Traktörde teker arası genişliğinin çekişe etkisi var mıdır?

Ynt: Traktörde teker arası genişliğinin çekişe etkisi var mıdır?

Ben genisletmeden once kudret pullukta patinaja düsuyordu be pulluk izden disarda gidiyordu jantlari ic dis yaptim simdi 5 14 inç tam diş yanaktan gidiyor traktörün arka daja iyi oturuyor

fatihcastle link=topic=81517.msg967055#msg967055 date=1423177524' Alıntı:
Ben genisletmeden once kudret pullukta patinaja düsuyordu be pulluk izden disarda gidiyordu jantlari ic dis yaptim simdi 5 14 inç tam diş yanaktan gidiyor traktörün arka daja iyi oturuyor
sımdı patınaja dusmuyor demı ? genısletınce ? ama daha cok bayılır eskısınden

Bayilmasinada pompa ayariyla çözüm bulduk su an cok memnunum hem şekli yerine geldi hem gücü bide herşeyden once direksiyona oturunca güven veriyor heleki şu haşmetlerin jantlarini acmamak hic akil isi degil uzaktan cok cirkin görünüyor

fatihcastle link=topic=81517.msg967058#msg967058 date=1423178033' Alıntı:
Bayilmasinada pompa ayariyla çözüm bulduk su an cok memnunum hem şekli yerine geldi hem gücü bide herşeyden once direksiyona oturunca güven veriyor heleki şu haşmetlerin jantlarini acmamak hic akil isi degil uzaktan cok cirkin görünüyor
hocam genısleterek fızıken zaten bayılması gerekıyor bayılmaması fızık kurallarına aykırı olurdu :D onuda pompayla cozum bulmussun kısaca solemek ıstedıgım şu yanı genısleyınce bayılma eskısınden fazla oluyor ...

Smf link=topic=81517.msg967042#msg967042 date=1423176527' Alıntı:
traktorlerın jantları kısa veya uzuyabılıyor jantlardan zaten sıtede bu olayı yapanlar daha ıyı anlar olayı genısletenler bır vıtes dustugunu veya cıktıgı bayırda durumu daha ıyı anlar
Vites değiştirecek kadar fark olacağını zannetmiyorum, cüzi bir şeydir bence.

Smf link=topic=81517.msg967060#msg967060 date=1423178313' Alıntı:
hocam genısleterek fızıken zaten bayılması gerekıyor bayılmaması fızık kurallarına aykırı olurdu :D onuda pompayla cozum bulmussun kısaca solemek ıstedıgım şu yanı genısleyınce bayılma eskısınden fazla oluyor ...
Su haliyle sıfır geldigi halinden seri mesela artik rampalarda vites düşmuyorum ki bu erkuntun kronik hastaligidir

fatihcastle link=topic=81517.msg967062#msg967062 date=1423178611' Alıntı:
Su haliyle sıfır geldigi halinden seri mesela artik rampalarda vites düşmuyorum ki bu erkuntun kronik hastaligidir
Vites değiştirecek kadar farkediyor mu Fatih? Kaç santim açtın sen tekerleri?

Zaten kudrette kulak yok mecbur sol sağ yaptim o da toplamda 18 cm genisletti hatirladigim kadariyla önleri de arkanin iz ortasina oturtturduk bu genisligin bi artisi da motorun turunu da açtim hemen hemen tekceker bi traktor kadar manevraya sahip oldu ben bayilma sorunun pompa ayariyla çözdüm yakit ayni cekis artti jantlari acmadan once pullukta tırmalıyordu simdi kalmadi desem yeridir bence cok faydasi var ben mf4255 i de açmıştım be memnundum

sonuc olarak bayılma olur bu marka gozetmeksızın az genısletırsen az bayılır cok genısletırsen cok bayılma olur bunu demek ıstedım ıyı geceler

Bence 3 ana etken var.
1- dingil açıklığı ( ön ve arka)= sarsıntı ve güç
2- teker arası ( ki konumuz)= denge ve çekiş
3- teker jant yüksekliği = güç ve çekiş
bu üç etken birbirleriyle doğru orantılıdır. Kısaca sadece biri değil üçünün de büyümesi ve küçülmesi istenen sonucu verir. Tek başına yapılan, (yatay büyüme) diye tarif etmekte sanırım bi sakınca yoktur.

Smf link=topic=81517.msg967042#msg967042 date=1423176527' Alıntı:
traktorlerın jantları kısa veya uzuyabılıyor jantlardan zaten sıtede bu olayı yapanlar daha ıyı anlar olayı genısletenler bır vıtes dustugunu veya cıktıgı bayırda durumu daha ıyı anlar
şimdi bağzı markaların compact traktörlerde arka ve ön akslar çok kısa yapılmış ve jantlar terse çevrilip takılmış.bunun çekişe avantajı ne olabilir.ama lastik araları aynı genişlikte.

Ali KOÇKAYA link=topic=81517.msg967090#msg967090 date=1423204796' Alıntı:
şimdi bağzı markaların compact traktörlerde arka ve ön akslar çok kısa yapılmış ve jantlar terse çevrilip takılmış.bunun çekişe avantajı ne olabilir.ama lastik araları aynı genişlikte.
hocam bır sn kıtaptan foto yu cekıcek daha ayrıntılı anlarsıjız

resımlerde oklarlar gosterdıgım MİL NE KADAR UZUN OLURSA GÜC KAYBI O KADAR COK OLUR ne kadar kısa olursa guc kaybı az olur.

dostum dıngılın kısa veya uzun olması cekıse bıre bır etkı eder sen 240 lık mf nın dıngılını 2 metre yap koy tarlaya patınaj etmeden gıder ama cok guc harcar neden cunku aktarma organlarında mesafe ne kadar artarsa kuvvet kaybı okadar fazla olur ! o mf nın dıngılını 1 metre yap bu sefer de patınaj dan yurumeyez neden cunku dıngıl kısa guc hemen tekerlere ıletılıyor kayıp az ve bu kayıbın az olması patınaja sebeb oluyo bunu daha ayrıntılı sekıldede acıklıyabılırım
54c traktörüm var lastikler sıfır olduğu için şimdi düz taban lastik atamıyorum ama tahmircim dedi ki arka lastiklerin yerini değiştirelim sağı sola solu da sağa takalım 10 cm den fazla genişleyecek dedi batinaj etmez avantajları ve dezavantajları nelerdir başka

54c traktörüm var lastikler sıfır olduğu için şimdi düz taban lastik atamıyorum ama tahmircim dedi ki arka lastiklerin yerini değiştirelim sağı sola solu da sağa takalım 10 cm den fazla genişleyecek dedi batinaj etmez avantajları ve dezavantajları nelerdir başka
54 C tek çeker traktörün arka dingil genişliğini arttırma derim. Çünkü büyük ihtimalle 3 lü pulluk kullanıyorsun, yani sol teker izini götürmüyordur, teker aralarını arttirirsan pulluğun egzantrigini de kaydirman gerekecek, sonra sol teker izinden iyice sağ taraftan sürüm yapmış olacaksin, bu durumda traktörün pulluğun çeki merkezi daha sağa kayacak ve sol teker daha fazla patinaj edecek.
Ben 2 li pulluk ta, 3 lü pulluk ta 4 lü pulluk ta kullandım. 2 li pulluk ta sol teker patinaj manyağı oluyor, 3 lü de sol teker patinaj görece azalıyor, 4 lü de daha azalıyor.
Mesela cizel ile sürüm ysptiginda ise hiç bir fark olmaz.
Benim tavsiyem ön dingili genişlet, fabrikadan çıkışta ön lastikler arka lastiklerin iç izine paralel, bunu arka lastiklerin dış izine paralel yapmaktır.
Bunun en büyük faydası pullukta ön lastiklerin hafifçe sola bükülü gitmeyi azaltıyor, çünkü traktör sürülmüşe kaçmasın diye pulluk duvar izinden götürmeye çalışmak oluyor, fakat önler genisleyince pulluk duvarı izine yapıştırma gerek kalmıyor, direksiyonu tam düz tuttuğun halde arka lastikler sürülmüşe binmemiş oluyor.
Sonuç olarak 54 C nin arkaları değil de onlerin mesafeyi genişlet, benim tavsiyem bu.

Bilindiği gibi traktörlerde teker arası genişlikleri daraltılıp genişletilebiliyor. Acaba çekiş gücü ya da patinajın azalması durumlarını dar şekilde ya da geniş şekilde nasıl etkiler ya da dar veya geniş olması çekişi etkiler mi?
Merhabalar traktörlerdeki dingil genişliği makinanın çekiş gücüyle ilgisi yoktur! Tamamen arazi koşullarına göre kullanım amaçlı detaylandırılır! Yüksek engebeli alanlarda özellikle tercih edilir geniş iz👍🏻 Birde bahçe traktörlerinde makina ebatını küçültmek ve daha güçlü yol tutuş amaçlı kullanılmaktadır...