Uyanalım

Laf cambazları var bu tarım, hayvancılık ile uğraşan yaşını doldurmuş her bi kardeşiniz gibi bende bu sektörü geliştirmeye karar verdim zaten yapıyoruz verimi nasıl artırabilirim cabasına girdim e tabi sosyal medyada sıkca karşıma tarım ile ilgili videolar çıktı bi çoğunu izledim çoğu ezbere konuşuyor yok 300 kg lık hayvana kaliteli sperma kullanırsan verim artarmış falan filan arkadaşlar yok böyle bişey 600 kg lık inek ile 300 kg lik ineğin buzağsı bir olmaz 300 kg lık ineğin buzağsı keçi gibi olur bir diğeri otu ekersen şu kadar verim alırsın vs tarzında konuşuyolar anlayacağnız gözüme perde indi dediklerini uygulamaya giriştim az daha elimizdeki hayvandan oluyoduk para pul yetişmez onlara uyarsanız babam çok dedi dinlemedim neyseki herhangi bi zarara uğramadan hayvanları elden sağlam bi şekilde çıkarttık dişi mal işine son verdik

Her neyse bu laf cambazları sizi öyle bi büyüler ki nasıl sömürüldüğünüzü anlamassınız bu sene ekinleri soğuk vurdu yarısı yok aramışlar sürüp yeniden arpa ekeceğiz diye adam hulvik vulvik bilmem ne asit önermiş neyseki ben yanında yoktum bu düzine söverdim Yılmaz abi varmış bu forumda bir zaman epey faydalı konular açmış özellikle hayvan gübresini çok önermiş fakat bu dediğimiz laf cambazları web sitesinde hayvan gübresini karalamışlar neymiş fulvik asit atacakmışsın daha bir çok şeyler var bi ahır yapıyolar bu laf cambazları anasını satayım heryer beton ben bizzat tecrübe ettim altı toprak olunca hayvanların yatış şeklide bi farklı oluyor e bunlar altına muşamba seriyor yatakmış adı hayvan rahatca yatamıyor bide gelmişler bi düzine faydalarını anlatıyolar yurt dışındaki ahırlara bakıyorum tamam yine durak sistemli yatak mevcut ama yatak kumdan oluşuyor

Daha aklıma gelirse yazarım uymayın bu cambazlara büyüğünüzü dinleyin

Hepsi çoğu bu işin ticaretinde ve o kadar yanlış bilgi var ki bunları iş geçtikten sonra anlıyorsunuz samanı kötülüyolar neymiş avrupa ot yediriyormuş yedirsin banane onun iklimi elverişli bizim iklim öyle değil bizim ülkemizde saman var bence çok kullanışlı yem amerikada ki o 40 50 litre veren hayvanı bizim iç anadoluda bakmaya kalk masrafına yetişemen bizim hayvanımız boynuzlu kırma hayvanlar 15 - 20 kg süt hersene bi buzağ verir sütü yağlıdır parekende satışa uygundur e tamam 40 litre süt veren hayvanı aldık birincisi su yok kardeşim su nasıl kaba yem yetiştireceksin ben yetiştirdim ali mehmet nasıl yetiştircek bir sürü çiftlik var yetiştirmeye kalksın bir yıl içinde heryer obruk olur saman iyidir bakmayın siz kendi yaptığnız süt yeminin içerisine kaliteli yemleri ekleyin zaten samanın açığını kapatacaktır bizim burda aşı ne yapmazlar hiç hayvanın hastalandığını görmedim sadece bit ilacı dökerdik devam çıkmış bi liste veriyor allah etmiye bi ben yokum içinde onun hepsini vur zaten bi çoğu kimyasal hayvanın yoksa bile bi derdi dert sahibi olur tamam onlar yonca eksin ekmezki m.slajı eksin ekmez reygrass eker bilmem ne eker çünkü ona uygun ordaki modeli bize uyduramazsınız

Son düzenleme:
her türlü ticari üründen çiftçilerin uzak durması gerek...
geldiğimiz nokta belli,
tarım arazileri, dünya şirketlerinin cirit atma alanına döndü...
elde tahıl tohumu kalmamış...
ata tohumu diye, define arayıcılarına kaldı millet...
allah akıl fikir versin, insanlar saf, temiz, kandırılır...

türkiyede tarım arazilerinin en çok hayvan gübresine ihtiyacı var...

saman+tahıl otu (yulaf, buğdayotu, arpaotu)
saman+mısır silajı
saman+yonca
saman+yonca+mısır silajı

bu yem karmaları hayvanların kabayem ihtiyacını karşılar...
geriye
pancar küspesi
arpa posası
arpa/mısır
çiğit, ptk

gibi yemler ihtiyacı tamamlar...

tarım, hayvancılık türkiye gibi büyük bir ülkenin hayatında çok önemlidir...

tarım bakanlığı çok önemlidir...

izlenen tarım hayvancılık siyaseti çok önemli...
her alanda milli siyaset izlenmeli...
türkiye pazar, avrupa amerika üreten olmamalı...
hala düve ithalatı yapılmasına ne demeli...ticaret
çiftçinin, kırediye kolay erişmesi, banka tarafından soyulmadan, çok önemli...
ziraat bankası dışında, her bankanın tarım kıredisi vermesi önlenmeli...
tefeci bankalara, çiftçi muhatap edilmemeli...

• Beğen
Tepkiler: Ambar ve ismail_17
SN. Ari
Arkadas asi ve tum ilaclara karsi, bir hastalikta tum surusuunu kaybedebilir. Ne dusunuyorsunuz ?

Samanin besleyici degeri var mi? Yem sindirimini kolaylastirmadi disindada ne faydasi var, icinde etken madde nedir, ne kadar verilmeli?

Su kitligi yadanirken yonca ve silajlik ekimi Ile ryegrass ekiminin hangisi avantajli.

Aslinda Mera olmayan ve yeterki olmayan yerde , bugunku maliyetlerle, hayvancilik ekonomik mi?

Asi yaptirmayin, ilac kullanmayin, basin samani demek dogru mu,?

• Beğen
Tepkiler: marican22
aşıların yapılması hayvan sağlığı bakımından önemli, zamanında ve dozunda yapılması gerekir...
ilaçların mümkün oldukça en az kullanılmasında fayda var

saman, samanın besleyici değeri az olsa da, işkembenin iyi çalışması, geviş getirme ve yemin tekrar çiğnenmesi için gerekli..
işkembe sağlığını korur, dolayısıyla hayvanın sağlıklı yaşamasına yardım eder...
saman kullanıldığında, yonca, silaj, tahılotu ihtiyacı daha az olur...
bu bakımdan, çok değerli bir yemdir...

su kıtlığı büyük sıkıntı, tarım siyaseti, pilan yapılırken dikkate almak gerek...

mera olmayan yerde, etırkı inek bakmak kazançlı görünmüyor...

besi hayvancılığı, saman ve arpa kullanarak yapılabilir...
süt hayvancılığında, samn yanında en az bir kaliteli kaba yem kullanılması gerekli (mısır silajı, yonca, tahılotu ya da tahılsilajı, pancar küspesi: bunlardan biri gerekli)

bir kişi, sadece saman kullanarak besicilik yapabilir,
süt inekleri, sadece samanla beslendiğinde (+pancar küspesi), nispeten iyi süt verimi alınabilir...
kaliteli bir sütyemi ile...

her türlü ticari üründen çiftçilerin uzak durması gerek...
geldiğimiz nokta belli,
tarım arazileri, dünya şirketlerinin cirit atma alanına döndü...
elde tahıl tohumu kalmamış...
ata tohumu diye, define arayıcılarına kaldı millet...
allah akıl fikir versin, insanlar saf, temiz, kandırılır...

türkiyede tarım arazilerinin en çok hayvan gübresine ihtiyacı var...

saman+tahıl otu (yulaf, buğdayotu, arpaotu)
saman+mısır silajı
saman+yonca
saman+yonca+mısır silajı

bu yem karmaları hayvanların kabayem ihtiyacını karşılar...
geriye
pancar küspesi
arpa posası
arpa/mısır
çiğit, ptk

gibi yemler ihtiyacı tamamlar...

tarım, hayvancılık türkiye gibi büyük bir ülkenin hayatında çok önemlidir...

tarım bakanlığı çok önemlidir...

izlenen tarım hayvancılık siyaseti çok önemli...
her alanda milli siyaset izlenmeli...
türkiye pazar, avrupa amerika üreten olmamalı...
hala düve ithalatı yapılmasına ne demeli...ticaret
çiftçinin, kırediye kolay erişmesi, banka tarafından soyulmadan, çok önemli...
ziraat bankası dışında, her bankanın tarım kıredisi vermesi önlenmeli...
tefeci bankalara, çiftçi muhatap edilmemeli...
Sayın Arı;
Ziraat Bankası çiftçi hariç genellikle Tüpçü ve Simitçiye para verdiği için bize sıra gelmiyor.
mevcburen diğer bankalara yöneliyoruz

Tesekkur ederim. Asi, sut yemi, yem destegi sart.
Samanla besicilik ananin kuru donemi icin saniyorum. Saman agirlikli besiyle gunde 1000-1500 gram et verimi....?

Bahsedilen kirma hayvanda saman agirlikli desteklemesiz yemlemeyle 15_20 kg gunluk sut pek inandirici degil
süt kalitesi düştüğü için, yüksek süt verimi olanjersey, simental ırkı hayvanları sürüden çıkardıklarını söyleyenler var...
kuruya çıkan ineklere:
saman, kuru dönemin ilk 40 gününde rasyon enerjisini azaltmak için kullanılır...bu dönemde 3-5 kg saman kullanılır...
bu dönemde, hayvanın enerji ihtiyacı en az seviyededir...

gebeliğin son 2-3 haftasında, saman çok az verilir (1 kg kadar ya da hiç verilmez), buğdayotu ya da arpaotu 9-11 kg verilir. 1 kg mısır ya da arpa ile...
bu dönemde, buzağı hızlı büyüdüğünden, hayvanın enerji ihtiyacı artmıştır...

melez/kırma ineklerin, süt verim gücü düşük olabilir...
bunlar, etırkı melezleri olduğundan 15-20 kg süt vermeleri normal...
rasyonda, ihtiyaçtan fazla enerji varsa, ağırlık artışı olur...hayvanın kondüsyonu artar...

Konuyu açarken yazdıklarınızda çok haklısınız ama keşke noktalama işareti de kullansaydınız.

İnternet üzerinden araştırmalarınızda ve ticari ürün aldığınız zaman satıcının konuşmalarına çok da kulak asmamanızda fayda var. En son forumdan bir kullanıcı; satıcının ''soğuğa dayanıklı'' söylemlerine inanarak aldığı Arcanda arpa tohumunun soğuk zararından etkilendiği hakkında video yayınlamıştı.
Her zaman söylerim; ''toprağınızı en iyi tanıyan sizsiniz''. Başka bir bölge veya toprak tipinde çok iyi etkiler gösteren bir ürün, sizin toprağınızda aynı etkiyi göstermeyebilir. Ticari pazarlama için paylaşımı yapılan ''bol başaklı'' video ve resimlere aldanmayın.

Örneğin; bir youtube videosunda; satın aldığı mikrobiyal gübreyi uygulayan birisi; 16 litrelik ilaçlama pompasında 5 litre gübre ile suyu karıştırıp gübrenin iyi etkilerinden bahsediyor. Oysa bu gübre içindeki bakterilerin aktif hale gelebilmesi için; 5 litre gübreyi en az 800 litre su ile karıştırması gerekiyor. Bu çok bilmişliklere aldanıp, aynı şekilde uygulama yapmaya çalışan kişiler var.

Diğer bir örnek ise; geçenlerde leonardit almak istediğim bir firmanın sahibi; ''sakın arazinize hayvan gübresi kullanmayın'' diyor; bir yandan da dekara 300 kg leonardit kullanmamı tavsiye ediyordu. Oysa; şimdiye kadar hayvan gübresinin verimine yetişebilen bir ticari ürüne rastlamadım. Ayrıca kuru tarımda ortalama 250-350 kg arası arpa verimi alıyoruz; yani dekarda, bugünün fiyatı ile en fazla 2 bin lira... Satıcı ise dekara 1700 lira harcamamı istiyor. İyi o zaman; tarlayı sana para kazandırmak için ekeyim, tohumu ve mazotu cepten alırız :)

Devletin enstitülerinde yaptırdığımız toprak analizlerinde dahi; önerilen gübre oranlarını kullansak, batar gideriz. Dekarda yaptığı verimi abartılı olarak sunulan tohum ve gübre türlerine, denemeden paranızı yatırmayın.

Kısacası; herkesin tavsiyesine uymayın. Tarlanızın veya hayvanınızın minimum ve maksimum verim kapasitesi vardır. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Minimum verimde; ettiğiniz masrafı kurtarmayacak ürün ve uygulamalardan uzak durun. Toprağınıza uygun gübreleme ve toprak işleme yöntemleri geliştirin. Çiftçilik ve hayvancılık; iyi verim almakla değil; iyi bir ekonomi yönetimi ile başlar.
NE DEMİŞLER? ''EKONOMİ GÖZLERDEKİ IŞILTIDIR'' :)))) Işıltınız kaybolmasın sevgili çiftçi arkadaşlar.

Samanın yanına kaba yem olarak yaş yem olursa çok iyi olur hayvanın yeşil ihtiyacını giderir ve samanı dağıtmadan üstünden üstünden yer ne olabilir behcet bey daha iyi bilir ben bi öneride bulunmak istemiyorum pancar küspesi olurmu bilmiyorum ama mısır slajı da olabilir

SN. Ari
Arkadas asi ve tum ilaclara karsi, bir hastalikta tum surusuunu kaybedebilir. Ne dusunuyorsunuz ?

Samanin besleyici degeri var mi? Yem sindirimini kolaylastirmadi disindada ne faydasi var, icinde etken madde nedir, ne kadar verilmeli?

Su kitligi yadanirken yonca ve silajlik ekimi Ile ryegrass ekiminin hangisi avantajli.

Aslinda Mera olmayan ve yeterki olmayan yerde , bugunku maliyetlerle, hayvancilik ekonomik mi?

Asi yaptirmayin, ilac kullanmayin, basin samani demek dogru mu,?
Canım abim insanın maneviyatı güçlü olması gerek sürüyü hastalıktanmı kaybettin allah razı olmadı diyebilmeli insan yoksa bilinçli üretici olmak ayağına maneviyatı kaybedersen şu aşıyı keşke yapsaydım diye ömür boyu feryat eden biraz boşvermişlik olmalı ama siz yinede aşınızı yapın vebali benim üzerime kalır

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Maneviyat besiyle sute yeter deyince konu benim icin kapandi.

Veteriner, ziraatci ve zeotekniste ihyiyac yok demekki. Bas samani et duayi tamam.

Ben pes
Canım abim insanın maneviyatı güçlü olması gerek sürüyü hastalıktanmı kaybettin allah razı olmadı diyebilmeli insan yoksa bilinçli üretici olmak ayağına maneviyatı kaybedersen şu aşıyı keşke yapsaydım diye ömür boyu feryat eden biraz boşvermişlik olmalı ama siz yinede aşınızı yapın vebali benim üzerime kalır
diyorum.

• Beğen
Tepkiler: tırrAktör
Maneviyat besiyle sute yeter deyince konu benim icin kapandi.

Veteriner, ziraatci ve zeotekniste ihyiyac yok demekki. Bas samani et duayi tamam.

Ben pes
diyorum.
senin 3 5 dir farklı konularda yorumlarını takip ediyorum neyse senin kişiliğin hakkında yorum yapmayacağım ama şunu söyleyebilirim buğün anadoluda üreticiyi ayakta tutan maneviyattır S A K I N !!!! bunu farklı yerlere çekme bu demek değildir ki veterinerler zooteknistler boş

Kisiligimi yaz cekinme, hakaret ve kufur olmasin yeter.

Hastalaninca doktora hastaneye gidiyor musun, ilac aliyor musun yoksa birsey olursa Allah'tan mi diyorsun?

Elbette Allah herseye kadirdir, hayir ve ser Allah'tandir ama derler ki essegi saglam kaziga bagla sonra Allah'a emanet et.

Kisiligimi yaz cekinme, hakaret ve kufur olmasin yeter.

Hastalaninca doktora hastaneye gidiyor musun, ilac aliyor musun yoksa birsey olursa Allah'tan mi diyorsun?

Elbette Allah herseye kadirdir, hayir ve ser Allah'tandir ama derler ki essegi saglam kaziga bagla sonra Allah'a emanet et.
Merak etme allahada kulluk ediyorum kendi çapımda ibadetimde yapıyorum bilimede inanıyorum doktorumada gidiyorum ama sen boşver bunlarıda senede 5 yavru veren keçiden alakmı ha ?

2 yılda köşe oluruz

Once otur oku arkadasim, anasi ucuze bakabiliyor mu diye. Yatirim yapip mama makinasi, emzirme makinasi, sicak ortamli oda yaparak baslaman lazim diye biliyorum. O YouTube videolarina inanma, onlar anac satiyor. Ara sor bakalim kac bas kasaba vermis, hepsini damizlik diye satiyor, bakimi pahali kasaba ete veremiyor kurtarmiyor. Pazarin ve sagacak adamin varsa sut icin olabilir belki ama fiyatlar ve maliyet onemli bir yapana danismak iyidir.

Once otur oku arkadasim, anasi ucuze bakabiliyor mu diye. Yatirim yapip mama makinasi, emzirme makinasi, sicak ortamli oda yaparak baslaman lazim diye biliyorum. O YouTube videolarina inanma, onlar anac satiyor. Ara sor bakalim kac bas kasaba vermis, hepsini damizlik diye satiyor, bakimi pahali kasaba ete veremiyor kurtarmiyor. Pazarin ve sagacak adamin varsa sut icin olabilir belki ama fiyatlar ve maliyet onemli bir yapana danismak iyidir.
TAMAM