285, 76 hp, 290 n.m. %30 tork yedekli bir traktördür.Yaş zeminde çeki olarak zayıftır.Steyr 768, 70 hp, 215 n.m. rampada ağır yük çekmede ve tutunmada daha başarılıdır.
MF 285, hidrolik pulluk hassasiyeti kuru zamanda çok güzel çalışır, pulluğu resmen asar ve yüzdürür.1 cm hassasiyetle ayar yapılabilir.Kuru sürümde patinaj ortalaması %10 civarları ideal oluyor.
JD 2130 76 hp, 245 n.m. ayrı bir ritimde pulluğa asılır.
Fiat 80 66, pulluk hassasiyeti çok ince değildir, dokununca kaldırmaya başlar, MF 285 gibi cm cm kaldırmaz, daha çok ciğerden asılarak pulluğu yürütür.Yaş sürümde farkı hissedilir.
Same Explorer 80, kumsal arazide farkı hissedilebilir.Stabil çalışmalıdır, Fiat,JD gibi ciğerden kükremez.
Perkins motordan sonra stabil çalışmalı motorlara geçmek ciddi bir adaptasyon süreci gerektirecektir.400 devir değiştirip vites yükseltmekten 800-1000 arası devir değiştirip vites değişimine gitmek gerekecektir, motorların zamanlama kayıpları fazla olur.
Traktör ehliyeti F grubunda kademe olur mu? Tır şoförleri SRC1,2,3,4 gibi ehliyetleri oluyor.

Yerli traktör bakarmısınız bilmiyorum örmek teşkil etmesi için yazıyorum 20gün kadar önce 2012 yada 2013 hattat a90 1300 saatte orijinal kabinli ince lastük traktör bakımları (motor yağı, şanzıman ve motor filtresi, kuru hava filtresi) satıcıya ait şekilde 63bin liraya alındı. Hattatın bu modellerinin piyasa böyle bir seçenek olarak düşünebilirsiniz şu zamanda borca girmek bir risk..