Tritikale hakkında bilgi...

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

2-3 parça eğimli ve toprak yönünden zayıf arazimiz var.Toprak çakıl kum gibi değişik bir toprak.2 senedir arpa ektim randıman alamadım.250 kg gibi verim veriyor samanda çok az çıkıyor.Bana zarar ettiriyor..Sizce tiriticale eksek daha yüksek ve saman olarakda tatmin edecek verim alabilirmiyiz.Pullukla bile sürerken çok batırdımı alttan beyaz toprak çıkan bir tarla.Ekersem karma2000 yada tatlıcak 97 cinsini ekicem.Ekenler varmı bu cinsleri kıraç ve verismsiz arazilerde ne kadar verim aldınız.Birde biçer biçerken bir sıkıntı oluyormu.Dekara atılacak tohum mibzerler 25 kg çokmu..

2-3 parça eğimli ve toprak yönünden zayıf arazimiz var.Toprak çakıl kum gibi değişik bir toprak.2 senedir arpa ektim randıman alamadım.250 kg gibi verim veriyor samanda çok az çıkıyor.Bana zarar ettiriyor..Sizce tiriticale eksek daha yüksek ve saman olarakda tatmin edecek verim alabilirmiyiz.Pullukla bile sürerken çok batırdımı alttan beyaz toprak çıkan bir tarla.Ekersem karma2000 yada tatlıcak 97 cinsini ekicem.Ekenler varmı bu cinsleri kıraç ve verismsiz arazilerde ne kadar verim aldınız.Birde biçer biçerken bir sıkıntı oluyormu.Dekara atılacak tohum mibzerler 25 kg çokmu..
Çavdar eksen nasil olur hem maliyeti düşük . Zaten arpa da denemişsin 250 kg mi geçmemiş çavdar ise en kralı 300 kg verim veren urun maliyeti de düşük heryerde yetişir tohum fiyatı kg mi 1.10 kuruş flan olsa gerek dönüme 28 kg tohum ve 5 kg da dap gübresi böylece tritikale ile zarar etme riskine de girmemiş olursun. Çavdar da tonu 1000 liradan gidiyor diye biliyorum

Biz iki yıldır ekiyoruz arpa kurakda kısa boylu kalıyor bunun boyu biraz daha uzun ve verimi kötü değildi kıraç arpalardan iyiydi tabiki verimi etkileyen bir sürü unsur var. Her zaman daha iyi olacak diye birley yok ama tür olarak kuraklık toleransı daha yüksek.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Çavdar aklımdan geçiyor ama triticale daha iyi diyorlar kıraç kumsal yerlerde..
Özgür ben 2 yıldır tatlıcak 97 ve torova çeşidi ektim memnun kalmadım,ikisindende
1 çok gec olgulaşıyor
2 samanl hayvan pek yemiyor ,fakat saman bol dl 20 balya tane yok dl 200 kg,
yalnız yeşil ota biçer isen dl 30 ve üzeri balya alırsın
ben tamamını satım birdaha kesinlikle ekmem tavsiyede etmem,
çavdara dönüş yapacağım,
ama bizim burada yerli çavdar yok bayramda Çanakkaleye gideçeğm kısmet olur ise
Balıkesire uğrasam temin edebilirmiyim az miktar
selamlar.

karma2000 diye bir tohum var alfa tohumun.Onu bir denemek istiyorum.Arpadan daha iyi verebilir belki vermesede samandan kurtarır diye düşünüyorum.Çünkü bu tiriticaleyi ekeceğim toprak aşırı verimsiz kumsal çakıl toprak.Arpayı bile 200 kg dan fzla vermiyor.Triticale 300 kg verebilir dediler..

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker