TürkTraktörden Finansman Kampanyası

Erkunt Traktörden sonra TürkTraktörden de yeni bir finansman kampanyası geldi. 5 yıl ödeme planı sunan TürkTraktör de faiz oranları yıllara göre 1,99 ile 3,59 arasında değişkenlik gösteriyor olup 2 Milyona kadar finansman sağlayacağını açıkladı.

FB_IMG_1707817183425.jpg

Bu kampanyaların artık pek bir anlamı kalmadı. 2 milyona geri ödeme 3 yılda %100’e yakın. Çiftçi bu kadar para kazanamıyor ki bunu ödesin. Eskiden 150 dekarlık kuru tarımdan 60-70 beygirlik traktörün hem taksidini çıkarıyorduk hem de ekipman alacak kadar para geçiyordu elimize. Güncel ürün fiyatı ve makine/ekipman fiyatlarıyla bu artık mümkün değil.

Çiftçilik sadece bir mecburiyete dönüşmüş yoksa bu piyasa şartlarında hiç kimse bu mesleği yapmaz.

• Beğen
Tepkiler: kazanliii
Geçen yıl Mart ayında kullanılan 600 000 TL kredinin ilk taksidi 140 000 TL civarında idi.
Totalde, hepsi içinde beş yılda , 800 000 TL gibi ödemesi oluyordu.
Temmuz ayında kullanılan 550 000 TL kredinin 720 000 TL geri ödemesi vardı.
3 yıl taksit zorunluluğundan 240 000 TL taksitleri oldu.

2018 yılında 50 000 TL, beş yıl, kredi kullanan 55 000 TL ödüyordu.
Damda kasaplık bir yular çoğu zaman 10 000 TL üzeri fiyattaydı.
Damdaki hayvana güvenip traktör alınmaz.
Tarım sadece traktörden ibaret değildir, bunun arkasına ekipman gerekir.
Ekeceğimiz ürünlerin finansmanı gerekiyor.

Emekli maaşı bin Lira iken on bin Lira traktör taksidi ödenebiliyordu.
Emekli maaşı on bin Lira iken yüz bin Lira traktör taksidi ödenebilir.

Geçen yıl Mart ayında kullanılan 600 000 TL kredinin ilk taksidi 140 000 TL civarında idi.

Emekli maaşı 10 bin lira traktör taksidi 500-600 bin lira. Bunlar, herhalde buğday başağından altın ürettiğimizi falan düşünüyor hocam.

Bu saatten sonra traktör firmaları daha çok kampanya çıkarır. Ama satış adetleri çok düşecek.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Miktar ne olursa olsun en mantıklısı 3 yıl gibi görünüyor. Kazanç ne olur bilemem ama bu piyasada bu oranlar bence iyi. İthal traktöre 3.9 oran verenler kampanya yaptım diyorlar 3 yıla. 1.200 e 2.59 oran 3 yıl gayet uygun. New holland sevmesem de piyasayı okuyup aksiyon almaları güzel.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.

30 yıl önce aynı beygir gücünde traktörü 5 yıl kullanıp sıfırı ile yenilediğimiz zaman 5 yıl kullanılmışı verip üzerine 60 ton buğday parası veya 200 ton pancar parası veriyorduk, sıfırlıyorduk

15 yıl önce aynı beygir gücünde traktörü 10 yıl kullanıp sıfır ile yenilediğimiz zaman 10 yıl kullanılmışı verip üzerine yine 60 ton buğday parası veya 250 ton pancar parası veriyorduk, ürün karşılığına bakıyordum anlayacağınız, yaşanmışlıklar bunlardır.

Şimdi aynı beygir gücünde 10 yıllık kullanılan traktörü versem, sıfırına almak için üzerine 120 ton buğday parası veya 500 ton pancar parası vermem gerekicek, yenilemek için vermem gereken ürün miktarı iki katına çıkmış, hatta daha fazla olmuş görünüyor, parasal rakamdan bahsetmiyorum bakın ödemek için üretilen ürün miktarından bahsediyorum, tarladan toplanan ürün miktarından.

Demekki 3-5 yıl ödemeli alsam dahi geçmişe göre çok zararda olucam.

Fazla ürün parası vermek akıl mantık dışı, 15 yıl yada 30 yıl öncesi ekonomik durumdan bugün ne değiştiki ben daha fazla tonajda ürün parası vereceğim yenilemek için.

Bu iş yapılacak en son işti zaten artık iş bile değil, nüfus arttı, artan nüfus kentlerde yığıldı geliri yok, günde 3 öğün sabah öğlen akşam karnı doysun diye yönetimler sürekli tarım ürünleri fiyatlarına baskı yaptı, gıda fiyatı artmasın diye elinden geleni yaptı, böylece tarım ürünleri fiyatları düşük kaldı, fakat girdiler muazzam yükseldi, bu durumda çiftçinin yükü kaldırması imkansız, borçla bu işi yapmaya teşvik ediyorlar ama her yıl yüksek miktar taksitle bu iş yapılmaz gerçekten, daha üretmek için gübresiydi ilacıydı tohumuydu bi ton girdi varki ürün fiyatı düşük kaldığı için onlarada 2-3 kat ürün satarak ulaşılabiliyor artık.

Son düzenleme:

1707969371096.png

Bu oranlara mantıklı diyen arkadaşlar bari siz yapmayın. Siz çiftçisiniz, bu ülkenin insanları yaşamını sürdürsün diye gıdayı üretiyorsunuz. Bu traktörleri alıp seyahat mi ediyorsunuz ya da AVM’ler önünde alışveriş için park kuyruğuna mı giriyorsunuz? Bu demir düzenekleri ile tarlada üretim yapıyorsunuz, o yüzden bu oranlar hiç de mantıklı değil.

Bu oranlara mantıklı diyen arkadaşlar bari siz yapmayın. Siz çiftçisiniz, bu ülkenin insanları yaşamını sürdürsün diye gıdayı üretiyorsunuz. Bu traktörleri alıp seyahat mi ediyorsunuz ya da AVM’ler önünde alışveriş için park kuyruğuna mı giriyorsunuz? Bu demir düzenekleri ile tarlada üretim yapıyorsunuz, o yüzden bu oranlar hiç de mantıklı değil.
evet, sonuçta bu demirleride hakkıyla 5 yıl kullandınmı eskiyor, 10 yıla demode, hadi koy yerine böyle pahalı pahalı.... olacak iş değil, tarımsal ürün değerlemesiyle ederinin 2 katı olmuş.

Piyasada 3.9 u kampanya diye yutturanların karşısında 2.59 gayet mantıklı. İhtiyacı olup da alacaklar için konuşuyorum. Enflasyonun böyle çılgın zamanında bu kredi uygun. Ha dersen ki kredi oranları resmi kanallarca düzenlenmeli buna bir itirazım yok. Lakin traktör piyasasında % 50 ye yakın paya sahip CNH bu hareketiyle ihtiyaçları görüp çalışma yapmış ve faiz ateşini nispeten kesmiş.

Ürünler ucuz asla itirazım yok haklısınız.
Traktörler aşırı pahalı asla itirazım yok haklısınız.

• Beğen
Tepkiler: Cotyarî Evîne
Cenap kardeşim öncelikle yuvaya dönüşünüze çok sevindiğimi belirteyim.
Piyasalar allak bullak.Kimse önünü göremiyor.Malı olan yerine koyamam diye satmak istemiyor satacaksa beklenen enflasyona kendi kafasından bir pay daha ekleyip satmaya çalışıyor.Tüm masraflarımı en az bir kat fazla yaparak bir önceki yılın aynı parasına mısır ve buğday sattım.Piyasam kontrol altında olmasa bende ürünümü düşük paraya satmak istemem.Bir traktör fabrikasında en az 500 kişi çalışır.Asgari ücret artışı herşeyi artırıyor.Ücret artışı-Fiyat artışı kedinin kuyruğunu kovalamasına benzer bir döngü-sarmal yarattı.Bütün giderlere narh konamıyor.Bizim üründe elimiz kolumuz bağlı ama herşeyin uçuşu serbest.Avrupa ülkelerindeki çiftçi eylemleri boşuna değil.Onlarda ucuz Ukrayna tahılı nedeniyle yakınıyorlar.
NH nin oranları beklenen enflasyona göre 3 yıl için iyi görünüyor.Yarısını ödeyerek 2.5 m luk PS li 4WD KK common rail bir traktör edinilebilir.
Konu dışı olacak, 100000 dolara Tesla alan şehirlerde kendini bi b.k sanıyor. Çoğumuzun traktörü 1-1.5 tesla ederinde.AVM ye traktörle gitsek daha havalı oluruz.Yanlış anlaşılmasın, çalıştıkta aldık, çamurla savaştık,üretim yaptık, hepimize helal olsun.

Son düzenleme:
Cenap kardeşim öncelikle yuvaya dönüşünüze çok sevindiğimi belirteyim.
Piyasalar allak bullak.Kimse önünü göremiyor.Malı olan yerine koyamam diye satmak istemiyor satacaksa beklenen enflasyona kendi kafasından bir pay daha ekleyip satmaya çalışıyor.Tüm masraflarımı en az bir kat fazla yaparak bir önceki yılın aynı parasına mısır ve buğday sattım.Piyasam kontrol altında olmasa bende ürünümü düşük paraya satmak istemem.Bir traktör fabrikasında en az 500 kişi çalışır.Asgari ücret artışı herşeyi artırıyor.Ücret artışı-Fiyat artışı kedinin kuyruğunu kovalamasına benzer bir döngü-sarmal yarattı.Bütün giderlere narh konamıyor.Bizim üründe elimiz kolumuz bağlı ama herşeyin uçuşu serbest.Avrupa ülkelerindeki çiftçi eylemleri boşuna değil.Onlarda ucuz Ukrayna tahılı nedeniyle yakınıyorlar.
NH nin oranları beklenen enflasyona göre 3 yıl için iyi görünüyor.Yarısını ödeyerek 2.5 m luk PS li 4WD KK common rail bir traktör edinilebilir.
Konu dışı olacak, 100000 dolara Tesla alan şehirlrde kendini bi b. sanıyor. Çoğumuzun traktörü 1-1.5 tesla ederinde.AVM ye traktörle gitsek daha havalı oluruz.Yanlış anlaşılmasın, çalıştıkta aldık, çamurla savaştık,üretim yaptık, hepimize helal olsun.
Eyvalallah abi, bir de AVM önünde ön TLS ile mercedesin yaptığı hereketi yaparız. Benim burda aslında karşı çıktığım şey ürün fiyatlarının aşırı derecede düşük kamasıdır.

Piyasada 3.9 u kampanya diye yutturanların karşısında 2.59 gayet mantıklı. İhtiyacı olup da alacaklar için konuşuyorum. Enflasyonun böyle çılgın zamanında bu kredi uygun. Ha dersen ki kredi oranları resmi kanallarca düzenlenmeli buna bir itirazım yok. Lakin traktör piyasasında % 50 ye yakın paya sahip CNH bu hareketiyle ihtiyaçları görüp çalışma yapmış ve faiz ateşini nispeten kesmiş.

Ürünler ucuz asla itirazım yok haklısınız.
Traktörler aşırı pahalı asla itirazım yok haklısınız.
Ah keşke ürün fiyatları da ederini bulsa

Ah keşke ürün fiyatları da ederini bulsa
Ürün fiyatları ederini bulmasına hiç fırsat verilmiyorki, bakın mercimeğin ithalatında vergiyi kaldırmışlar, ithal getiriverecekler, yabancı üretici kazansın diye, mercimeği burada eken çiftçi ise ötv li kazık fiyata mazot kullanarak üretecekde kazanacak öylemi, dışardan gelenden vergi alma, içerde üretenden dolaylı vergi topla, bu gidişle göremeyiz o günleri malesef.

• Beğen
Tepkiler: Cotyarî Evîne

Ürün fiyatları ederini bulmasını geçtim, üretici buğdayını satamıyor alan yok, fakat habere bakın, rusyadan 9 milyon ton buğday ithal etmişiz, tmo nun depoları rus gemilerinden boşaltılan buğdayla dolum yapılırken patlar tabi, çatlayana patlayana kadar rusyadan buğday alın aferim, ukraynadan gelen buğdayın rakamı ortada yok daha açıklamadılar.

Bu durumda içeride malına alıcı bulamayan üretici ne yapsınki?