Trakyada kuraklık ve üre kullanimi

23.04.2014
2,794
1
2,170
edirne

Trakyalı arkadaşlar gübre işini ne yaptınız? Bölgemizde gübreler atıldı fakat kurak ve sıcak hava devam ediyor 20gun önce gübre atılıp hiç yağmur düşmeyen yerler var sizce bu gübreler kaybolmusmudur bende dün arazilerin yarısına gübre attım bugün sıcak ve rüzgarlı hava var salı günü 2-3mm hafif bir yağış gözüküyor o zamana kadar sizce bizim gübre amonyak gazına dönüşüp ucarmi yaptığımiz uygulama boşa gider mi ?

Trakyalı arkadaşlar gübre işini ne yaptınız? Bölgemizde gübreler atıldı fakat kurak ve sıcak hava devam ediyor 20gun önce gübre atılıp hiç yağmur düşmeyen yerler var sizce bu gübreler kaybolmusmudur bende dün arazilerin yarısına gübre attım bugün sıcak ve rüzgarlı hava var salı günü 2-3mm hafif bir yağış gözüküyor o zamana kadar sizce bizim gübre amonyak gazına dönüşüp ucarmi yaptığımiz uygulama boşa gider mi ?
Dogu marmaradayim
Bende 26 ocakta gubre attim aksamina 10 gun guzel yagis aldik yaklasik 10 gundur gunesli ozman bnle dalga gectiler simdi gubremi atilir diye şimdi herkez kara kara düşünuyor salıdan sonra bi yağis gorunuyor bi 12 13 kg daha atmayı düşunuyorum
Senin gubrede saliya kadar en az %70 90 kayip olur gecmis olsun

Bu sıralar hava durumlarından başka bir şeye bakamaz olduk. Geçen hafta geliyor denen yağışlar gelmemişti. Bu haftaya kaldık derken bu haftadaki yağışlar da vakti yaklaştığında ya azalıyor ya da kalkıyor. Şu anda takipteyiz. En azından 10 kg civarı bir yağış olmadan atmamak lazım. Bizde de bir iki günden beri atan arkadaşlar var. Hatta geçen haftada da atan birkaç kişi olmuştu ve yağmur hala nezaman nekadar yağacağı netlik kazanmadı. Toprak kuru olduğu zaman atılan gübrenin tamamının havaya uçması söz konusu. İlk 24 saatte yüzde beş ve sonraki her gün için de bu oran hep ikiye katlanarak gidiyor. 5_10_20_40_80 gibi. Bir hafta yağmur olmaz ise gübre falan kalmaz deniyor.

Kardeşim bence ure gübresini arkasi kurak gelecek donemde kullanmamak gerekir diye düşünüyorum. Memleketmizde bahar sartlari belli ,bahar kurak gecebiliyor.Ayrica yağmur konusunda tam emin olmadiktan sonra atmamak lazım.Yani baktın yagis ihtimali %75,80,90 at gübreni.Valla akşam sabah sürekli hava durumu kovaliyorum.
Daha önceki konularda,yanlış olmasın sebazios Yılmaz hoca gubre kayıplarından bahsetmişti.Dayanimi en az olan üre, en fazla olan CAN di galiba.

Kardeşim bence ure gübresini arkasi kurak gelecek donemde kullanmamak gerekir diye düşünüyorum. Memleketmizde bahar sartlari belli ,bahar kurak gecebiliyor.Ayrica yağmur konusunda tam emin olmadiktan sonra atmamak lazım.Yani baktın yagis ihtimali %75,80,90 at gübreni.Valla akşam sabah sürekli hava durumu kovaliyorum.
Daha önceki konularda,yanlış olmasın sebazios Yılmaz hoca gubre kayıplarından bahsetmişti.Dayanimi en az olan üre, en fazla olan CAN di galiba.
Haklısın 3gun rüzgar gösteriyor du arkasi yağmur attık fakat yanlış yaptık yagmasa büyük kayıp yasayacagim

Bu sıralar hava durumlarından başka bir şeye bakamaz olduk. Geçen hafta geliyor denen yağışlar gelmemişti. Bu haftaya kaldık derken bu haftadaki yağışlar da vakti yaklaştığında ya azalıyor ya da kalkıyor. Şu anda takipteyiz. En azından 10 kg civarı bir yağış olmadan atmamak lazım. Bizde de bir iki günden beri atan arkadaşlar var. Hatta geçen haftada da atan birkaç kişi olmuştu ve yağmur hala nezaman nekadar yağacağı netlik kazanmadı. Toprak kuru olduğu zaman atılan gübrenin tamamının havaya uçması söz konusu. İlk 24 saatte yüzde beş ve sonraki her gün için de bu oran hep ikiye katlanarak gidiyor. 5_10_20_40_80 gibi. Bir hafta yağmur olmaz ise gübre falan kalmaz deniyor.
Granül gubredede kayıplar bu kadar çok mu

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bilinçli çiftçinin bir takvimi olur, bir planı olur, bir stratejisi olur
Salı günü yağmur yağacak diye gübreyi attıysanız sizi tebrik ederim.bir strateji ve plan dahilinde, gübre atım zamanı kaçmadan gübrenizi atmışsınız
Cebraille anlaşması olan çiftçi mi var?
Takdir Allah'tan kardeş, nasibin kadar fayda görürsün

Arkadaşlar günümüz şartlarında gubreucuz degil ve cok pahalı. Bu yuzden uygulama yapılacak ise, nokta atışı yapmalı. Bu gübreleme denen iş 365 gun de 2 defa yapılacak öyle degilmi iyi düşünüp hamle yapmak lazım.Tabiki takdiri ilahi ama tedbir ve ehemmiyetinizi iyi almalıyız.
Herkesin elinde son sistem telefonlar var .Bir sürü kanaldan hava durumu öğrenebiliriz.
Gun içinde rüzgar hızını bile veriyor o zaman gerekirse gece uygulama yapmalı hatta mümkünse uyku o gece ertelenmeli.Durum bu şekilde Ha adamın vardır 1000 dönüm buğdayı o ayrı bir durum.
Biz yeri geldi gece süne ilacı uyguladim sırf arilar ölmesin diye .
Çiftçilik de diğer meslekler gibi;
Siz ne kadar önemser iseniz o da size o kadar karşılık verir .👋

Arkadaşlar günümüz şartlarında gubreucuz degil ve cok pahalı. Bu yuzden uygulama yapılacak ise, nokta atışı yapmalı. Bu gübreleme denen iş 365 gun de 2 defa yapılacak öyle degilmi iyi düşünüp hamle yapmak lazım.Tabiki takdiri ilahi ama tedbir ve ehemmiyetinizi iyi almalıyız.
Herkesin elinde son sistem telefonlar var .Bir sürü kanaldan hava durumu öğrenebiliriz.
Gun içinde rüzgar hızını bile veriyor o zaman gerekirse gece uygulama yapmalı hatta mümkünse uyku o gece ertelenmeli.Durum bu şekilde Ha adamın vardır 1000 dönüm buğdayı o ayrı bir durum.
Biz yeri geldi gece süne ilacı uyguladim sırf arilar ölmesin diye .
Çiftçilik de diğer meslekler gibi;
Siz ne kadar önemser iseniz o da size o kadar karşılık verir .👋
İlk gubre için daha fazla beklemeye zamanımız yok. Pazartesi 6-7 kg yağış gösteriyordu, ctesi pazar asiri rüzgar var mecbur herkes cuma günü atti. 1 hafta yağış ve rüzgar gosteriyor, bekleyip atmasak ve asiri yağış gelse , martin 20 si olacak, o zamanda yine yağmur bekle, gubre yarayisli hale gecsin derken Nisan olacak. Mecburen attik. Hayırlısı artık.

İlk üre gübresi uygulamasını yaklaşık 1 ay önce yaptık 12-13 kg dekar olarak attık bol yağmur olmasa da eritip çalışacak kadar yağmur aldık çevremizde atmayan çok çiftçi dostumuz var ikinci uygulama için yağmur bekledik yine kaydı yine 1 hafta attı. Nerdeyse bir kaç aydır yağmur geliyor 1 hafta önce 20 litre yağmur son 3 günde gidiyor aşırı kurak sebebiyle bazı cins buğdaylar da sararmalar başladı kendi adıma konuşayım üre atımı için yağmuru geçtim bir iki parmak kadar yağmur yağsa buğday sararıp ölmeden yetişse yeter diyorum böyle giderse bırakın üre uygulamayı tarlada yeşil namına birşey kalmayacak elden gelen uygulamaları da yaptım ekim sonu merdane çekmediğimiz yerlere Ocak ayı başında merdane çektik kök yapışsında kurakdan az etkilensin diye bunun üzerine ilaç uygulaması yaparken çinko iz element ve humik fulvikler ile destek yapıp az da olsa azot verdik ki stres şartları biraz azalsın da 1 haftada sararıp ölmek yerine 10 gün 15 güne uzasın ama nafile . Sonuç olarak şu yoksa yağmur yoksa elden gelenler sadece çok kısa süreli çözüm şu durumda salı gecesi çok az da olsa bir cisenti var Trakya da belki değerse 1 parmak yağmur ölmekte olan buğdayımızı belki 1 hafta daha yaşatabilir. Allah büyük rahmeti ile bize verirse bizde ektiğimiz mahsule sahip çıkıp görevimizi yapıp evimize hanemize bakabiliriz Allah hepimizin yardımcısı olsun

Aynen abi ya durum vahim üreler römörkta ama yağmur kaydı diye atmadım
Abi römorku bırak yerden alıp sırtım ile makineye yükleme yapmaya hazırım bel fıtığını da yorumlayı da terlemeyi de geçtik hatta çok yağmur yağsın çamur da elle atmaya bile razı olduk artık şu dönemde kardeşlenmeyi konuşmak yerine biz sararıp da ölmesin diye dört gözle yağmur bekler olduk eğer 1 haftaya yağmur alamaz isek Trakya geneli buğday ölümleri olarak çok sararıp çürüyen buğday görürüz Allah rahmetini bizden esirgemesin

Abi römorku bırak yerden alıp sırtım ile makineye yükleme yapmaya hazırım bel fıtığını da yorumlayı da terlemeyi de geçtik hatta çok yağmur yağsın çamur da elle atmaya bile razı olduk artık şu dönemde kardeşlenmeyi konuşmak yerine biz sararıp da ölmesin diye dört gözle yağmur bekler olduk eğer 1 haftaya yağmur alamaz isek Trakya geneli buğday ölümleri olarak çok sararıp çürüyen buğday görürüz Allah rahmetini bizden esirgemesin
Çok haklısın gerçekten durum vahim