Ucuz gübre tedariği


Ucuz gübreyi bulma hikayem Ertuğrul Karaş hocanın buğday besleme ve gübreleme tavsiyelerine denk gelmemle başladı.

Klasik azot ve fosfor gübrelemenin yanında çinko, demir ve mangan olmazsa olmaz diyor.
Çinkolu yaprak gübresi aldım, bidonu 1000 liraydı, içeriğinde 2500 Gr saf olarak çinko içeriyordu.daha ucuz bi çinko kaynağı ararken çinko sülfat diye bi gübre olduğunu öğrendim.torbası 700-750 TL civarı içeriğindeki saf çinko toplam 5000gr civarıydı.yani bunu alıp kendim evde sulandırsam üçte biri fiyatına geliyordu

internetten gübretaş hektaş gibi firmaların çinko sülfat gübresi fiyatlarına bakarken çinko sülfat, demir sülfat, mangan sülfat gibi gübreleri üreten firmalar denk geldi.aradım fiyat aldım, tonu 650 dolar dediler.bunların da fiyatı gübretaş gibi markalara göre üçte biri fiyata gibi bişeye denk geliyor.yani 1000 liraya 40 kg saf çinko almış oldum.

1 ton çinko sülfat, 300 kg mangan sülfat, 300 kg sülfat siparişi verdim.
ben ekmekçioğulları diye bir firmadan sipariş geçtim.bu şekilde kimyasal malzeme satışı yapan çok firma var.
yaprak gübreleme konusunda ucuz malzeme arayanlar değerlendirsin.
hatta firma yetkililerine trakkulüp diye forumumuz var oradan gelenlere bi indirim yapın da adınızı paylaşıyım dedim kabul etmedi :ROFLMAO::ROFLMAO::LOL:
 

Bu arada en başta aldığım 10binliralık sıvı çinko gübresini iade ettim.içinde toplamda 25kg saf çinko vardı.
Bunun yerine 10binliralık çinko sülfat aldım.800 kg çinko sülfat ediyor.içinde 168 kg saf çinko gelmiş olacak.

Sıvı olup kullanıma hazır olan ürün kendi bulduğumun 7 katı fiyatına geliyor.
Evde sulandırıp, tülbentle süzüp holderle yapraktan uygulayacağım nasipse.
Aldığım malzemeler dekar maliyeti 40 tl civarı.50 kg verim artışı bekliyorum.
Ya nasip
 Biraz da fulvik asite masraf ederseniz en güzel şelatla, etkin bir yaprak beslemesi yapmış olursunuz.
Çinko sülfat+demir sülfat+mangan sülfat+etidot67+aminoasit+denisyosunu+üre+yayıcıyapıltırıcı'dan oluşan bir kokteyl hazırlayıp iki sefer yapraktan uygulayacağım.
Denizyosunu ve hayvansal aminoasit şelatlama için yetmez mi
 

Çinkonun Yanına Birazda Demirle Üre Katarsan Süper Bir Karışım Oluyor. Şelat İçin Fazla Masrafa Girmek İstemezsen Melasta Olabiliyor.Yada Hümik Asit Kullanabilirsin. Biz Geçen Sene Mayıs Ayında Geç Bir Uygulama İle %10 Civarı Sadece Tane Verimi Arttırdık. Sap Olarak Verim Dahada Artmıştı. Bu Sene Komple Yapraktan Çalışıyoruz.Bakalım Nasıl Olacak.
 

Şuan Uyguladığım Uygulamada İçerik Olarak Deniz Yosunu 2Lt/20Dk. Solucan Gübresi 2Lt/20dk. Çinko Bor Demir Mangan Karışımı 2Lt/20Dk. Hümik Asit 2Lt/20dk. Lebosol Besleyici 8.8.6 2Lt/20Dk. Olarak Kullanıyoruz. 2. Turu Böyle Attık. İlk Uygulama Yarı Yarıyaydı. Fark Varmı Dersen İlk Uygulamadan 15 Gün Sonraki Kontrol Ettiğimiz Uygulamalı Ve Uygulamasız Olan Arasındaki Farkı Gösteren Fotoyu Şuralara Bir Yere Ekliyorum. Soldakini Elimizle Çekip Çıkaramıyoruz Sağdaki Elle Çektiğinde Elinde Kalıyor.2. Uygulamayı Daha Yeni Yaptığım İçin Farkı Daha Göremedim. Sezon Boyu Bu Uygulamayı 20 Gün Arayla Yapsam Dönümüne 40-50 TL Gibi Bir Rakam Çıkıyor.
 

Resimler ve ekler

  • WhatsApp Image 2023-01-24 at 03.44.50.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-24 at 03.44.50.jpeg
    50.5 KB · Görüntüleme: 26


Çinko sülfat+demir sülfat+mangan sülfat+etidot67+aminoasit+denisyosunu+üre+yayıcıyapıltırıcı'dan oluşan bir kokteyl hazırlayıp iki sefer yapraktan uygulayacağım.
Denizyosunu ve hayvansal aminoasit şelatlama için yetmez mi
Molekül boyutundan dolayı aminoasit ve deniz yosununa göre daha etkilidir fulvik asit. Kışın daha çok hayvansal aminoasit tercih edin. Etidot 67'yi dekara 10 grmı geçmeyin. Aminoasitler orta düzey şelatlayıcı olarak tanımlanıyor. Üre de güzel bir şelatlayıcıdır. Yapraktan geçirgenliği arttırır.
 

İz elementleri neye göre tayin edip veriyorsunuz bir bir elementin fazlaligi diğerine toksik etki yapabilir

Yukardaki linkte Türkiye topraklarının maden haritası var.ben oradan bakıyorum.iz element analizi yaptırmadım ama yaptıranlardan duyduğum kadarıyla bizim bölgenin analizleriyle linkteki araştırmalar birebir
örtüşüyor. Çinko demir ve mangan açısından fakir bölgedeyim. Denemeler sonucu tecrübe sahibi olan kişilerin tavsiyelerine göre doz belirlemesi yaptım.
 
Son düzenleme:


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt