UNIVERSAL TRAKTÖRLERİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ

Ynt: UNIVERSAL TRAKTÖRLERİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ

üniversal ların 70 liyıllar koperatif aracılığı ile getirildiği yıllar, fakat bir arkadaşım bu traktörlerle BMC lerin fabrikasının kapatılması gerektiğini söylerdi her traktör beklentilerin hepsine cevap vermeyebilir, bunlarda vasat, kabul etmek lazım hattat butraktörlerin yerine daha iyi bir marka koyabilirdi şimdiye kadar

üniversal ın yenilerini pek incelemedim ama eski olanların gövdesi ufak arka jant ve çamurlukları fiat 640a benzeyenleri hoştu ama 650m fiat 750 kadar iri olmasına ragmen bir çok beklentiyi karşılayamıyor ayrıca malzeme olarak çok dayanıksız tanıdığım tamirci ustalarının ve kullanıcıların bir çoğunun görüşü böyle

dedem zamanında sıfır almaış utb 650 üniversal her türlü bakımını filan yaptırırlar orjinal hidrolik direksiyon zaten bi ara hidrolik bozuldu da direksiyonu çevireceğim diye canım çıktı diyebilirim çok ağır makine 4. viteste 4 lü 12 nmr pulluk çekiyoruz biz onla reflaktesi yeni çatır çatır çekiyo valla ama mazotu su gibi içer boyuda yüksek bizde 640 var ondan inipte 640 a binesim gelimiyo gövde masmavi 65 hp ama 90 hp ile kapışır

anlaşılan kimse üniversal kullanmıyor buraya yazı yazanlar. kullanan olsaydı gerçekten güzel traktörler olduğunu en azından fiyatı ve imal eden romanya gibi bir ülke olduktan sonra bu şartlarıyla en iyisi olduğunu kabul ederlerdi bizde 3 tümosan var yanınada yardımcı olması için 2004 yılında 643 dt aldık şu an gözümde tümosanlardan daha değerli vites şanzımanı ve hidrolik olarak okadar çok iyi değil fakat motoru emsalsiz bir güce sahip 82 tümosanlardan daha güçlü ve aynı şart ve ekipmanda onlardan fazlası varda eksiği yok eğer ki vites ve hidrolikleri iyileştirlse çok güzel bir traktör olur.ayrıca şu ana kadar hiç bir teknik problemi yok ve sanılanın aksine yakıtı yaptığı iş ile orantılı, bize göre çok iyi

ayvaz2004 link=topic=806.msg213048#msg213048 date=1252524894' Alıntı:
anlaşılan kimse üniversal kullanmıyor buraya yazı yazanlar. kullanan olsaydı gerçekten güzel traktörler olduğunu en azından fiyatı ve imal eden romanya gibi bir ülke olduktan sonra bu şartlarıyla en iyisi olduğunu kabul ederlerdi bizde 3 tümosan var yanınada yardımcı olması için 2004 yılında 643 dt aldık şu an gözümde tümosanlardan daha değerli vites şanzımanı ve hidrolik olarak okadar çok iyi değil fakat motoru emsalsiz bir güce sahip 82 tümosanlardan daha güçlü ve aynı şart ve ekipmanda onlardan fazlası varda eksiği yok eğer ki vites ve hidrolikleri iyileştirlse çok güzel bir traktör olur.ayrıca şu ana kadar hiç bir teknik problemi yok ve sanılanın aksine yakıtı yaptığı iş ile orantılı, bize göre çok iyi
643 kaç hp ki tümosan 82-80 e kafa tutacak...

643 veya 683 nasıldır bilmem ama romanyanın mükkemmel bi ticari başarısı söz konusu biraz araştırdım bu eski tipler hala pakistan afganistan gibi ülkelere satılıyormuş

643 ile 683 arasında hiç bir fark yok tek fark rakamlar şöyleki biz 2004 yılında traktörü aldığımızdan 1 hafta sonra 683 olarak çıkmaya başladı motor güçleri (68 Hp ,Max.torque 213 Nm), teknik kısımları tamamen aynı fakat biz traktörü aldıktan gücünü daha iyi gördük ve bu traktörün beygir gücü fazla olanını aradık 833 adında bir modeli olduğunu öğrendim fakat türkiyeye 19 adet geldiğini sonrada satıştan kaldırıldığı öğrendim dahada araştırınca tam anlamı ile süper bir traktör olduğunu öğrendim,şöyleki tarla test sürüşünde bulunan insanları dinledim.merak ettim fabrikaya telefon ettim üretimi yok dediler kısa bir süre sonra da konya tarım fuarında 2005de Hattatın satış temsilciyle görüşme yaptım 833 hakkında sorular sordum bir türlü neden gelmediği veya durdurulduğunu bir türlü izah etmedi veya etmek istemedi.
aşağıdaki linkdede 643-683 hakkında bilgi bulabilirsiniz.
http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.utb.ro/indexengl.htm&ei=83qpSqCuJI7K_ga65rW3Bg&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dutb.%2Bro%26hl%3Dtr

evet fakat motor olarak söylüyorum hatta daha fazlası olduğunu düşünüyorum.diğer aksam olarak iyi değil şöyleki vites 8+2 vites ve hidroliği ilk çıkan 640 fiat hidroliği var,40 yıl önceki teknoloji, motoru ise süper.ne dediğimi anlamanız için tarlada bir kullanın (68 Hp ,Max.torque 213 Nm) ve hissedin motorunu çok beğeneceğinizi iddaa ediyorum.

ayvaz2004 link=topic=806.msg214063#msg214063 date=1252783299' Alıntı:
evet fakat motor olarak söylüyorum hatta daha fazlası olduğunu düşünüyorum.diğer aksam olarak iyi değil şöyleki vites 8+2 vites ve hidroliği ilk çıkan 640 fiat hidroliği var,40 yıl önceki teknoloji, motoru ise süper.ne dediğimi anlamanız için tarlada bir kullanın (68 Hp ,Max.torque 213 Nm) ve hissedin motorunu çok beğeneceğinizi iddaa ediyorum.
bizin burda bitane bile yok....bi aralar 643 wardı düz 2001 model onu werdi hattat h65 aldı oda arızadan geri werdi....yani bi kullanmak nasip olmadı...ama güzel bi motor olduğunu düşünüyorum...

valla bende de 445 var süper motor masseyin toprak yüklü vagonla zorlandığı yerde ben 5 le çıktım yavaş gidiyor ama çekişi çok güzel memnunum 87 model 5 milyona almış babam benle yaşıt benden sağlam

kaptan07 link=topic=806.msg221669#msg221669 date=1255446337' Alıntı:
valla bende de 445 var süper motor masseyin toprak yüklü vagonla zorlandığı yerde ben 5 le çıktım yavaş gidiyor ama çekişi çok güzel memnunum 87 model 5 milyona almış babam benle yaşıt benden sağlam
:D ufak olanları çok güzelde 650m berbat bişi kışın çalışmaz görmez bizim eniştede var adam sarıp sarmalar yine bi kar etmez nerdeyse üstündeki yorganı bile motora örtecek

valla üniversal 2 tane var..650 m ile 683 683 ün çok iyi olduğu sölenemez..650 nin sahibide traktör ben kendimi bildim bileli olduğu yerde duruyor..adam çekmiş bahçeye üstüne çiçek miçek koymuşlar o motor en aşşa 15 yıldır ölece duruyor.çekelim çalıştıralım diyorum dursun diyor ama cengaver gibi motor 4 lü pulluğu hiç tınlamıyor bile ama mazotuda lıkır lıkr içiyor...