üre mi nitrat mı atmalıyım?

Buğdaylara 20 şubat ve 20 martta 15 şer kg üre attim. resim tam bir hafta önce cekildi, 1 karış civarı buğdaylar... pazar gununden itibaren 3 gun boyunca metrekareye 30 35 kg yagmur gösteriyor. elimde yeterli miktarda üre de 26 lik nitratta var. nitrat icin erken sanki. ama atmasam nitrat daha sonra hava sartlarindan atip ayamiyacagim da kesin degil... c.tesi yagmur oncesi 15 kg daha üre mi atayım ya da nitratımı atayim yoksa daha sonraki yagmurı bekleyip nitrat mi atayim? siz olsaniz ne yapardiniz?

Resimler ve ekler

• 20220406_192251-1.jpg
    20220406_192251-1.jpg
    435.6 KB · Görüntüleme: 143
Buğdaylara 20 şubat ve 20 martta 15 şer kg üre attim. resim tam bir hafta önce cekildi, 1 karış civarı buğdaylar... pazar gununden itibaren 3 gun boyunca metrekareye 30 35 kg yagmur gösteriyor. elimde yeterli miktarda üre de 26 lik nitratta var. nitrat icin erken sanki. ama atmasam nitrat daha sonra hava sartlarindan atip ayamiyacagim da kesin degil... c.tesi yagmur oncesi 15 kg daha üre mi atayım ya da nitratımı atayim yoksa daha sonraki yagmurı bekleyip nitrat mi atayim? siz olsaniz ne yapardiniz?
Aynı durumdayız. erken diye atmıyoruz. bugün ziraat mühendisine sordum uygun olan tarih ay sonunda sonra dedi. illa bi yağmurcuk yakalarız diye düşünüyorum. Atanlar var onlar şaşırtıyor adamı. bence zaman var ama karar sizin iyi deriz kötü olur.

45 kg üre olacak toplamda. Çok değil mi ? 10 kg , 10 kg , 10 kg şeklinde olsa gübre daha tasarruflu kullanılmış olmazmıydı. Gübre bu kadar pahalıyken 45 kg üre çok geldi. Gerçi burada ki tecrübeli çiftçiler daha iyi bilir.
15 kg daha ure atarsam nitrat atmiyacam. bu sekilde nitrat kullanmadan, attigim ure nitratin yerini tutarmi acaba? aldigimiz verim attigimiz gubreyi cikariyor, benden daha cok gubre atanlarda var cevremde, oyle soyluyorlar... aslinda haklisiniz gubre verimi direk arttiriyor ama bugdaydaki kokbogazi kullemeyi de cok tetikliyor. ama 10 kg ure de de pek bugdayda degisikliklikte olmuyor.

15 kg daha ure atarsam nitrat atmiyacam. bu sekilde nitrat kullanmadan, attigim ure nitratin yerini tutarmi acaba? aldigimiz verim attigimiz gubreyi cikariyor, benden daha cok gubre atanlarda var cevremde, oyle soyluyorlar... aslinda haklisiniz gubre verimi direk arttiriyor ama bugdaydaki kokbogazi kullemeyi de cok tetikliyor. ama 10 kg ure de de pek bugdayda degisikliklikte olmuyor.
At üreyi başkanım 45 kg toplam iyi bir azot yükleme yapmış olursub biz 25 + 25 2 defa kullandık üre.

• Beğen
Tepkiler: ozgur...

Bizim bölgede Mart ayı yağışsız geçti diyebiliriz. Üreyi Şubat 20 civarları tek seferde 40 kg atanların buğdayları iyi. 20 kg Şubat ve 20 kg da Mart ayında atılanlar çok iyi değil. Ürenin tamamını 40 kg olarak Mart ayında atanların buğdayları da, Mart ayındaki yağışların tahminlerden az düşmesi sebebi ile hiç iyi değil. Atılan üreler yağış az olunca uçtu gitti, buğdaylar azot noksanlığından dolayı sarardı, gelişim yavaşladı. Bizim bölgede Şubat ayının 20 leri civarı üre işinin bitirilmiş olması gerekiyor. Buğdayların ve yağışların durumuna göre de bu zamanlar nitrat zamanıdır. Biz kuru tarım yapıyoruz, şu kadara, bu kadara bölelim, şu zaman, bu zaman atarız dememizle olmuyor. Yağışlar bizim istediğimiz zamanda gelmiyor, gelecek denen yağışlar az olabiliyor veya ıskalayabiliyor. Özellikle de maliyetlerimizin arttığı bu yıllarda kendimizden kaynaklı olan bir verim kaybı yaşamak kötü bir durum olur. Biz her işimizi zamanında ve uygun şekilde yapalım da, gerisini Allah a bırakalım.

Bence kuru tarım için 45 kg ure fazla. 30 kg ure vermişsin zaten. Mayıs ayı kurak giderse su stresi yaratabilir. Ayrica attığın gubre mayısa doğru çalışmaya başlayacak, bitkinin azot ihtiyacının en az olduğu döneme girmiş olacak. Ben bu sene zamanlamayı iyi tutturdum, 1 şubatta toprak yapısına göre bazı yerlere 15 kg bazı yerlere 25 kg ure attim. 1 nisanda da bitki durumuna göre 20-25 kg nitrat attim. Bu saatten sonra zayıf kalan alan olursa 30 Nisan gibi maksimum 10 kg nitrat dusunuyorum.

Maliyet açısından siz kaça aldınız bilemem ama bugün üre 15000 nitrat 8000 civarında. Azot miktari olarak nitrat daha ucuza geliyor. Ayrica maliyet hesabi yaparken güncel fiyattan hesaplayın, çünkü tekrar aldığınızda eski değil yeni fiyattan alacaksınız.

45 kg üre olacak toplamda. Çok değil mi ? 10 kg , 10 kg , 10 kg şeklinde olsa gübre daha tasarruflu kullanılmış olmaz mıydı. Gübre bu kadar pahalıyken 45 kg üre çok geldi. Gerçi burada ki tecrübeli çiftçiler daha iyi bilir.
Gün altı , Güneşi az gören , bayır arkası sarı kayran toprak tarlada , tabana 25 kg , 20.20.0 , Mart 10 , 20 kg üre , dünde 25 kg CaN 26 lık gübre uygulaması yaptık, verim hedefi 600-650 kg/dk , Kasım ayı ortalarında ekim yapmıştık. Temmuz ayı ortaları gibi biçim zamanı oluyor.
Ilıman kışlarda taban gübresini biraz az kullanıp, Şubat ayı başı gibi üre uygulaması da yapıyorduk.
Toprak yapısı, etli ve milli olan tarlada belki bu gübre ürünü yatırabilir ama bayır tarlada ihtiyaç olur.