Traktör Şirketleri Hakkında Soruşturma

Rekabet Kurumu, tr pazarındaki markaların neredeyse tamamına soruşturma açtı. Boşuna dememişler keser döner sap döner gün gelir devran döner. Yani inşallah döner çok da güvenemiyorum.

Resimler ve ekler

• FnyI0hSWYAIo6EK.jpeg
    FnyI0hSWYAIo6EK.jpeg
    20.6 KB · Görüntüleme: 85
Rekabet Kurumu, tr pazarındaki markaların neredeyse tamamına soruşturma açtı. Boşuna dememişler keser döner sap döner gün gelir devran döner. Yani inşallah döner çok da güvenemiyorum.
haberi gördüm sevinçle paylaşmaya geliyordum ki siz paylaşmışsınız. Dilerim biz çiftçiler adına olumlu sonuçlar çıkar

fazla bişey beklememek lazım,

zengin arabasını dağdan aşırır, fakir düz ovada yolunu şaşırır demişler

yani ne çıkar bundan, pek bişey değişmez.

fakat şu yapılsa daha iyi olurdu

dışarıdan her tür marka traktörü getirip satmak serbest , yok belge izin distrübütörlük anlaşması varmış yokmuş bakmadan getirin satın diyecekler, herkes getirip satabilecek, işte o zaman rayına girecektir traktör pazarı.

Ben özellikle bazı markaların malı yok yere karaborsa yaptığını düşünüyorum. Her şeyi yerli olan bir marka nasıl oluyor da mal yok diyor sıraya koyuyor. Teknolojik bir özellik olmayan traktör. Beyin yok birşey yok. Neden üretilmiyor. Neden fiyatlar her ay yükseliyor, her ay zam. Olmayan şeye nasıl zam geliyor. Çok değişik bir hal aldı bu süreç. 2021 yazın da 350.000 TL olan sıfır 100 Hp bir traktör şuan 1.2 mi 1.3 mü artık Milyon lira. Ben şahsen takip edemiyorum artışı. Ne oldu da bu kadar zam geldi. Tamam herşeye zam geliyor da. Her ayda zam gelmez ki. Firmalarda da suç var bu işi bu zamana kadar takip etmeyip frenlemeyenlerde de suç var. Traktör alan da zaten artık ya yatırım diye alıyor, yada seneye kalırsa zaten iyice artacak alamayacağım diye alıyor. Biz 2021 yazında olmayan traktöre yazılsaydık 350.000 TL' ye alıyorduk. Mal yok ortada ne zaman gelir belirsiz diye almadık. Aynı yılın Ekim ayında 465.000 TL' ye yeni modeline yazılın dediler. Yine yazılmadık çünkü mal yok. En son geçen Eylül ikinci el 2014 model traktörü 610.000 TL' ye aldık. Anlayın aradaki anlamsız artışı. Özellikle 2022' ye girer girmez bu artış patladı gitti ve artmaya da durmadan devam ediyor. Nerdeyse 2 sıfır traktör alacağın paraya 1 sene sonra ikinci el hem de yaklaşık 10 senelik bir traktör alıyorsun.

Bayilere gelen tüm araçlar stoğa depoya garaja vs bir yerlere çekiliyor.teşhirde sergilenen numunelerin haricindeki tüm araçlar arka bahçeye gidiyor.araç satın almak isteyen müşteri geldiğinde liste fiyatından 100-150 fazlasına hazır stokta bekleyen araçlardan birisini veriyorlar. Bayi araçları tutabildiği kadar elinde tutuyor, zira altı yedi içinde aracın liste fiyatı 100-150 binden kesin fazla artacağı için bayi 6 7 ay elinde tutmuş gibi kar ekleyerek satış yapıyor.
Şimdi taraflara bakalım;
1 araç üreticisi: durumundan çok memnun, bayilere gönderdiği tüm araçların anında ödemesi yapılıyor, üretim tüm hızıyla devam ediyor
2 bayi; durumundan memnun, elindeki araçlar liste fiyatının çok üzerinde satılıyor veya arka bahçede kimsenin haberinin olmadığı stokta bekleyenlerse durduğu yerde değerleniyor
3 alıcı; araç satın alabilmek için bayiye %10 civarı haraç vermek zorunda
Bir de baş harami devlet var, o bu işin neresinde?o sadece vergisini alıp almadığına bakıyor.mal ne şekilde el değiştiriyor umrunda bile değil.
Kimse de fiyatlar düşecek falan sanmasın, devlet daha ne olup bittiğine bile hakim değil, hakim olsa bile umrunda değil.anca daha soruşturma yapıp ne olduğunu anlayacaklarmış.

Son düzenleme:

Bende bir sonuç çıkmayacağını düşünüyorum, üç harfli zincirlere milyonluk cezalar kesildi ne oldu?Etiketleri tekrar değiştirip cezaları vatandaşa ödettiler...
Dün sarı ilanlarda kontrol ettim,bizim buralarda iki encok üç sene önce 8-10 bin olan dekar fiyatları 100 binleri geçmiş,milyonluk olmuş.Bizim tarlalardaki 300,400 mt lik hisse paylarını o vakit halledelim dediğimizde babam hele dursun onlar diyordu.Fiyatlar buralara gelmiş, artık kim nasıl halleder.Kimler Alir verir de mülkünü temize çıkarır. Bu vakitten sonra buralarda tarlalar el değiştirir artık.
Ah babam ah diyorum...

Yükseleceği kadar yükselmiş zaten üç beş ceza keserler tamam dokunurmu 20 /30 traktörü yok sayar
Bu güne kadar Denetlemeyen görmezden gelen her ay 70/90/100 bin zam koyan fabrikatör kodamanlar üretip yok diyenler alıp arka bahçeye depolara istifleyenler fabrika satış fiyatının üzerine yahudilik yapıp 50/100 fazla isteyenler beş yaşında 2000 saatte sıfır ayarında deyip sıfır traktör parası isteyenler Allah sonsuz kere BELANIZI versin
keyfe keder sordum 2017 5075e 1500 saate 750 bin istedi ya la bide abdes almış kasıla kasıla yürümesi yokmu ofise doğru girdik günaha seni......
yahudi benzetmedinden dolayı o kesime ait insanlardan özür dilerim

Bu Ocak ayında sıfır kredili traktör için 4 yıl satamama şartı getirildi.
Dilerim işe yarar çünkü olay nerede patlayacağı bilinmeyen saadet zincirine döndü.Bizim köylülerin tahmini sıraya girenlerin bu şart nedeniyle vazgeçip 100-150 bin zararla patlayacağı.Anlaşılan Ziraat bankasından sinyallerin verilmesi etkili olmuş gibi. Tarla tapularını alan anasına,danasına, bebesine traktör alıyorum numarasıyla Ziraat'in kapısına dayanmış.
Aradaki kazancın 80 milyon vatandaşın kesesinden ödendiği haksız kazancın daniskası.Ziraat aradaki faizi görev zararı yazıp hazineden alıyor, kimin hazinesi?
Traktörün eskimiş yenilersin anlarım, yetmiyor ikincisini alırsın anlarım zaten bu indirimli faizden amaçlanan makina parkının yenilenmesi, takviye edilmesi ama kapında 2-3 traktörün var yatırımlık alıyorsan bunun adı başka birşeydir, yazamam.
Karar çok geç alındı ama son derece olumlu.Patlayacaklara da oh olsun.Cebe atacakları parada evine ekmek alamayan insanlarında hakkı vardı.İnsan biraz utanır sıkılır,devlet hazinesinden yemlenmenin ne alemi var?
Bunların yüzünden dolaylı olarak ikinci el piyasası da kudurdu,sıfır alamayıp ikinci el alıp ihtiyacını görmek isteyen onunda yanına yaklaşamaz oldu.

Son düzenleme: