ÜRETİCİ ÇARESİZ, SÜT İNEKLERİ KESİME GİDİYOR

Haberi okurken içim acıdı, 5-10 yıl sonrasını düşünmek bile istemiyorum l.

Facebook ta da çok çabalıyorlar ama malesef bir ilerleme yapamadılar malesef bazı sektörler biraz daha fazla etkilendi sıra mütahitlerde ve araba sektöründe sistem yakında tıkanma yaşayabilir

Bikac inek sattım , bikacta dişi besiye cekecem ikiyil once 30 adet ufakli büyüklü, saf simentallerim vardı sayi 15 e düsmus hedef yaza 7 ye dusürmek ilerki sene en fazla 3.5 adet kalması evin yogurdu peyniri ciksin okadar Gecimini hayvancılıkla saglayanlara Allah yardim etsin, trk, arabaydi bunların bi getirisi yok, ciftci olarak yatirımı gelir getiren tasınmaxlardan yana yapmaliyız , cok bi gelecek yok bizim islerde hayvanlar veriyor fakat işin icinden cikilmıyor ben büyütmek icin bu ise girdim 5 sene once olmadı ya ben beceremedim yada şartlar uygun gitmedi 24 kg sut veren inek bile kestirdim gercekten yaxık vede gunah bu hayvanlara

Bunun bir nedenide arz talep meselesi,uretilen sut tuketilenden fazla olunca malum covid ve ekonomik durumda bozulunca halkin alim gucude dustu devletin destegide malum cok cok calisip az az kazanan uretici kardesim 2022 yilinda 20 bin liraya alamayacagi inegini 7 bin liraya ici sizlayarak kestiriyor. Benim dusuncem 2021 yazinda 10 15 genc duve alip tohumlayip 20 binlik piyasayi beklemek olacaktir.

Bunun bir nedenide arz talep meselesi,uretilen sut tuketilenden fazla olunca malum covid ve ekonomik durumda bozulunca halkin alim gucude dustu devletin destegide malum cok cok calisip az az kazanan uretici kardesim 2022 yilinda 20 bin liraya alamayacagi inegini 7 bin liraya ici sizlayarak kestiriyor. Benim dusuncem 2021 yazinda 10 15 genc duve alip tohumlayip 20 binlik piyasayi beklemek olacaktir.
Ben bu filmi daha önce 2 kez gördüm , hayvan az para ettimi ağası paşasi giriyor bu işe, hala büyük sehirde masa bası hesap yapan ac gözlü insan cok, küçük işletmenin bi gelecegi yok gecim icin yapiliyorsa mecbur yapilacak amaç para kazanmaksa cok zor.vatandasin alım gücüde marketteki süt ve et urünlerine yetersiz kaliyor buda isin bi ayagı.

Yıllık toplam süt üretimi 10 milyon lt dolaylarında , tutturmuşlar üretim fazla diye , kocaman bir yalandır.
30 başlık , 10 sağmalı olan küçük işletmelerde 15 lt/gün gibi süt verimi ortalaması oluyor.
Günlük, yonca + saman 10 balye (250 TL) , 500 kg silaj (250 TL) , 1 çuval yem (105 TL ) , elde 150 lt süt (300 TL), 20 lt buzağılar içer.
Elektrik, su , nakliye ( kaba yem + gübre yönetimi ) , veteriner hizmetleri , kesilecek hayvanın mezbahaya taşınması v.s. giderler.
Mevcut şartlarda süt fiyatının 4 TL ederi var , eski istatistiklere de bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ben bu filmi daha önce 2 kez gördüm , hayvan az para ettimi ağası paşasi giriyor bu işe, hala büyük sehirde masa bası hesap yapan ac gözlü insan cok, küçük işletmenin bi gelecegi yok gecim icin yapiliyorsa mecbur yapilacak amaç para kazanmaksa cok zor.vatandasin alım gücüde marketteki süt ve et urünlerine yetersiz kaliyor buda isin bi ayagı.
He isin birde bu ayagi var. Noteri, mutahiti benim koyumden tarla aliyor. En az 3 yil uretim yapmayana tarim arazisi satilmamasi lazim. Heba ediyorlar tarlalari gitsinler arsa alsinlar. Tarim bakanligina bu yonde ciftciler olarak 5 10 bin dilekce gonderelim. Belki duyarlar sesimizi. Bizim basimizda var zaten ziya tarim mutahitti simdi tigenden sonra turkiyenin en buyuk ciftcisi oldu. Yakinda sizdede boyleleri tureyecek

Babam 66 yasinda hâlâ tek basina ekip biciyo, ben yapmak istemedim cunku hep zarar. 18 senedir yurt disindayim Burda ki ciftciler de ki imkan kimse de yok, devlet ciftci sini kalkindirmasi lazim ilk ônce. Gercek tesvik projeleri sunmasi lazim ciftcilige tesvik icin. Yoksa gelecegimiz cok kôtü cunku bu ciftcilerin yuzde doksani yasli vede arkadan gelen yok malesef

Babam 66 yasinda hâlâ tek basina ekip biciyo, ben yapmak istemedim cunku hep zarar. 18 senedir yurt disindayim Burda ki ciftciler de ki imkan kimse de yok, devlet ciftci sini kalkindirmasi lazim ilk ônce. Gercek tesvik projeleri sunmasi lazim ciftcilige tesvik icin. Yoksa gelecegimiz cok kôtü cunku bu ciftcilerin yuzde doksani yasli vede arkadan gelen yok malesef

Hangi ulke nasil ordaki çiftçiler

Müstehak çiftçiye,süt birlikleri kuruldu ilçeler de kasabalar da ki parti başkanları süt birliği başkanı oldu.1.5 TL ye köylüden alınan sütü 2 tl ye fabrikaya verdiler.Çiftçiler de alkışladı Allahu ekber çekti.Kimse de niye bu kadar Süt tankı alınıyor araba alınıyor o kadar parayı küçük çaplı yem fabrikası yapılsın demedi.süt birliklerinden zorla yem aldı.Sonuç ortada :) Masa başında süt var bende 10 ton su para olur yok bu para olur hesabı yaptılar köylüye 1.5 ay sonra ödenen süt parasını fabrikadan peşin aldılar banka da kullandılar.Kendilerine kredibilite sağladılar.Bu piyasa da süt ürünleri fiyatını etkiledi büyük firmalar dışındaki firmalar zam yaptı çiftçi de süt bizde 1.5 tl peynir markette 60 tl diye ağlamaya başladı.Sor bakalım niye 60 tl.Fabrika süt tozuyla bile peynir yapar onu da yurtdışından getirirler.Yeni inşaatçılar eskinin çiftçileri sisteme hoşgeldiniz

• Beğen
Tepkiler: Dagli22
ben fransada 2-3 çiftlik gezmiştim genelde kendi mandıralarını kurmuşlar butik olarak . peynir vb ürünler üretip kendileri satıyorlar. Bir tanesi de dondurma üretip satıyordu. 2 yıl önce süt fiyatı bize göre çok yüksek değildi. Ama şu kurda karşılaştırma yapmak mümkün olmaz.