UAN 32 | Çiftçi Yorumları | Güncel Fiyatlar

Çok parça olduğundan toprak analizi yaptırmadım Harun kardeşim, bu durgun görüntü gübre eksikliğinden ziyade gece gündüz sıcaklık farkının sonucu gibi geliyor. Geceler halen eksi gidiyor bitkiler çalışamıyor.
Gece gündüz sıcaklık farkı fazlaysa bitki gelişimi elbette olumsuz etkilenir. Toprak analizi yapılamadıysa sıvı gübre olarak uan32 + micro karışımı yapılabilir. Maliyet olarak da uygun bence.

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
İyi günler Necdet bey,
Biz de böyle bir uygulama düşünüyoruz. Burada bahsedilen dozajlarda mı kullandınız ve de dekara kaç litre su ile yapıyorsunuz uygulamanızı lütfen paylaşımınızı bekliyorum.
buradaki formül sizin işinizi görecek. ben tek tek demir çinko almaktansa içeriğinde barındıran gübreleri karıştırıyorum. ölçü olarakta karışım yaptıgım gübrelerin üzerindeki önerilen dozu kullanıyorum. geçen sene 400 lt lik makinede attım her depoya ek olarak 3 kg kadar üre eritip attım.

buradaki formül sizin işinizi görecek. ben tek tek demir çinko almaktansa içeriğinde barındıran gübreleri karıştırıyorum. ölçü olarakta karışım yaptıgım gübrelerin üzerindeki önerilen dozu kullanıyorum. geçen sene 400 lt lik makinede attım her depoya ek olarak 3 kg kadar üre eritip attım.
Teşekkür ederim Necdet Bey yardımınız için zaten bu konudan buraya geldim benim kafama takılan şey dekara su miktarı siz bu 400 lt'lik holderle kaç dekar ilaçlıyorsunuz ve dekara buradaki dozları(çinko sülfat,potasyum nitrat ve magnezyum sülfat dozlarını) aynen mi kullandınız?

Teşekkür ederim Necdet Bey yardımınız için zaten bu konudan buraya geldim benim kafama takılan şey dekara su miktarı siz bu 400 lt'lik holderle kaç dekar ilaçlıyorsunuz ve dekara buradaki dozları(çinko sülfat,potasyum nitrat ve magnezyum sülfat dozlarını) aynen mi kullandınız?
hocam 400 lt ile tahmini 30 dönüm( 1 dönüm 1000m2) olarak atıyorum. içeriği de tek tek ayarlamaktansa içeriğinde bu maddelerden bulunan gübreleri üzerindeki ölçü tablosuna göre karıştırıp uyguluyorum. bu karışıma ek olarak 3 kg kadar gübre ılık suda eritip depoya karıştırıyorum. hatta ester ot ilacı ile birlikte uyguluyorum bir sorun yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: filizma
hocam 400 lt ile tahmini 30 dönüm( 1 dönüm 1000m2) olarak atıyorum. içeriği de tek tek ayarlamaktansa içeriğinde bu maddelerden bulunan gübreleri üzerindeki ölçü tablosuna göre karıştırıp uyguluyorum. bu karışıma ek olarak 3 kg kadar gübre ılık suda eritip depoya karıştırıyorum. hatta ester ot ilacı ile birlikte uyguluyorum bir sorun yaşamadım.
400 lt ile 30 dönüm çok değil mi? 1000m2 ye en az 20 lt su düşmesi gerekli. Yani 400 lt ile 20 dönümden fazla atmamak lazım diye biliyorum.

Yani o konuyu bende baştan sona okudum. Heyecanla hemde. Ancak bir noktada konu kopuyor. Şöyle ki konuyu başlatan abimiz, yazıyor faydasını gören yararlı olduğunu düşünen buraya yazsın diye. Lakin kimseden ses Seda yok gibi. Yani şöyle bir durum var adam yazıyor ben şunu şununla karıştırdım şöyle attım. Tamam abicim attın da bu işlemin faydası mı oldu zararı mı oldu. Emeğine yada yaptığın maliyete değdi mi. Yaptığın işlemin artısı nedir eksisi nedir. Yani bizim için önemli olan o. Yoksa bir sürü veri var ama bilgi diyebileceğimiz şey çok az. Mesela bir yerde okuyorsun demir kat çinko kat, öbür yerde yazıyor buğday demire ihtiyaç duymaz aman katma, çinko ilacı bozar sakın yapma. Şimdi yapalım mı yapmayalım mı. İşte böyle. Bence bu tar konularda yeni bir başlık açılmalı. Mümkünse sezon sonunda hemde şahitli uygulama yapılarak paylaşım yapılmalı. Mesela ben şu uygulamayı yaptım şunu şunu kullandım şu sonucu aldım şeklinde olursa daha faydalı olur diye düşünüyorum
ben çinkoyla esteri çok kez karıştırıp attım hiç bozmadı

Teşekkür edrim Necdet Bey anladığıma göre çinko sülfat,potasyum nitrat ve magnezyum sülfat ayrı ayrı karıştırmak yerine içeriğinde karma bir şekilde çinko,potasyum ve magnezyum içeren ürünleri kullanıyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: necdetdemiral
Bizde Yılmaz Beyin Formülü Nasipse Bu Hafta Deneyeceğiz. Üre Çinko Sülfat Ve Demir Erittik Bekliyoruz. O Linkte Faydasını Görenler Oldukça Var. Sonuçları Paylaşan Birkaç Kişi Var. Ölçü Bakımından Başka Forumlarda da Araştırdığımda Benzer Ölçüler Çıkıyor. Hepsini Bir Atmak Yerine Gelişim Zamanı İhtiyaç Olanı Ayrı Tane Zamanı İhtiyaç Olanı Atılırsa Belki Fazlaca Tarlaya Girilmiş Olabilir Ama Verim Olarak Faydalı Olacağını Düşünüyorum. Sonuçta O Konuyu Açan Yılmaz Bey 10000 Dönüm Gibi Bir Alana Bu Uygulamayı Yapıyorsa Biz 20-30 Dönüm Gibi Bir Alana Denemek İçinde Olsa Yapsak Zararlı Çıkmayız Diye Düşünüyorum.

Konuya Dönmek Gerekirse Hazır Olan Gübrelerin İçerikleri Standart Ölçülerde Oluyor. Atılan Hava Şartları Atıldıktan Sonraki Hava Şartları Bunların Hepsi Etken . İyi Araştırmak Gerekiyor. Faydasını Görenler Burada Resimlerle Ve Kendi Yorumlarıyla Paylaşsa Hem Bilgi Birikimi Olur Hem de Herkes Faydalanır.

illa ki bu konuyla ilgili denemeler yapmışsınızdır. Aklıma takılan şu; etken maddeyi vermeniz gereken dozaj bellidir. Az verince sorun yaratmıyordur inşallah.
Benimde demek istediğim çok verince buğdayı yakması :) bakın biz üre gübresini bile korkarak atarız az atarız yağışa denk getiremezsek üre uçar böylece harcadığımız parada uçar. sıvı gübrede etken madde yoğun ot ilacı + eritilmiş üre + solucan gübresi+ deniz yosunu+fosfor+potasytum zaten karışım çok zengin.. biz korkarak bu dozda atıyoruz. bizden başka kendi bölgemde sıvı gübre atan yok. 10 kg üreyi atan tarladan çıkar..

Siz şu an hangi ürünü dekara ne kadar kullanıyorsunuz?
hocam gübretaş ın 20.20.20 toz şeklinde 25 kg lık paketini alıyorum 3 yıldır. bunun yanına 3-4 kg kadar üreyi eritiyorum. her depoya 1 lt sıvı solucan gübresi ve deniz yosunu (1.5lt kadar) ekliyorum. çinko bakır mangan gübretaşta oldugu için ayrı almıyorum. keşke alsam daha sağlam bir karışım olacak ama zaman olmuyor..

Bizde Yılmaz Beyin Formülü Nasipse Bu Hafta Deneyeceğiz. Üre Çinko Sülfat Ve Demir Erittik Bekliyoruz. O Linkte Faydasını Görenler Oldukça Var. Sonuçları Paylaşan Birkaç Kişi Var. Ölçü Bakımından Başka Forumlarda da Araştırdığımda Benzer Ölçüler Çıkıyor. Hepsini Bir Atmak Yerine Gelişim Zamanı İhtiyaç Olanı Ayrı Tane Zamanı İhtiyaç Olanı Atılırsa Belki Fazlaca Tarlaya Girilmiş Olabilir Ama Verim Olarak Faydalı Olacağını Düşünüyorum. Sonuçta O Konuyu Açan Yılmaz Bey 10000 Dönüm Gibi Bir Alana Bu Uygulamayı Yapıyorsa Biz 20-30 Dönüm Gibi Bir Alana Denemek İçinde Olsa Yapsak Zararlı Çıkmayız Diye Düşünüyorum.

Konuya Dönmek Gerekirse Hazır Olan Gübrelerin İçerikleri Standart Ölçülerde Oluyor. Atılan Hava Şartları Atıldıktan Sonraki Hava Şartları Bunların Hepsi Etken . İyi Araştırmak Gerekiyor. Faydasını Görenler Burada Resimlerle Ve Kendi Yorumlarıyla Paylaşsa Hem Bilgi Birikimi Olur Hem de Herkes Faydalanır.
hocam elementleri saf ve toz şeklinde alıp sonra mı karışım yapıyorsuınuz