Uyanalım

Kisiligimi yaz cekinme, hakaret ve kufur olmasin yeter.

Hastalaninca doktora hastaneye gidiyor musun, ilac aliyor musun yoksa birsey olursa Allah'tan mi diyorsun?

Elbette Allah herseye kadirdir, hayir ve ser Allah'tandir ama derler ki essegi saglam kaziga bagla sonra Allah'a emanet et.
Afganistan'da da çıkan yangına ezan okuyarak müdahale edilmişti ama hiçbir etkisi olmadı...!
İllede ilim illede bilim tabikide maneviyat sonrası tevekkül ve teslimiyet..!
Bilinçli çiftçi olmadan işini doğru ve eksiksiz yapmadan teknolojiyi kullanmadan Gübreni atmadan aşını yaptırmadan keşke sadece maneviyatla olsa bu kadar masraf etmeyiz Ama Allah her zaman işini düzgün yapan kullarını sever.

Bir iş yaparsın bizim ülkemizde işler yolunda gitmez hemen bi hesap kitap derler işi bırakalım para etmiyor işte bu tür insanları çevremizde görüyoruz sürekli iş değiştirir sonuç ?

Çorba kuyruğuna girmiş

Dinimiz bize sabırlı olmayı öğretir ve işi hesaba kitaba bakmadan yaparsın bide bakmışsın ürünün para etmiş ettiğin zararı karşılamış...

Allah adamı sınar.

O ezan okuyanlar yokmu onlar :D

Bir iş yaparsın bizim ülkemizde işler yolunda gitmez hemen bi hesap kitap derler işi bırakalım para etmiyor işte bu tür insanları çevremizde görüyoruz sürekli iş değiştirir sonuç ?

Çorba kuyruğuna girmiş

Dinimiz bize sabırlı olmayı öğretir ve işi hesaba kitaba bakmadan yaparsın bide bakmışsın ürünün para etmiş ettiğin zararı karşılamış...

Allah adamı sınar.

O ezan okuyanlar yokmu onlar :D
Ne alaka sayın Ambar bizim ezanla ezan okuyanla bir derdimiz sıkıntımız yok sıkıntı gerizekalı olup hiçbir şey bilmeden fikir sahibi olanlarla.
Napacak adam zarar ederek yıllarca mevcut işinimi yapacak zarar ateşten gömlek tir kimse giyinmek istemez yorum yaparken biraz mantık zarar ettigin işten cekileceksin bı buna ticaret diyoruz.

Sut yemi var ya yeter, saman sindirim ve gevis getirme icin iyi .

Samanin besleyici olduguna dair yerli yabanci bir kaynak, makale bulabilirseniz memnun olurum.
samanın besleyici değeri tespit edilmiş/biliniyor
makaleye gerek yok...

enerjjisi :6 mj me (arpanın 13,2, buğdayotu: 9,5-10,5, mısır silajı: 10,3)
protein: %4 (arpa%11,5-12,5, yonca %13-16, mısır sılajı, %8)
kalsıyum:%1,8 (arpa%0,5-1, yonca %12-16, mısır sılajı:%2,5, buğdayotu: %4,5)
fosfor: %0,5 (arpa, %3,8, yonca %2,4, mısır silajı %2,2-2,3, buğdatotu %2,4)

NDF: %78-81 (arpa%21, yonca%40-50, mısır silajı%45-48, buğdayotu %63)

yulkarıdaki bilgiden,
saman, enerji, purotein, kalsiyum, fosfor bakımından zayıf bir yem
NDF (lif-fiber=selüloz-lignin) bakımından zengin bir yem...

görüldüğü gibi, başka yemlerle desteklendiğinde, gereken miktarda verildiğinde, saman çok değerli bir yem...
büyükbaş hayvanların sağlıklı yaşaması için gerekli...

sadece samanla hayvan beslenmez....
uzun süre sadece samanla beslenirse, bir süre sonra, hayvan, hastalanır, ölür...

saman, bir miktar arpa, kepek, öğütülmüş mermer, üreli melas ile desteklenirse, hayvanlar yaşar, hatta büyür...

Son düzenleme:
Demisim zaten destek yemler yoksa samanla bu is olmaz. Sade samanla 20 kg sut olmaz, besi hic olmaz.
sadece samanı kabayem olarak kullanarak, başka yemlerle birlikte, 20-40 kg süt alınabilir...

samandaki NDF (selüloz-lignin), çok az ve yavaş sindirilir,
saman, hızlı ve tamamen sindirilen bir selüloz kaynağı olan, pancar küspesi ve ayçiçek küspesi ile karıştırıldığında,
10-12 kg sütyemi (soya+mısır) verildiğinde, 30-35 kg süt rahat alınır...
yeterki hayvanın, bu miktarda süt verme gücü olsun (kalıtım=genetik olarak)...

Son düzenleme:
sadece samanı kabayem olarak kullanarak, başka yemlerle birlikte, 20-40 kg süt alınabilir...

saman, hızlı ve tamamen sindirilen bir selüloz kaynağı olan, pancar küspesi ve ayçiçek küspesi ile karıştırıldığında,
Sut yemi, misir, soya, iki cesit kuspe ve sanirim vitamin ve katkilari da verince geriye ihtiyac birsey kalmaz, ister saman ver ister baska sey. Asil onemli olan digerleri.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı

Behçet bey saman ile komşularımızdan 30 kg süt alan var tabi süt yemi ile
Bunu yazdım sildim çünkü inandırmak zor yeni bi tartışma açmak istemedim

Bir de kaba yem olarak sadece saman kullanıldığında en fazla ne kadar süt yem kullanabiliriz

• Beğen
konyada, karamanda, kayseride, çorumda, yozgatta, kırşehirde, düzlüklerde bu feedlot'tan onlarca yapılabilir...

besi danası, düvesi olarak, holştayn, montofon melezleri kullanılabilir...
hem sütten kazanç, hem de et üretimi...

ithalat kırılabilir, yeter ki bunu yapmaya karar verilsin....

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Behçet bey saman ile komşularımızdan 30 kg süt alan var tabi süt yemi ile
Bunu yazdım sildim çünkü inandırmak zor yeni bi tartışma açmak istemedim

Bir de kaba yem olarak sadece saman kullanıldığında en fazla ne kadar süt yem kullanabiliriz
650 KG HOLŞTAYN/MONTOFON İNEK

9 KG SAMAN
15 KG YAŞ PANCAR KÜSPESİ
12-14 KG SÜTYEMİ (%64MISIR, %34SOYA, DİKALSİYUM FOSFAT, MERMER, TUZ)
2 KG AYÇİÇEK KÜSPESİ %36 PROTEİN
TUZ
MERMER
DCP (DİKALSİYUM FOSFAT)
SODA
MAGNEZYUMOKSIT
VİTAMİN (a,d, e)

YAKLAŞIK 30-36 KG SÜTVERİMİ

İNEKLERE KURU DÖNEMDE SADECE BUĞDAY OTU YA DA SAMAN/MISIR SİLAJI VERİLİR
LOGUSALIK DÖNEMİNDE 2-3 HAFTA YONCA/MISIR SİLAJI VERİLİR...
DAHA SONRA, SAMAN RASYONUNA KADEMELİ GEÇİŞ YAPILIR...

SOYA KÜSPESİ YERİNE, ARPA POSASI YADA TERMİYE (BEYAZ LUPİN) KULLANILABİLİR.

hayvanlara, sadece saman rasyonu yerine, saman+mısır silajı rasyonu verilirse,
üretim daha ucuza gelir.

DİKKAT:
bilgi amaçlı verildi, kullanan olursa, sorumluluk kullananda.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ambar
konyada, karamanda, kayseride, çorumda, yozgatta, kırşehirde, düzlüklerde bu feetlot'tan onlarca yapılabilir...

besi danası, düvesi olarak, holştayn, montofon melezleri kullanılabilir...
hem sütten kazanç, hem de et üretimi...

ithalat kırılabilir, yeter ki bunu yapmaya karar verilsin....
Feetlot tropikal iklimde yapıyolar bizde 4 ay kış
Ahıra kışın girdiğimde bazen içerisi ile dışarısı aynı derece oluyordu ne demek bu
Hayvan soğuktan etkilenmiyor demek
Bir diğeri bazı hayvanlarda titreme vardı soğuktan ozamanlar yemi çok abanmıyorduk 3 kg falan anlaycağnız yem yetersiz geldiği için titreme olabilir kimiside hava buz olmasına rağmen geviş getiriyor yaz günüymüş gibi yatıp kalkıyordu
Komik bişey daha oldu
Pekmezi çok vermişiz hayvan jet gibiydi yani pekmez yakıyor yıkıyor pekmezi ver -60 olsa dahi bişey olmaz tabi bu işin esprisi

• Beğen

Feedlot acik sistem degil. 3_4 aylik son besi yeri, binlerce hayvani cevrilmis araziye birakip ( ahir yok acik) ne kadar isterse yiyebilecegib sekilde besleyi of pesinde bicaga yolluyorlar .

650 KG HOLŞTAYN/MONTOFON İNEK

9 KG SAMAN
15 KG YAŞ PANCAR KÜSPESİ
12-14 KG SÜTYEMİ (%64MISIR, %34SOYA, DİKALSİYUM FOSFAT, MERMER, TUZ)
2 KG AYÇİÇEK KÜSPESİ %36 PROTEİN
TUZ
MERMER
DCP (DİKALSİYUM FOSFAT)
SODA
MAGNEZYUMOKSIT
VİTAMİN (a,d, e)

YAKLAŞIK 30-36 KG SÜTVERİMİ

İNEKLERE KURU DÖNEMDE SADECE BUĞDAY OTU YA DA SAMAN/MISIR SİLAJI VERİLİR
LOGUSALIK DÖNEMİNDE 2-3 HAFTA YONCA/MISIR SİLAJI VERİLİR...
DAHA SONRA, SAMAN RASYONUNA KADEMELİ GEÇİŞ YAPILIR...

SOYA KÜSPESİ YERİNE, ARPA POSASI YADA TERMİYE (BEYAZ LUPİN) KULLANILABİLİR.

hayvanlara, sadece saman rasyonu yerine, saman+mısır silajı rasyonu verilirse,
üretim daha ucuza gelir.
Kuspeler ve yem 30 kg, saman 9 kg.

Yani saman dorttebiri. Kuru madde olarak veriliyor, sut veriminde katkisi yok, yasam hakki dedigimiZ %2-3 kuru madde bu samandan faydalaniliyor.Geri kalan kuru madde kuspe ve yemde var zaten. Istersen kuru misir sapi ogut ver ayni sey. Yerine sutotu ( ryegrass) olsaydi yemde biraz degisiklik olurdu. Ayrica taze otlar su icerdiginden hayvanin icecegi su miktarinida azaltir.

• Beğen