üre gübresi atımı

Ynt: üre gübresi atımı

Azotlu gübrelerde ' ' yıkanma ' ' kaybı olabilmesi için, yağışların veya sulama suyunun çözelti halindeki gübreyi etkili kök derinliğinin (Tarla bitkilerinde 90-120 cm) altına indirmesi gerekmektedir. Bunun içinde çok-çok fazla yağmur veya sulama suyu gerekir. Merak eden bitki türleri bazında etkili kök derinliğini araştırabilir. Bu çerçevede toprakta su hareketini de araştırırsanız, Türkiye`nin iklim şartlarında azotlu gübrenin kolay kolay kaybolmayacağını görebilirsiniz.

yanlız adam link=topic=30610.msg260087#msg260087 date=1268132504' Alıntı:
ben daha sonbaharda almıştım granür %46 üre 0,650 idi şimdi yetmemişti 100 kg kadar tarım kırediden aldım aynı gübreyi 0,730 du.
ben şubatın 15 de gubreyı aldım %46 üre 0,680 idi sen ii almısın ama ben atamadım o baska:(yagmurdan tarlaya gıremıyoz bırde elle atmanın nedenı camur oldugundan galıba dıkkatımı cektı beklesen gecmı kalıyo sebebı varmı walla bız ne zaman gırebılırsek tarlaya ozaman atıyoz atacaktık yağmur yağdı

23 Şubatta traktörle attım.üre 34TL 10kğ/da 36,5da. ra.atarken bir yerde az kalsın batıyordum.Daha sonra hep yağmur yağdı.Yıkanmış olmasından korkuyorum.
Bugün ikinci olarak 10kğ/da %26 CAN atacağım.
İlacıda ayın 20 sine doğru düşünüyorum.
Herkese kolay gelsin.

bahçecikli link=topic=30610.msg262156#msg262156 date=1268699487' Alıntı:
ben şubatın 15 de gubreyı aldım %46 üre 0,680 idi sen ii almısın ama ben atamadım o baska :(yagmurdan tarlaya gıremıyoz bırde elle atmanın nedenı camur oldugundan galıba dıkkatımı cektı beklesen gecmı kalıyo sebebı varmı walla bız ne zaman gırebılırsek tarlaya ozaman atıyoz atacaktık yağmur yağdı
bence bizin burası için konuşuyorun üre gübresi için zaman geçti diyebilirim

arkasdaşlar üre gübresini ben bizim bölge için söylüyorumne kadar erken atsan okadar iyi olur ne kadar yağış olursa üre o kadar iyi olur biz üreyi şubat 27 de attık sivasta bu yıl kar yoktuda o nedenle yoksa bizim orda kardan girilmezdi birde bu havalar şimdi soğudu atılan gübreler bu havada bitkiyi sıcak tutar diye düşünüyorum sebebide birde yağış az olursa yazın ekinler sulanmassa ürenin zararı oluyor yakıyor ekinleri o nedenle üre gübresini biz çok erken atıyoruz

üre atım sebebi tabi bildiğim kadarıyla kardeşlenmeyi arttırmak ve buğdayın çimlenmesini daha iyi yapmasını sağlamak eğer sene iyi gider buğdayım çimlenmesi ve kardeşlenmesi iyi ise tabiki 33 nitrat atmak daha mantıklı
dorusu da ezbere iş yapmak değil bitkinin gerek duduğu gübreyi atmakta zaten

Yazlık ekimlerde, toprak soğuk olduğu zaman ; ürede azot fazla,toprağı daha da soğutacağı için tavsiye edilmemiş.
Ayrıca,toprakta tuzlanma varsa üre değil A.Nitrat atmak uygunmuş.