Trakya birlik ve TKK 2017 yılı mahsülü ayçiçeğini fark ödemesi yapıcak mı?

Azönce TB likten yetkili biriyle görüştüm
Şuan gündemde olmadığını verilmeme ihtimali yksekmiş.zaten birazdan destekler yatmaya başlıyacak bizler alıcağımız desteklemenin rehavetiyle unutulur gider.aynı seçimlerde yaptığımız gibi.herkes halinden çok memnun maşallah durmak yok yola devam!

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Bunların hepsi kandırmaca tüccar temiz 1700 e çiçek topluyorken bunlar 1650 den topladı. Sonra fark vercez vs döviz nereye geldi neyin farkını vercen sen. Tüccar ile alışveriş daha avantajlı bizim bölgemizde.

Bu yıl ayçiçeği fiyatları iyiydi tabikidr daha iyi olabilir. Fakat TB liği kötülemek olmaz orası olmazsa ayçiçeği hasatı gelince tüccar çiftçiyi ne hale gelir şükretmek lazım.

• Beğen
Tepkiler: sezgin39
Evet bu yıl Trakya birlik ayçicek alım fiyatları açıklarken geçen yıllarda olduğu gibi avans fiyat değil de kesin alım fiyatı diye açıkladı.

Lakin ben dahil çoğu çiftçi bunun ne anlama geldiğine takılmadı. Şimdi anlaşılıyor ne demek olduğu.

Tüccara dökmek ile yağlı tohumlara dökmek arasındaki farka gelince ise:

Şahsen bölgemizde tüccar peşin 1600₺ civarı fiyat ile hiç bir şeye bakmaksızın topladı. Çoğu kişiye Yağlı tohumlar fiyat açıklandığı için geç ödeme yapıldı. Bu süreç uzayınca tüccar alım fiyatını düşünürdü. Yağlı tohumlar elbette bir takım yanlışlar yapıyor ama yine de tüccarın insafına kalmakta pek akıl işi gelmiyor bana.

Ben 46.2 ila 48.2 yağ oranı ile 1875₺ ile 1925₺ fiyata döktüm bu arada.

Tb yi birçok konuda eleştiriyoruz çoğuda haklı eleştiriler lakin tb olmasın tüccar daha acımasız bana göre , şunu tartışabiliriz daha iyi hizmet vermek için tb neler yapabilir

fikirlerine katılmakla birlikte biraz eksik çiftçiler bilinçlenerek kime oy atmasını bilmeli hizmeti tam almalı yapılan işleri takip etmeyi bilmeli ve öğrenmeye açık olmalı kanaatindeyim.

bir de anektot kısaca yazayım. yazın başı yağlı toğumlara üye olmak için müracaat ettim. beni müdür beyin odasına yönlendirdiler. müdür bey ne zamandan beri çiftçilik yaptığımı sordu. bende çok eskiden beri yaptığımı söylediğimde de <şimdiye kadar nerede olduğumu> imalı bir şekilde sorunca ve adımı küçük not kağıdına yazınca bende hiç bir şey demedim ama yaptığının ne kadarı doğru bilemem. üzüldüm . çünkü sizlerin seçtiği veya görev verdiği insanların beni sorgulama hakkı olduğunu düşünmüyorum. TB ten çıkış o çıkış bir daha da uğramadım.