Uzmanı ‘Ergene’ için uyardı! “Uzunköprü’ye kadar hiç su akmayacak”

DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, Ergene Nehri’nin arıtma sularının 'Deniz Derin Deşarj Projesi' ile Marmara Denizi’ne akıtılacak olması nedeniyle Ergene Nehri’nin Uzunköprü'ye kadar olan yatağında ‘hiç su akmayacağını’ öne sürdü.

Hudut Gazetesi’nde yayımlanan habere göre yazılı bir açıklama yapan Erkin, 'Deniz Derin Deşarj Projesi' ile Ağustos ayı itibarıyla Ergene Nehri’nin arıtma sularının Saros Körfezi yerine Marmara Denizi'ne akıtılmasının Ergene Nehri’nin Uzunköprü'ye kadar olan yatağında ekolojik ve bitkisel biyosistem dengesini bozacağını belirtti.

Erkin’e göre, sanayi proses sularıyla kirlenen Ergene Nehri'nin arıtılacağı söylenen sularının 'Deniz Derin Deşarj Projesi' ile Marmara Denizi'ne akması sonucunda uzun yıllardır kirli olmasına rağmen yaz aylarında en az 5 m3/s debiyle akan Ergene’nin Uzunköprü'ye kadar olan yatağında nerdeyse hiç su akmayacak.

“BEKLENMEYEN SIKINTI BUNDAN SONRA BAŞLAYACAKTIR”
“Geç de olsa Ergene kirli suları bertaraf etme işi kısmen çözmüş oldu” diyen Yüksek Mühendis Erkin şöyle devam etti; “Proje tamamlandığında arıtılacağı söylenen proses sularının tamamı Marmara Denizi'ne verilecek ve beklenmeyen sıkıntı bundan sonra başlayacaktır. Bu sıkıntının da çözümü vardır. Bu da yerel ve genel siyasi irade ile çözülecektir. Özellikle yerel siyaset burada daha önem arz etmektedir. Uzun yıllardır kirli olmasına rağmen yaz aylarında en az 5 m3/s debiyle akan Ergene yatağında Uzunköprü'ye kadar nerdeyse hiç su akmayacak. Henüz tamamlanma aşamasında olan İletim Kanalı ile Meriç'ten Ergene yatağına sulama suyu olarak verilecek sular ile Uzunköprü den aşağıya yaklaşık 30 km Ergene yatağında su olacaktır. Uzunköprü üst bölgelerinde yatakta hemen hemen su olmayacaktır”

“ERGENE YATAĞINA MUTLAKA SU VERİLMELİ”
Erkin, bu durumun Ergene vadisinin ekolojik ve bitkisel biyosistem dengesini bozacağını belirterek; “Bu yüzden Ergene'yi besleyen dereler üzerine yapılan depolama tesisleri olan baraj ve göletlerden Ergene yatağına mutlaka depolama sularının belirli bölümü doğal denge ve yaşam için mansap derelerine su verilmelidir. Verilen bu sularla Ergene vadisinde eskiden olduğu gibi doğal yaşam oluşabileceği yanında tarımsal sulamada yapılacaktır. Bu da zaten Uzunköprü ve vadiden yararlanan çiftçilerimizin istediği bir durumdur. Aksi halde telafisi mümkün olmayacak zararlar vuku bulabilir. Ayrıca sanayi tesisleri için gerekli proses suları halen yeraltı kuyuları kullanılarak sağlanmaktadır. Bunun yerine önceki yıllarda DSİ tarafından hazırlanıp OSB’lerin müteşebbis heyetlerince yapılması öngörülen ihale aşamasında bekleyen Yoncalı Barajı'nın biran önce yapılarak kıymetli olan yeraltı sularının tüketimi de korunmuş olacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

Benzer Konular