Türkay Dal Parçalama Makinesi ile Zeytin Dallarını Organik Gübre Haline Getiriyoruz

Kolay gelsin bu tarz bir alet sınırda çıkan çalıları parçalayabilir mi acaba?
Bunların daha büyükleri oluyor. Kullanırken sürekli geri giderek kullanıyorsun. Bir videoda koca ağacı parçalayıp talaş haline getirdiğini gördüm. Arkadaşın kullandığı makine ile ancak budama artıklarını fazla kalın olmayan dal parçalarını yok edersin.

Benim kullandığım makina ile bahsettiğiniz çalıların çapı 10cmden daha küçük ise parçalayabilirsiniz. Yetişkin insan ayak bileği kalınlığındaki zeytin dallarını parçalayabiliyor, ama devir ve traktör gücü de önemli olabilir. Mesela kullandığım Frutteto traktörde 750 devirde daha rahat yapıyorum o şekildeki iri dalları..

Sınırlarda çıkan calilari parçalamanizi önermem. Sunelerin yumurtalari ile beslenen bazı organizmalarin Konakçisi olabilirler. Tam ismini hatırlamıyorum ama bi ara bakıp hangi çalı veya hangi ağaçlar yararlı canlı ve organizmalara Konakçi olabiliyor yazarım

Ancak badem ağaci ve hirnap ağacı tarla yakınlarında varsa zararlılarla mücadele için doğal koruma diyebilirim hatırladigim kadarı ile.