Trifluralin yerine hangisini kullanacaksınız

Arkadaşlar bu sene anlaşılan Trifluralin etken maddeli ilaçlar piyasada yok gibi, toprağa karıştırılan bonoflan mı? yoksa ekimden sonra üste atılan Pendimethalin aktif maddeli (Basf stomp extra,safa tarım sponsor,agrobest fretox vb...) ilaçlarımı kullanacaksınız. Hangisi daha ekonomik ve etkili olur değerli yorum ve cevaplarınızı bekliyorum.

image.png penalin dekara 450ml yeterli

• Beğen
Tepkiler: cengizelkurt
Tarkim de penalin var dekara 450 mö kullanıyorum son iki senedir çok iyi sonuç alıyorum

Hocam bunun fiyatı ne kaç litre olarak satılıyor.Hıştırı kesiyor mu?Triflin gibi mi atılıyor.
Ben bi yere triflin sordum yok dedi.Yarın başka bi yere daha soracağım.Şimdiki ilaçlar pahalı bakalım bulamazsak bunuda alternatif olarak değerlendirelim.

Pendimethalin tavsiye etmem.İlaç kullanıldıktan sonra üzerine yağış istiyor.İyi yağış düşmez ise ilaç buharlaşıyor.Etki süresi az.İleriki dönemde gelen yağışlarda patlayan otları engelleyemiyor.Yani ilacın tutması için hava şartlarının istenildiği gibi gitmesi lazım.
Trifluralin yerine kullanılabilecek en iyi ilaç Bonaflan.200 gr/da yeterli.İlacı ekmeden önce toprağa atıp üzerine özellkle aysan çekip ekerseniz çok başarılı.

Pendimethalin tavsiye etmem.İlaç kullanıldıktan sonra üzerine yağış istiyor.İyi yağış düşmez ise ilaç buharlaşıyor.Etki süresi az.İleriki dönemde gelen yağışlarda patlayan otları engelleyemiyor.Yani ilacın tutması için hava şartlarının istenildiği gibi gitmesi lazım.
Trifluralin yerine kullanılabilecek en iyi ilaç Bonaflan.200 gr/da yeterli.İlacı ekmeden önce toprağa atıp üzerine özellkle aysan çekip ekerseniz çok başarılı.

Abi iyi de Bonaflanın dekar maliyeti 10TL.Triflin neredeyse yarı fiyatınaydı geçen sene bu Efdal Penalin dekara 500ml demiş etiketinde.Dekar maliyeti fiyatı değişmediyse 7,4TL yapıyor.Hatta dozajı düşürürsek daha bile düşer kanaatindeyim.Hocamda memnunum demiş.Gelde çık işin içinden.

Pendimethalin tavsiye etmem.Ýlaç kullanýldýktan sonra üzerine yaðýþ istiyor.Ýyi yaðýþ düþmez ise ilaç buharlaþýyor.Etki süresi az.Ýleriki dönemde gelen yaðýþlarda patlayan otlarý engelleyemiyor.Yani ilacýn tutmasý için hava þartlarýnýn istenildiði gibi gitmesi lazým.
Trifluralin yerine kullanýlabilecek en iyi ilaç Bonaflan.200 gr/da yeterli.Ýlacý ekmeden önce topraða atýp üzerine özellkle aysan çekip ekerseniz çok baþarýlý.
Bonaflani biber fide dikiminden once kullansam zarari olurmu?
Fide ile yetisen urunlerde fideleride oldururmu...

Abi iyi de Bonaflanın dekar maliyeti 10TL.Triflin neredeyse yarı fiyatınaydı geçen sene bu Efdal Penalin dekara 500ml demiş etiketinde.Dekar maliyeti fiyatı değişmediyse 7,4TL yapıyor.Hatta dozajı düşürürsek daha bile düşer kanaatindeyim.Hocamda memnunum demiş.Gelde çık işin içinden.

Dostum, ot ilacı seçimi önemli.Eğer ilaç tutmaz ise o yılını heba edersin.Primextra optiymiş, Stopm Extraymış hepsi hikaye.Geçen sene hepsi bocaladı ve tarlalarda hepsini tespit ettik.Basf de Syngenta da ''yeterli yağış düşmedi napalım'' diyerek işin içinden çıktı. 330 EC ler gene daha eski teknoloji bunlara göre.Ha, şansın yaver gider olumlu şartlar oluşur ,ilaç çalışır, okey! Ama ya şartlar oluşmazsa? mevzu bu :)Mart ayında trifluralin piyasaya çıkar.Velev ki bulamadın Bonaflan'dan şaşma. 10 TL ver, 3'e 5'e bakma.10 TL'de çok para değil bana göre ki o paralara insan çağırsan çapalatmaya söverler:) Bu söylediklerimin hepsi tecrübe ile sabittir. En güzeli kendin dene gör.

Son düzenleme:
Dostum, ot ilacı seçimi önemli.Eğer ilaç tutmaz ise o yılını heba edersin.Primextra optiymiş, Stopm Extraymış hepsi hikaye.Geçen sene hepsi bocaladı ve tarlalarda hepsini tespit ettik.Basf de Syngenta da ''yeterli yağış düşmedi napalım'' diyerek işin içinden çıktı. 330 EC ler gene daha eski teknoloji bunlara göre.Ha, şansın yaver gider olumlu şartlar oluşur ,ilaç çalışır, okey! Ama ya şartlar oluşmazsa? mevzu bu :)Mart ayında trifluralin piyasaya çıkar.Velev ki bulamadın Bonaflan'dan şaşma. 10 TL ver, 3'e 5'e bakma.10 TL'de çok para değil bana göre ki o paralara insan çağırsan çapalatmaya söverler:) Bu söylediklerimin hepsi tecrübe ile sabittir. En güzeli kendin dene gör.
Abi ben geçen sene bundan kullandım
6dba15e439c38ccba8f07c339586db31.jpg

3068faa0d975228fde2812072f342689.jpg

Buda sene civarda erken attılar triflini benimde bu seneki yerler hep düşükler de sirtlarda yok bende attım ama ilacın ismini hatırlamıyorum
5 litre si 160 liraydı bu sene almıştım Aralık yada kasimdaydi

Abi haklısın peki bu Bonaflan'ı reçetesindeki 250gr. yerine daha düşük dozajda kullansak ne dersin?Kaç gram önerirsin?Yeri çok olan için 10TL de az değil sonuçta.Zaten ne kazanıyoruz şunun şurasında..

• Beğen
Tepkiler: Alexander